Ağustos celbi, bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilir mi?

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlikle ilgili çok önemli bir açıklama yaptı; “Ağustos celbinde askere gidecekler bedelli askerlikten yararlanabilir mi?” sorusunu yanıtladı.

Ağustos celbi başvurusu yapanlar bedelli askerlikten yararlanabilir mi?
Ağustos celbi başvurusu yapanlar bedelli askerlikten yararlanabilir mi?

Ağustos celbi başvurusu yapanlar bedelli askerlikten yararlanabilir mi?

AK Partili Muş, Ağustos celbi için başvuru yapan vatandaşların bedelli askerlik düzenlemesinden faydalanabileceklerini söyledi. AK Partili Muş’un açıklamaları şöyle:

“Birliğine kaydolup fiziki olarak askerliğe başlamayanlar…”

“Ağustos celbiyle alakalı; eğer evraklarını alıp, kışladan içeri girmeyenler bundan faydalanabilecekler. Gidip birliğine kaydolup, fiziki olarak başlamayanlar bu işten faydalanabilecekler. Kışladan ayağını içeri atmayanlar bu bedelli düzenlemesinden istifade edebilecekler.”

Bedelli askerlik torba yasa teklifi detayları:

Mehmet Muş, bedelli askerlik düzenlemesinde 28 günlük temel askerlik eğitiminin de olduğunu da açıklarken bu süreçte çalışanların ücretsiz izinli sayılacağını söyledi.

AK Partili Muş, bedelli askerliğin de içinde bulunduğu torba kanunu TBMM Başkanlığı’na sunduktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Muş’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Teklifimizi Meclis Başkanlığımıza teslim etmiş bulunmaktayız. Teklif içerisinde bedelli askerlikle ilgili düzenleme bulunmaktadır.

31 Aralık 1993 öncesi

Basında da bazı detaylar yazıldı. Ben rakamları teyit etmek istiyorum. 31 Aralık 1993 öncesi doğanlar yararlanabileceklerdir. Bedel 15 bin lira, yaş olarak da 25.

Engelli vatandaşlar

Engelli olup da askere elverişsiz olanlar da bu teklifle beraber askerlik görevini ifa etmiş sayılacaklardır. Bunlar tabi 28 gün temel askerliğe tabii olmayacaklar. Diğer bütün bu teklif kapsamında istifa edecek olanlar 28 günlük temel askerlik eğitimine tabii olacaklardır.

Yurt dışındaki vatandaşlar bedelliden nasıl yararlanabilecek?

Yurtdışında yerleşik olan vatandaşlarımız için 2000 euro’luk bedel söz konusu. Fakat onlar uzaktan eğitimle temel askerlik eğitimini almış olacaklardır.

28 gün görev süresi değişmiyor!

(28 günle ilgili düzenleme olacak mı?) Teklifte 28 gündür. Bununla alakalı herhangi bir düzenleme olmayacaktır. 28 gün temel askerlik eğitimi talep edilmektedir.

Çalışanlar izinli sayılacak

Kamuda ve özel sektörde çalışanlar, askerlik hizmeti noktasında müracaat etmeleri durumunda bu kanun kapsamında değerlendirilecek. Ve kendileri ücretsiz izinli sayılacaklardır. Yani iş akitleri fesih olmayacaktır. 28 günlük temel askerlik eğitimini yerine getirebileceklerdir.

1.3 milyon kişiyi ilgilendiriyor

Bundan önceki düzenlemede 200 bin kişinin müracaat ettiğini görüyoruz. Daha fazla rakamı beklemekteyim. Şu an için 1 milyon 324 bin civarında kişiyi ilgilendirmektedir düzenleme. Geçmiş dönemdeki katılımın çok çok daha üzerinde olacağını düşünüyorum.

Askerlik hizmetine başlamamış olanlar başvurabilecek. Başlamış olanlar zaten bir süreç içerisinde.

(1 Ocak 1994’lüler dahil mi?) 1 Ocak’ı koyarsınız, 2 Ocak bir gün der. Dolayısıyla bir noktada kesilmesi gerekiyor. 1 Ocak 94 veya 95 gibi uzatma yapılmayacaktır.

3 ay içinde başvuru yapılması gerekiyor

Teklife göre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamayıp, 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

Bedelli askerlikte 28 gün askeri değil, teorik eğitim verilecek