Erdoğan’dan OHAL ve bedelli askerlik açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, OHAL’in 24 Haziran’dan sonra kalkabileceğini söyledi. Ortak yayına katılan Erdoğan, bedelli askerlik konusunda “ilk işimiz bu olmaz, hassas olmalıyız” açıklamasında bulundu.

Erdoğan OHAL ve bedelli askerlik açıklaması

Ankara’da eski Meclis binasında CNN Türk ve Kanal D’nin ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’dan Muharrem İnce’ye TRT mesajı: İster çık, ister çıkma!

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin TRT ile ilgili kararına değinen Erdoğan, “Sayın İnce kendi partisinde kaybetti, şimdi TRT ile bir mücadele içerisine girdi. Yok çıkmayacakmış. İster çık, ister çıkma. Keşke TRT’deki bu yayınlar hiç olmasa. Biz bunu açıkça söyleriz ama kendisi TRT’ye değil Türkiye’ye talipmiş” dedi.


Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye köprü üzerinden de yüklenen Erdoğan, “Köprüleri sıralarken Demirel, Özal’dan bahsedip sonra benim yaptırdığım köprüyü söylüyor. Sonra da dördüncü köprüyü de ben yapacağım diyor. Bunlar Özal’a karşı kimi çıkardılar, Necdet Calp. Ya Calp, Özal’a karşı bir şey yapabilir mi? Şimdi de durum aynı. ‘İnce ince’ bir şey yapmaya çalışıyor. Zannederim ki şu sureci şöyle süratle geçeriz ondan sonra da bu konuları daha iyi anlayacak. Derslerini daha iyi çalışması lazım” ifadelerini kullandı.

“Yeni yönetim sistemi son haftaya”

Seçilmesi durumunda yeni sistemde nelerin değişeceğiyle ilgili son haftayı bekleyeceğini dile getiren Erdoğan, “Yeni sistemde ne var ne yok bir hafta kala anlatacağım. ‘Bakan sayısı nereye iniyor?’ onu da açıklayacağım. Onların yanında kurullar olacak, ajanslar olacak. Bütün bunlarla birlikte bakan sayılarının ciddi manada azalması ve Cumhurbaşkanının çok daha seri sistemi getirmiş olacak.

“Çalışma ve Aile Bakanlıkları birleşiyor”

Bakanlıklarla ilgili yapılacak olan değişikliklere de değinen Erdoğan, “Dün akşam gençlere söylediğim gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı, onları (gençleri) özellikle ilgilendirdiği için birleştireceğimizi söyledik. Bir de şimdi ‘ben mezun oluyorum, bundan sonra benim halim ne olacak’ diyorlardı. Yeni bakanlık onları da ilgilendiriyor. Özellikle rehberlikle ilgili alanı var. Bunları son hafta açıklayacağım” dedi.

Dinlenme iddiası

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun telefonlarının dinlendiği iddialarına sert tepki gösteren Erdoğan, “Türkiye’de telefonu en çok dinlenen kişi benim. Bu FETÖ takımı burada olduğu zamandan tutun da bütün hepsi dinliyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun böyle bir projesi varsa bu projeyi, şimdiye kadar niye açıklamadı?

“Kılıçdaroğlu ne anlar projeden?”

“SSK Genel Müdürlüğü yaptığı zaman hastanelerin hali neydi? Sen bu kadar projeyi yapacak kabiliyete sahip bir insansan neden genel müdür olduğunda doğru dürüst bir hastane ortaya koymadın? Bunlar proje insanı değil. Bunlar projeden anlamaz. Proje bizim işimiz.”

Erdoğan MHP tabanından oy alıyor mu?

‘MHP’nin tabanından oy alabiliyor musunuz?’ sorusuna da Erdoğan, “Cumhur İttifakı olarak gönlüm hiç olmazsa İstanbul, Ankara gibi yerlerde birlikte miting yapmak. Bunun daha isabetli olacağını düşünüyorum. Tabi burada bir zorlamayı gündeme geritmek de gereksiz. Biz teklifimizi yaptık kendileri de yalnız yapmayı planlıyorlar.


Bizim de daha fazla ısrar etmemize gerek yok. MHP’den oy alınıp almadığı konusunda konuşmak bile istemiyorum.  Bizim hedefimiz MHP tabanından oy almak veya ona yönelmek değil. Zaten biz neler yapacağımızı anlattığımız zaman halkımız, vatandaşımız iradesini o yönde yönlendirecektir.

Biz şu anda cumhur İttifakı’nda ortağımdan nasıl oy alabilirizin hesabına girersem bu yanlış olur. Biz onun hesabını yapacağımıza diğer partilerin tabanından nasıl oy alabileceğimizin hesabına girelim. Ben arkadaşlarıma da bunu telkin ediyorum. İttifakta böyle bir yanlış olmaz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan “OHAL 24 Haziran’dan sonra kalkabilir” iması

Programda OHAL’le ilgili soruya da cevap veren Erdoğan, “Seçimden sonra inşallah kabineyi kuracağız ve kurduktan sonra Adalet Bakanlığımızla birlikte çalışmalara başlayacağız. Tabi bu işler öyle fazla sürüncemede kalmaz. Hemen adımı atıp yola devam edeceğiz” dedi.

Muhtemel Kandil Operasyonu

Terörle mücadele konusunda da Kandil’e değinen Erdoğan, “Olayın tabi 2 boyutu var. Kandil var Sincar var. Irak’tan Türkiye’ye herhangi bir tehdit olursa, Bağdat yönetimiyle bunu görüşürüz. Bağdat ‘ben bunu çözerim’ dediği taktirde ne ala. ‘Çözemem’ derse biz kimseden icazet almayız. Sincar’ı da Kandil’i de vururuz.

“İlk defa söylüyorum, Mahmur’u vurabiliriz!”

Bunu ilk defa söylüyorum. Mahmur çok önemli. BM şöyle demiş böyle demiş… BM’nin, Mahmur meselesini de halletmesi lazım. Mahmur, bir kuluçka yuvasıdır. Ban Ki Moon ile bunları çok konuştum. Şimdi de konuşuruz. Bu meseleyi çözmezseniz vururuz. Kandil nereden besleniyor sanıyorsunuz? Mahmur’dan. Sincar da küçük bir Kandil’dir aslında” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan bedelli askerlik açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde gündemde olan bedelli askerlik konusunda da açıklamalarda bulundu:


“Bu bedelli askerlik konusunda Sayın Başbakan açıklama yaptı. Nasip olursa 24 Haziran’dan sonra hemen bu işe girmek olmaz, hassas olmalıyız. Askerle çalışmamız gerek. Bir yanda Afrin var Sincar var, Kandil var. Ortak aklı oluşturur hayırılısıyla adımı atarız.”

Gezici son seçim anketi: Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.