Kemal Kılıçdaroğlu’na karikatür paylaşımı için soruşturma

Dört ODTÜ’lünün tutuklanmasına gerekçe gösterilen ‘Tayyipler Alemi’ isimli karikatürü Twitter hesabından paylaşan Kemal Kılıçdaroğlu hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla’ soruşturma başlatıldı.

kemal kılıçdaroğlu karikatür soruşturması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 ODTÜ’lünün tutuklanmasına gerekçe gösterilen ‘Tayyipler Alemi’ karikatürünü Twitter hesabından paylaşmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmedildiği karikatüre,  “Eleştiriye ve mizaha tahammül edeceksin, etmelisin! Hapse atarak eleştirinin ve mizahın önüne geçemezsin” notunu düşmüştü.

CHP lideri hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan (TCK 299/1.2 ) soruşturma başlatıldı.


Kılıçdaroğlu’nun Twitter’da yaptığı paylaşım:


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada pankart taşıdığı için tutuklanan ODTÜ’ü öğrencileri hatırlatarak aynı karikatürü kendi hesabında paylaşacağını söylemişti. Kılıçdaroğlu dediğini yaptı ve ‘Tayyipler Alemi’ adlı karikatürü kendi hesabından “Eleştiriye ve mizaha tahammül edeceksin, etmelisin! Hapse atarak eleştirinin ve mizahın önüne geçemezsin.” notuyla paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (CBK) nedir? Neler değişti?