Kanlı Ay Tutulması Türkiye’de saat kaçta başlıyor?

Yüzyılın en büyük Ay Tutulması bu akşam Türkiye’nin tamamından net bir şekilde izlenebilecek. Ay kızıl bir görünüme kavuşacağı için “Bloody Moon” yani Kanlı Ay Tutulması saat kaçta başlayacak?

Kanlı Ay Tutulması Türkiye saat kaçta başlıyor?

Kanlı Ay Tutulması bu gece yaşanacak ve ülkemizden çıplak gözle rahatlıkla izlenebilecek. Türkiye’nin batı bölgelerinde yer yer yağışlı ve parçalı bulutlu bir gökyüzü olsa da İstanbul, Ankara ve İzmir’den net bir şekilde gözlem yapılacağı tahmin ediliyor.

Kanlı Ay Tutulması Türkiye’de saat kaçta başlıyor?

Tutulma Türkiye saati ile 20:13’de başlayıp sabaha karşı 02:30’da sona erecek.21. Yüzyıl’da 85’i bütün Ay yüzeyini kaplayan tutulmayla birlikte toplamda 230 Ay tutulması bekleniyor.

Maksimum tam tutulma için Ay’ın tüm yüzeyinin sıradışı biçimde kızıl olması gerekiyor. Tam Ay tutulması için Ay’ın Dünya’nın gölgesine bütünüyle girmesi gerekli. Ve uzun bir tutulma için Güneş, Dünya ve Ay’ın aynı çizgiye gelmesi ve Ay’ın Dünya’nın gölgesinin ortasından geçmesi lazım. Bu akşam gerçekleşecek tutulma bu yüzyılda diğer tutulmalardan çok daha fazla bu kriteri karşılıyor. TSİ 23:21:44’te gerçekleşen maksimum tutulmanın en tepesinde Ay kusursuz, eşit oranda kızıl olacak.

Tutulmanın diğer anlarında ise Dünya’nın gölgesinin kıyısına yakın bölgeler daha beyaz görünecek. Bu hayatınızda görebileceğiniz en doğal kızıl Ay olacak.

Kanlı Ay Tutulması en iyi Ortadoğu, Afrika’nın doğusu, ve Asya’nın batısından izlenebilecek. Bu doğa olayı Türkiye’de en iyi Doğu ve İç Anadolu’da gözlemlenecek. 22.30’da başlayacak tutulma 00.13’te sona erecek.

Söz konusu Ay tutulması Türkiye’den baştan sona kadar izlenebilecek. Herhangi bir ekipmana ihtiyaç olmadan tutulmayı baştan sona izlemek mümkün olacak. Tutulmanın ilk başladığı saatlerde Ay, Güneydoğu görülecek ilerleyen saatlerde ise Doğu yönünde görülmeye başlayacak.

Aynı gece Mars, Ay’ı takip edecek

Kızıl gezegen olarak bilinen Mars, 27 Temmuz günü son 15 yılı boyunca Dünya’ya olduğu en yakın konumda olacak. Ay tutulması sırasında Ay’ın sağ tarafında parlak bir yıldız gibi belirecek olan Mars, Ay tutulması süresinde Ay’ı takip edecek.

indigo dergisi google news

Astroloji: 27-28 Temmuz ‘Kanlı Ay Tutulması’ burç yorumları