Narconon Programı: İlaçsız eğitim ile uyuşturucu bağımlılığına son!

Balıkesir’in Edremit ilçesi Kazdağları’nda kurulan Kurtuluş Vakfı Tesisleri’nde uygulanan, bireylerin madde bağımlılığından kurtulmasına yardım etmek için bağımlılığın her yönüne hitap eden bir program olan Narconon Programı, ilaçsız ve tamamen doğal yöntemlerle madde bağımlılığından kurtarıyor.

Madde bağımlısı kişilerin Narconon Programı ile Kaz Dağları eteklerinde konumlanmış bu tesiste tertemiz yeni hayatlarına kavuştuklarını belirten Kurtuluş Vakfı Başkanı Ufuk Tanay Tezemir : “Türkiye’de uygulandığı 5 yıl içerisinde, Narconon Eğitim ve Rehberlik Programı ile hiçbir ilaç kullanmadan madde bağımlılığında yüzde 84 oranında başarı sağladık.” dedi.

Edremit Körfezi’nin kuzeyinde bulunan, Ege ve Marmara’yı birbirinden ayıran Türkiye’nin oksijen deposu Kazdağları’nda toplam 7.5 dönümlük arazide faaliyet gösteren, eğitmenler hariç 28 kişi konaklama kapasiteli Kurtuluş Vakfı Tesisleri, 5 yıldır uyguladığı Narconon Türkiye Eğitim ve Rehberlik programıyla hiçbir şekilde ilaç kullandırtmadan 3 ile 4 ay arasında uyuşturucu bağımlılığına son veriyor.


Merkezi Ankara’da bulunan Vakfın Kazdağları’nın muhteşem doğası içindeki binasında, gönüllü olarak uyuşturucudan kurtulmak için başvuran her yaş grubundan bireye destek veriliyor. Yaklaşık 4 ay süren rehberlik programı süresince bağımlılara uyuşturucudan kurtulmaları için egzersiz programıyla kan dolaşımı hızlandırılarak vücuttaki kalıntılar gevşetiliyor. Özel beslenme desteğiyle zehir kalıntıları parçalanıyor ve son aşamada, saunadaki terlemeyle zehirli maddeler vücuttan tümüyle atılıyor.

Kurtuluş Vakfı Başkanı Tezemir: “Narconon Programıyla madde bağımlılarına hiçbir ilaç kullandırtmadan, %84 oranında başarı yakaladık.”

Narconon Türkiye, tam 50 yıldır dünyanın birçok ülkesinde uygulanan, başarı oranı tüm uygulama yapan ülkelerde 3 yıllık ortalamada %84 olan, ilaçsız madde bağımlılığı eğitim programının temsilcisidir. 2013 yılında imzalanan lisans sözleşmesinden sonra Türkiye’de Kurtuluş Vakfı’nın uzman ekibiyle uygulanmaya başlandı.

Eğitmenlerinin tamamı eski madde bağımlısı olup yurtdışında uzmanlık eğitimlerini tamamlamış lisanslı çalışanlardır. 4 ay süren program yoksunluk, doğal detox ve mental eğitimlerden oluşuyor.

‘Narconon Programı’ ile bağımlılıktan kurtulan toplam 9 eğitmenin görev yaptığı merkezde, 4 ay süren desteğin sonunda madde bağımlılığından kurtulamayan olursa, bir süre daha desteğe devam ediliyor.

Kurtuluş Vakfı Başkanı Tezemir, Narconon’un 50 yıldır Amerika, Hollanda, Kanada, İtalya ve İspanya gibi 48 ülkede başarıyla uygulanan uluslararası ilaçsız bir eğitim ve rehberlik programı olduğunu söyledi. Programın 5 yıl önce Türkiye’ye getirildiğini kaydeden Tezemir,” Narconon Programı’nın ilk pilot uygulamasını Ankara’da yapmaya karar verdik. Başarıya ulaşan pilot uygulamamızdaki öğrencilerimiz şu anda Narconon Türkiye merkezinin sertifikalı eğitmenleri oldular. Hepsi ayrı ayrı yurtdışına gittiler ve eğitimlerini tamamladılar.


Madde bağımlılığının bir hastalık olmadığını, bağımlılıktan kurtulmak için ilaç kullanılması gerekmediğini belirten Tezemir Program ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Program, bireyin uyuşturucuyu mümkün olduğu kadar hızlı ve rahat bir şekilde bırakması için tasarlanmış ilaçsız bir bırakma süreci ile başlıyor. ‘Narconon Programı’ ilaçsız bırakma, yeni yaşam detoksifikasyonu ve yaşam becerilerinden oluşuyor.

Yeni Yaşam Detoksifikasyonu  L. Ron Hubbard’ın, LSD kalıntılarının, kişi uyuşturucu almayı bıraktıktan uzun süre sonra bile bedende, daha çok da yağlı dokularda sıkışıp kaldığını gösteren çığır açan buluşuna dayanır. Daha ileri incelemeler gösterdi ki başka birçok zehirli madde de bedende kalabilir ve gelecek yıllarda olumsuz etkiler yaratabilir. Yeni Yaşam Detoksifikasyon Programı, egzersiz, kuru ısıtmalı saunada terleme ve dikkatlice izlenen bir sıvı alma ve beslenme rejiminin bir bileşimidir. Yöntemler, kişi uyuşturucuyu bıraktıktan sonra bile bedende kalan zehirli kalıntıları çözer ve söküp atar.

Programın son bileşeni bir dizi Yaşam Kabiliyetleri Eğitimi’ni içermektedir. Bu eğitimler bireye uyuşturucudan uzak kalması için gereken araçları sağlar. Bunlar, madde bağımlılığı ile mücadele eden kişilerin kaybettiği veya hiç sahip olmadığı becerilerdir. Etkin pratik ve öğrenme, kişiyi kararlılığa, öz saygıya ve kişisel değerlerine yönlendirir. Diğer önemli bir husus, bu kurslar uyuşturucudan uzak bir yaşamı sürdürmek için gerekli öz kontrol ve kişisel gücün gelişimine yardım eder.”

Tezemir, ayrıca Vakfın Kaz Dağları’nda uyguladığı eğitim programının yanı sıra, yardımlar düzenlediğini ve gelen her bağışı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını dile getirdi.

Yeni Yaşam Detoksifikasyon sürecinin temeli, Narconon programının kurucusu L. Ron Hubbard’ın, son derece uyarıcı LSD maddesinin yağ dokularına hapsolduğunu keşfetmesine dayanır.

Bu, kişi bağımlı olduğu maddeyi bıraksa da yıllar sonra bile ihtiyaç duyabileceğini gösterir. İşte bu duruma karşı, egzersiz ve saunada terleme işlemi uygulanır, koşuyla kan dolaşımı hızlandırılır ve vücuttaki kalıntılar gevşetilir. Özel beslenme desteğiyle zehir kalıntıları parçalanır ve son aşamada, saunadaki terlemeyle vücuttan tümüyle atılır. Program 3 ile 4 ay arasında sürmektedir.

Hangi ülkeler uyguluyor?


Amerika, Hollanda, Kanada, Meksika, Kolombiya, İtalya, Macaristan, İspanya, İsveç, Rusya, Mısır, Nepal, Avustralya ve Tayvan.

Bağımlılığın profili nedir? Kimler bağımlı olur?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.