CHP’de olağanüstü kurultay için 21 imza kaldı

CHP PM üyesi Gaye Usluer olağanüstü kurultay için 5 günde toplanan imza sayısını 604 olarak açıkladı. Parti içi muhalefet kanadının açıkladığı son verilere göre olağanüstü kurultay için 21 imza kaldı. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nin 5 gün açıklaması kafaları karıştırdı.

CHP olağanüstü kurultay için 21 imza kaldı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde muhalif kanadın 604 imzayı topladığını duyurmasının ardından dakikalar içinde CHP Genel Merkezi’nden açıklama geldi. Açıklamada, “604 noter onaylı imzanın genel merkezimize ulaşması halinde gereği derhal yapılacak.” denildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, olağanüstü kurultay için toplanan 604 imzanın yarın saat 11.00’e kadar kendilerine ulaştırılması durumunda gereğini derhal yapacaklarını bildirdi. Ancak parti tüzüğüne göre 15 günlük süre olduğu belirtiliyor.


Muhaliflerden genel merkeze tüzüklü yanıt

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Genel Merkez’den gelen imza açıklamasına yanıt verdi. Tüzün “Partimizin Tüzüğünde yazılı olan sürede yeterli sayıda noter tasdikli kurultay delegesi imzası Genel Merkezimize teslim edilecektir.” dedi.

CHP PM üyesi Gaye Usluer Olağanüstü Kurultay için 5 günde toplanan imza sayısını açıkladı. Usluer Twitter’dan yaptığı açıklamada “Partimizde Olağanüstü Kurultaytalebiyle başlatılan imza sürecinin 5. günündeyiz. Toplam “604” delegemiz #değişimumuttur diyerek imzalı belgelerini gönderdiler. #5günde604imza #değişimumuttur” dedi.

Usluer’in ardından CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün de toplanan imza sayısına ilişkin açıklama yaptı. Tüzün’ün paylaşımı ise şöyle:

“Tüzükteki imza toplama süresi 5 güne mi indirildi?”

Cumhuriyet Halk Partisi eski Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, kurultayla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’e Twitter üzerinden sorular sordu. Yılmaz’ın Erkek’e yönlendirdiği sorular şöyle:

1- Sayın Muharrem Erkek bu defa da fiili tüzük değişikliği mi yaptı?

2- Sayın Erkek’in kurultay toplama yetkisi var mı?

3- Bu açıklamayı Genel Başkan’ın avukatı olarak mı yapıyor?


4- Parti Sözcüsü değişti mi?

5- Tüzükteki imza toplam süresi 5 güne mi indirildi?

6- Parti örgütlerinin ve üyelerinin ayrıştırılmaması ve tartıştırlmaması yönünde bir sağduyu oluştu mu?

7- Aradan geçen 1 aylık bu sürede seçimin siyasi sonuçlarını değerlendirme zamanı geldi mi?

8- Seçimin siyasi sonuçlarını değerlendirip güven oyu isteme konusunda Genel Başkan’ın yapacağı çağrıya engel bir husus var mı?

9- İmzacıların imzasını çektirme yönündeki girişimlerden vazgeçilecek mi?

10- Verilen isimler üzerinde benzer bir çalışma yapılmayacağına inanmalı mıyız?


Ayrıca Yılmaz konuya ilişkin “etkisiz kişinin önce “604 imza getirirlerse gereğini yaparız” sonra “İlla 604 demiyoruz,30-35eksik gelse de kurultayı toplarız” diyen pazarlıkçı ve yetkisizlerin yetki kullandığı yönetim anlayışından CHP kurtulmalıdır.” dedi.

Bedelli askerlik yasa teklifinde 28 gün şartı kaldırılacak mı?