Kurban Bayramı beslenme önerileri: Aşırı tatlı ve et tüketimine dikkat!

Uzmanlar uyarıyor: Kurban Bayramı’nda aşırı tatlı ve et tüketimine dikkat! Eti 24 saat dinlendirmeden tüketmeyin!

Kurban Bayramı beslenme önerileri: Aşırı tatlı ve et tüketimine dikkat!
Kurban Bayramı beslenme önerileri: Aşırı tatlı ve et tüketimine dikkat!

Kurban Bayramı ziyaretleri, aşırı tatlı ve et tüketimini de beraberinde getiriyor. Özellikle dinlendirilmemiş et ve hamur tatlıları konusunda uyarıda bulunan İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. öğretim üyesi Dilistan Shipman, bayram keyfinin bozulmaması için beslenme önerileri paylaşıyor…

Bayram ziyaretlerinde aşırı miktarlarda tüketilen şeker, çikolata, hamur tatlıları ve et, hem kolesterolün yükselmesine hem de kilo alımına neden oluyor. Bu nedenle beslenme konusunda bazı tedbirler alınması gerektiğini belirten İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. öğretim üyesi Dilistan Shipman, bayram neşesinin hastalıklara ve kilo alımına davetiye çıkarmadan yaşanmasının mümkün olduğunu söylüyor.


“Kahvaltıda sindirimi kolay yiyecekler tercih edilmeli”

“Kurban Bayramı’nda et tüketimi artacağından kahvaltıda yumurta, peynir, domates, salatalık, yeşillik ve esmer ekmek gibi sindirimi kolay besinler tercih edilmeli. Böylece hem bağırsaklar düzenli çalışır hem de hazımsızlık önlenir.

Sebze ve meyve tüketimi artırılmalı. Posadan zengin kuru baklagiller ve kepekli ekmek tüketimine de önem vermek gerekir” diyen Shipman, ayrıca yürüyüş gibi fiziksel aktiviteler yapılmasını ve günde en az 2 litre su içilmesini tavsiye ediyor.

“Dinlendirilmemiş et hazımsızlığa neden olabilir”

Etin, sindirimi zor bir yiyecek olduğuna dikkat çeken Dr. öğretim üyesi Shipman şu bilgileri paylaştı:

Kurban Bayramı’nda yeni kesilmiş etin dinlendirilmeden sofralara taşınması midede ekstra şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikâyetlere yol açabilir.

Fazlaca et tüketimi, özellikle kolesterol, kalp ve karaciğer rahatsızlıkları olanları olumsuz etkileyebilir. Etin yağlı kısımlarının çıkarılarak tüketilmesini öneriyorum.

Et yemekleri sebzeli yapılmalı, yoğurt ve ayran gibi hazmı kolaylaştırılan yiyeceklerle beraber yenmeli.

Tatlı olarak da hamur tatlıları yerine meyveli ve sütlü tatlılar tercih edilmeli.


Sarmalar ve börekler yerine uzun süre tokluk hissi veren ve kolay sindirilen kuru meyveler, çerezler ikram edilebilir.

Bayram sonrası vücudunuza hafif davranın