ÖTV zammı ile alkol fiyatları fırladı: Ekşi Sözlük’te ‘Büyük Alkol Boykotu’ başlatıldı

Ekşi Sözlük’te “4 Temmuz Büyük Alkol Boykotu” kampanyası başlatıldı. 3 Temmuz 2018 ÖTV zammı ile akollü içkilerde ÖTV yüzde 15,5 artırılmıştı. Başlatılan alkol boykotu kampanyası ile “04 temmuz 2018 ile 04 ağustos 2018 arasında sabret ve tüketme!” paylaşımı yapıldı.

öTV zammı ile alkol fiyatları fırladı: Ekşi Sözlük Büyük Alkol Boykotu başlatıldı
ÖTV zammı ile alkol fiyatları fırladı: Ekşi Sözlük’te ‘Büyük Alkol Boykotu’ başlatıldı

Maliye Bakanlığı dün üretici fiyat endeksindeki son altı aylık değişimin ortalamasına paralel olarak belirlenen özel tüketim vergisi (ÖTV) artışı kapsamında alkollü içeceklerin ÖTV artışını yüzde 15,5 olarak belirlemişti.

Bakanlık, alkollü içeceklerin özel tüketim vergisini en son Şubat 2018’de yüzde 7,1 artırmıştı.


4 Temmuz Büyük Alkol Boykotu

Ekşi Sözlük’te başlatılan alkol boykotu paylaşımı şöyle:

——–

arkadaşlarımız arasında başlattığımız boykottur. #pınarürünleriboykot kampanyasının başarısı da ortada.

3 temmuz 2018 ötv zammı ile açıkça ortaya konmuştur ki, bu ülkenin bütçesi adaletli vergi sisteminden değil; benzin, alkol ve tütün ürünleri üzerinden finanse ediliyor. benzin mecburen kullandığımız ve şu anda alternatif üretemeyeceğimiz bir kalem. ancak günlük yaşamda kullanılan ötv’li ürünler öyle değil.

2017 bütçesinde, ötv’den gelen gelir %24’e ulaşmış. yani bu ülke bütçesinin 4’te 1’i; zamanında kdv yerine çıkarılacağı söylenen bu vergiye dayandırılmış durumda, ancak hem kdv hem ötv yürürlükte.

alkol oranı %45 olan 70’lik rakıda aracı kârı dahil 28,50tl olan fiyat; ötv 67,10tl, kdv 17,20tl ile vergiler dahil 112,80tl olmuştur. yani ürün fiyatına göre vergi oranı %258’den %296’ya yükselmiştir! ve bu zam her 6 ayda bir artacaktır. biz dur diyene kadar!

demek oluyor ki bu ülke çoğunlukla şu anda ezilen, hor görülen, terörist ilan edilen kesimden gelen gelirle finanse edilmektedir. meyve suyu, maden suyu gibi kalemlerdeki ötv, muhafazakar olmayan kesimden elde edilen vergi kalemlerine göre oldukça düşüktür ve etkilenmeyecekleri seviyededir. dolayısıyla kimsenin umrunda değiliz. yat ve pırlantada “özel” tüketim vergisi olmamasından bunu anlayabilirsiniz.


ben kendi adıma bugünden itibaren başta alkol ve sigara olmak üzere ötv’ye dahil ürünleri mümkün mertebe kullanmayacağım. çünkü artık canıma yetti.

haklı olarak, “onlar da bunu istiyor” endişesi var. tam tersi. bütçenin yüzde 25’ini oluşturan bir kalemin kesilmesini, hele ki böylesi bir dönemde kimse tolere edemez. inadına, yaşam tarzımızdan taviz vermeyeceğimizi bildikleri için tüm yükü sırtımıza yüklemiş durumdalar. dolayısıyla yüksek ötv’li bu ürünlerin tüketimine bir süreliğine ara veriyoruz. evde dahi üretsen 40 liraya üretilebilecek bir ürüne, fabrikasyon olmasına ve maliyetlerinin çok düşmesine rağmen 120 lira vermiyoruz.

peki dayanamayanlar ne yapabilir?

-viski, rakı, votka gibi yüksek alkollü ürünleri mümkün mertebe yurtdışına gittiğimizde ya da giden arkadaşlarımızdan tedarik ediyor, yapabiliyorsak evde üretiyoruz. her arkadaş gurubundan 1 kişi bunu yapsa masraflar paylaşılabilir.

-bira gibi düşük alkollü ürünler için evde üretimi tercih ediyoruz.

-ben kullanmıyorum ama sigara kullananlar yine yurtdışından karton alma ya da sarma kullanmaya başlıyor.

4-5 aylık bir protesto süreci en azından bu konuyu bu sektörden ekmek yiyen insanlar, meyhaneler, birahaneler, tekeller, rakı-balık mekanları, oteller, turizmciler ve firmaların gündemine taşıyacak ve önlem almak zorunda bırakacaktır.

ben bireysel olarak bu boykotu sürdürmekte kararlıyım. çünkü paramla beni terörist olarak gören kesimi beslemekten yoruldum.

katılıp, katılmamak size kalmış.


edit: boykot alkol özelinde açılmış olsa dahi ötv içeren kısılabilecek tüm ürünleri kapsamaktadır. alkol kullanmıyorsundur ancak meyve suyu kullanıyorsundur; o zaman meyve suyunu azalt, maden suyunu azalt, daha az benzin al daha çok yürü. sigarayı bir süre bırak. ekonomi dediğimiz şey sensin, senin harcamaların. (Kaynak: ekşi)

Berna Laçin’e Twitter’da yaptığı idam paylaşımı nedeniyle soruşturma başlatıldı