Varis hastaları nasıl giyinmeli?

Varis, günlük hayatı oldukça etkileyen hastalıkların başında geliyor. Yarattığı şikayetlerin yanında, tedavi için günlük hayatta yapılması gereken bir takım değişiklikler de hastalığın sıkıcı boyutlarını oluşturuyor.

Günlük iş hayatıyla bağdaşmayacak şekilde sürekli hareketli olma gereksinimi, yazın güneşten uzak kalma tavsiyelerinin yanı sıra giyim ile ilgili bir takım dikkat edilmesi gereken unsurlar, özellikle kadın hastalar için uyulması zor ancak bir o kadar da gerekli kuralları oluşturuyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk varisi olan hastalarının giyim konusunda dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralıyor: “Bacaklardaki pasif ve yer çekimine karşı devam eden toplardamar akımının önünde engel olabilecek her türlü giysiden uzak durmak gerekiyor. Beli sıkı pantolonlar, gereğinden fazla sıkılan kemerler, vücuda form vermek için kullanılan korseler varisin oluşumunu kolaylaştırıyor ve varis hastalarında şikayetlerin ortaya çıkışını, belirginleşmesini hızlandırıyor.


Topuklu ayakkabılar ise ayrı bir başlıkta incelenmesi gereken bir konu.

Sürekli giyilmedikçe ciddi sorunlara neden olmayan topuklu ayakkabılar, her gün ve uzun süre giyilecek olursa bacaklardaki kas gruplarının tam çalışmasını engellediği için toplardamar akımına kasların olumlu etkisini ortadan kaldırmış oluyor. Bu da uzun dönemde kişinin varis hastalığına yakalanma riskini ve hastalık varsa hastalığın ilerleme hızını arttırıyor.”

Varisin tedavisinde önemli yer tutan çorap kullanımıyla ilgili ise Dr. Cem Arıtürk, “Giyim ile ilgili sorun oluşturan konulardan biri de varis çorapları. Özellikle havaların ısındığı bahar ve yaz aylarında hastaların çorap kullanma düzeni bozuluyor.


Çoraptan sıkılma, daralma hissi, terleme gibi sebeplerle çorap giyme düzenini aksatan hastalarda şikayetler belirginleşmeye başlıyor. Bu kadar olumsuzluktan sonra özellikle kadın hastalara bir müjde verelim. Günümüzde varis çorapları konusunda ürün çeşitliliği oldukça artmış durumda. Varis çorapları artık eskisi gibi renksiz, kötü görünümlü ve sıkıcı değil. Piyasada çok çeşitli markaların her renkte, kalınlıkta ve pek çok kadının estetik kaygılarını karşılayabilecek şıklıkta ürünleri bulunabiliyor” dedi.

Variste ameliyatsız tedavi dönemi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.