Bedelli askerlik yasa teklifinde 28 gün şartı kaldırılacak mı?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bedelli askerlik ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Bahçeli, bedelli askerlikte 28 gün askerlik yapılmasına gerek olmadığını vurguladı.

Bedelli askerlik yasa teklifinde 28 gün şartı kaldırılacak mı? devlet bahçeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gündemdeki bedelli askerlik düzenlemesine ilişkin bir açıklama yaptı.

Bahçeli, Twitter’dan yaptığı açıklamada bedelli askerlikte getirilecek olan 28 gün askerlik şartına gerek olmadığını bildirdi.

Bahçeli’nin paylaşımında şu ifadelere yer verildi:


Bedelli askerliğin çıkmasını olumlu görüyor, gereğinin yapılmasını arzu ediyorum. Ancak 28 günlük teorik eğitim de nedir? Bedelliden istifade edecek kardeşlerimiz 28 günde deyim yerindeyse “yaylalar yaylalar” türküsünü bile öğrenemeyeceklerdir.

Bedelli olacaksa, 28 güne ne gerek vardır? Bu kadar zahmete lüzum olacak mıdır?

Askerliğin teorik eğitimi doğru bir değerlendirme değildir. Asker silahla, ağıt siyahla anılır. Madem bedelli askerlikle ilgili düzenleme yapılacak, o zaman bunca kafa karışıklığı ve karmaşaya niye ihtiyaç duyulur? Adı üstünde bedelse verilir, sonuçta ilgililer terhis edilir.

Bedelli askerlik tartışmalarını uzatarak canıyla bedel ödeyen kahramanlarımızın ruhlarını ve fedakârlık numunesi evlatlarımızın duygularını incitmemek asıldır, esastır, şarttır, elzemdir, temennimdir.

Bedelli askerlik yasa teklifinde 28 gün şartı kaldırılacak mı?

Bedelli askerlik düzenlemesi 18 maddelik torba yasası içinde TBMM’de görüşülecek. Bu konuyla ilgii AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın açıklamasına göre Bedelli askerlik TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldükten sonra TBMM Genel Kurulu’nda oylanarak yasalaşacak. Ancak MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “28 güne ne gerek var?” çıkışı, torba yasanın yeniden düzenlenerek 28 gün şartını ortadan kaldırabilir.

Ağustos celbi, bedelli askerlikten yararlanabilir mi?