Lider ruhlu insanların ortak özellikleri

Lider ruhlu insanlar güçlerini makamdan değil kişiliklerinden alırlar… Lider ruhlu insanların ortak özellikleri neler?

Lider ruhlu insanların ortak özellikleri

İnsanın kendine yeni nitelikler eklemesi, kendinde var olanı açığa çıkarabilmesi ya da yepyeni bilgilerle bakış açısını değiştirerek vizyonunu geliştirmesi, kişisel gelişim eğitimlerinin amacını oluşturuyor. Son yıllarda özellikle profesyonel yaşamda yarattığı olumlu etkilerle bu tip eğitimlere olan ilgiyi de arttırdı.

Profesyonel yaşamda kendini geliştirmek isteyenlerin ilgi duyduğu alanlardan biri de Liderlik eğitimleri. Lider olunur mu yoksa insan lider mi doğar? Yeni nesil kişisel gelişim eğitim programları ile artık bu sorulara ‘Olunur’ cevabını verebiliyoruz.


Türkiye’nin en büyük kurumlarında, üst düzey yöneticilik yapmış, yıllar boyunca pek çok ekip yönetmiş Erhan Tunçay, edindiği deneyimleri bu kez yeni çağın liderlerini yetiştirmede kullanıyor.


Başarılı bir liderlik için bazı kişisel değerlerin aktive edilmesi ya da geliştirilmesi gerekiyor.

Bir ekibin parçası olarak liderlik ve nihayetinde bir kariyer olarak yöneticiliğe uzanan yolda bir profesyonelin edinmesi gereken donanımlar üzerine kurguladığı eğitimlerle pek çok profesyonelin yetişmesine katkı sağlayan Erhan Tunçay’a göre başarılı bir liderlik için bazı kişisel değerlerin aktive edilmesi ya da geliştirilmesi gerekiyor.

"Lider ruhlu insanlar güçlerini makamdan değil kişiliklerinden alırlar"


Yazardan Direkt etiketiyle çıkan Fark Yaratan Liderlik adlı kitabında da liderliğin sırlarına değinen Erhan Tunçay Karizma, Vizyon, Güven,  Sıra Dışı Düşünmek, Kalplere Dokunmak, Tutkulu ve Adaletli Olmak gibi kişilik özelliklerinin önemini vurguluyor. Verdiği eğitimlerde Güçlü Ekip Kurmak, Hedeflerle Çalışmak / Zamanlama / Zaman Yönetimi, Danışmanın Gücü, Risk Almak, Çözüm Odaklılık, Sorumluluk ve İş Ahlakına Sahip Olmak gibi bir her profesyonelin iş yaşamını yukarı taşıyarak iyileştirecek ana başlıkları tek tek irdeleyerek katılımcılara sıra dışı bir deneyim yaşatıyor.

Liderlik ruhu olan insanların 10 niteliği

  1. Liderlik ruhu taşıyan herkes kendini geliştirerek güçlü lider olma potansiyeline sahiptir.
  2. Liderin birincil görevi ekibinin, şirketinin, partisinin, ülkesinin anlam haritasını, vizyonunu yönetmek olmalıdır.
  3. Lider, lider yetiştiren kişidir.
  4. Önce kendini ve kendi çıkarını düşünmez. Liderin önceliği, ekibin çıkarıdır.
  5. Liderlik, insanların gerekli adımları atmaları için onları etkileyebilmektir.
  6. Liderin duruşu ve yaklaşımıyla saygı uyandırır.  Ekip ancak saygı duyduğu ve inandığı lideri için her şeyi yapmaya hazırdır.
  7. Pozisyonun ya da makamın ne olursa olsun, her zaman önemli olan tek şey insan olmaktır.
  8. Adalet ve merhametini koru, empati kur.
  9. Vizyon, lider olarak hayalinizi, varmak istediğiniz hedefi belirleme özelliğinizdir ve gerçek bir lider, vizyonunu gerçekleştirmek için gereken gücü makamından değil tutkusundan alır. Vizyoner olmak ufkun ötesini görmektir.
  10. Ekibinin senin gördüğün resmi görmelerini sağla, ruhlarındaki kıvılcımı ateşle!

Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi