Budapeşte – İstanbul Turu: Yolunuz açık olsun! sergisi

1912 yılında yapılan Budapeşte İstanbul Turu’nun anılarının sergilendiği, “Yolunuz açık olsun!” sergisi, ALX Hungary’nin sponsorluğunda eş zamanlı olarak Koç Müzesi ve Macar Kültür Merkezi’nde açıldı.

Budapeşte - İstanbul Turu: Yolunuz açık olsun! sergisi

Macar Bilim, Teknoloji ve Ulaşım Müzesi, Koç Müzesi ve İstanbul Macar Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Yolunuz açık olsun!” sergisi, Koç Müzesi’nde ve Macar Kültür Merkezi’nde ALX Hungary’nin sponsorluğunda eş zamanlı olarak ziyarete açıldı.

Sergi açılışlarına Macaristan Başkonsolosu Balâzs Hendrich, Rahmi M. Koç Müzesi Genel Müdürü Ertuğrul Duru, Macar Bilim, Teknoloji ve Ulaşım Müzesi Genel Müdür Yardımcısı Gâbor Zsigmond, Macar Kültür Merkezi Müdür Gâbor Fodor ve küratör Pâl Nâgyesi katıldı.

1912 Budapeşte-İstanbul Turu’nun unutulmaz anılarınının yer aldığı sergiler, 17 Haziran 2018 tarihine kadar ziyaretçiler tarafından gezilebilecek.

Budapeşte-İstanbul Turu

Budapeşte-İstanbul Turu "Yolunuz açık olsun!" sergisinde

Kraliyet Macar Otomobil Kulübü’nün ilk resmi yarışması olan Budapeşte İstanbul Turu, 1912 yılında gerçekleştirildi. Yarışmaya toplam 25 yarışmacı akredite oldu ve yaklaşık 2000 km’lik mesafeyi 19 kişi tamamlayabildi.

Kraliyet Macar Otomobil Kulübü’nün Apponyi Meydanı’ndaki (günümüzde Ferenciek Meydanı) merkez binası önünden başlayan yarışa, pek çok araba markası katıldı. Bunlardan Fransız DeDion-Bouton, iki Puch, Amerikalı Packard, Alman Lloyd ve Rex Simplex, İtalyan Fiat, Belçikalı Minevra, Fransız Charron, Renault ve Berliet markalarının temsilcileri turu tamamlayabildi.

Budapeşte-İstanbul Turu "Yolunuz açık olsun!" sergisinde

Turun sonunda katılımcılar kendileri arasından bir jüri seçtiler. Altı kişilik jürinin başkanı Avusturyalı Kont Johannes Hardegg oldu. Turu tamamlayan 15 kişi altın madalya alırken 3 kişi de gümüş madalyanın sahibi oldu. Ayrıca tura katılanlara pek çok özel ödül dağıtıldı.

indigo dergisi google news

 Joan Miró Litografi ve Gravür sergisi UNIQ Expo’da