CHP’de olağanüstü kurultay için 21 imza kaldı

CHP PM üyesi Gaye Usluer olağanüstü kurultay için 5 günde toplanan imza sayısını 604 olarak açıkladı. Parti içi muhalefet kanadının açıkladığı son verilere göre olağanüstü kurultay için 21 imza kaldı. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nin 5 gün açıklaması kafaları karıştırdı.

CHP olağanüstü kurultay için 21 imza kaldı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde muhalif kanadın 604 imzayı topladığını duyurmasının ardından dakikalar içinde CHP Genel Merkezi’nden açıklama geldi. Açıklamada, “604 noter onaylı imzanın genel merkezimize ulaşması halinde gereği derhal yapılacak.” denildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, olağanüstü kurultay için toplanan 604 imzanın yarın saat 11.00’e kadar kendilerine ulaştırılması durumunda gereğini derhal yapacaklarını bildirdi. Ancak parti tüzüğüne göre 15 günlük süre olduğu belirtiliyor.


Muhaliflerden genel merkeze tüzüklü yanıt

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Genel Merkez’den gelen imza açıklamasına yanıt verdi. Tüzün “Partimizin Tüzüğünde yazılı olan sürede yeterli sayıda noter tasdikli kurultay delegesi imzası Genel Merkezimize teslim edilecektir.” dedi.

CHP PM üyesi Gaye Usluer Olağanüstü Kurultay için 5 günde toplanan imza sayısını açıkladı. Usluer Twitter’dan yaptığı açıklamada “Partimizde Olağanüstü Kurultaytalebiyle başlatılan imza sürecinin 5. günündeyiz. Toplam “604” delegemiz #değişimumuttur diyerek imzalı belgelerini gönderdiler. #5günde604imza #değişimumuttur” dedi.

Usluer’in ardından CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün de toplanan imza sayısına ilişkin açıklama yaptı. Tüzün’ün paylaşımı ise şöyle:

“Tüzükteki imza toplama süresi 5 güne mi indirildi?”

Cumhuriyet Halk Partisi eski Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, kurultayla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’e Twitter üzerinden sorular sordu. Yılmaz’ın Erkek’e yönlendirdiği sorular şöyle:

1- Sayın Muharrem Erkek bu defa da fiili tüzük değişikliği mi yaptı?

2- Sayın Erkek’in kurultay toplama yetkisi var mı?

3- Bu açıklamayı Genel Başkan’ın avukatı olarak mı yapıyor?


4- Parti Sözcüsü değişti mi?

5- Tüzükteki imza toplam süresi 5 güne mi indirildi?

6- Parti örgütlerinin ve üyelerinin ayrıştırılmaması ve tartıştırlmaması yönünde bir sağduyu oluştu mu?

7- Aradan geçen 1 aylık bu sürede seçimin siyasi sonuçlarını değerlendirme zamanı geldi mi?

8- Seçimin siyasi sonuçlarını değerlendirip güven oyu isteme konusunda Genel Başkan’ın yapacağı çağrıya engel bir husus var mı?

9- İmzacıların imzasını çektirme yönündeki girişimlerden vazgeçilecek mi?

10- Verilen isimler üzerinde benzer bir çalışma yapılmayacağına inanmalı mıyız?


Ayrıca Yılmaz konuya ilişkin “etkisiz kişinin önce “604 imza getirirlerse gereğini yaparız” sonra “İlla 604 demiyoruz,30-35eksik gelse de kurultayı toplarız” diyen pazarlıkçı ve yetkisizlerin yetki kullandığı yönetim anlayışından CHP kurtulmalıdır.” dedi.

Bedelli askerlik yasa teklifinde 28 gün şartı kaldırılacak mı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.