Kurban etini saklama dinlendirme ve doğru pişirme yöntemleri

Sığır, koyun, keçi gibi hayvanlar kesildikten sonra uygun koşullarda taşınmaz ve muhafaza edilmezse, mikroorganizmaların çoğalarak ürettikleri toksinler hastalığa neden olabilir. Kurban etini uygun koşullarda saklama, dinlendirme ve doğru pişirme yöntemleri nasıl olmalı?

Kurban etini saklama dinlendirme ve doğru pişirme yöntemleri
Kurban etini saklama dinlendirme ve doğru pişirme yöntemleri

Kurban etini saklama dinlendirme ve doğru pişirme yöntemleri

Et hangi yöntemle pişerse pişsin hafif veya orta sıcaklıkta uzun bir süre pişirilmelidir. Kurban Bayramı boyunca et tüketiminin artması nedeniyle bol yeşillik ve salata tüketilmelidir. Etleri sebzelerle birlikte pişirmek doyma hissini artıracağı gibi aşırı et tüketimini de önleyecektir.

Kurban etini saklama dinlendirme ve doğru pişirme yöntemleri:

Kurban bayramında artan et tüketimine karşı alınması gereken önlemlere dikkat çeken Dyt. Burcu S. Demir şu bilgileri paylaştı:

Parçalanmış etler 4°C’de soğutucularda bekletilmeli

Parçalanmış etler 4°C’de soğutucularda (buzdolabında) bekletilmelidir. Kıyma şeklindeki etler hazırlandığı gün tüketilmeli, kullanılana kadar soğutucuda bekletilmelidir. Kuşbaşı, biftek gibi etler soğutucuda en çok bir gün bekletilmelidir. Parçalanmış ya da kıyma haline getirilmiş etler o gün kullanılmayacaksa soğutucunun buzluğunda dondurulmalıdır.

Kurban kesildikten sonra uygun koşullarda taşınmaz veya bekletilmezse mikroorganizmaları çoğaltır. Ürettikleri toksinler hastalığa neden olabilir.

Kurban etini evde dinlendirme yöntemi:

Vakumlayarak dinlendirme: Vakumlama yöntemiyle yapılır. Evde yapılan vakumlu dinlendirmede, etin üzerine çıkacak şekilde sızma zeytinyağı ve tuz ilave edilir. Etler maksimum 4-5 gün buzdolabında saklanabilir. Etler inanılmaz yumuşak hale gelir ve muhteşem bir lezzet ortaya çıkar.

Kurban eti uygun koşullarda saklanmazsa zehirlenmeye neden olabilir

Bazı bakteri toksinleri pişirmeyle yok edilebilir ama “stafilokous aureus” toksini sıcağa dayanıklı olduğundan özellikle kıyma ve kıymayla hazırlanmış yemekler uygun koşullarda bekletilmeyip hazırlandığı zaman besin zehirlenmesine neden olabilir.

Bunun dışında “Escherichia coli” ve salmonella kesim sırasında etlere bulaşabilir. Bunlar ishal ve mide iltihabına sebep olur. Düzgün pişirme ile bu organizmalar yok edilebilir. Bu yüzden pişirme kurallarına uymak önem taşır.

Kurban etini yağda kızartma yapmaktan kaçının!

Etin kızartma yapılması veya yağ eklenerek pişirilmesi mide şikâyetlerini arttırabildiği gibi kalp damar sağlığı için de risk oluşturabilir. Kırmızı etin doymuş yağ oranı yüksek olduğu için kolesterol yüksekliği ve kardiyovasküler hastalığı olan kişiler eti yağ ilave etmeden pişirmeli ve porsiyon ölçülerine dikkat etmelidir.

Kurban etini pişirmenin püf noktaları:

Hayvan kesildiğinde eti sertleşir. Çok yüksek sıcaklık et proteinlerini katılaştırarak etin suyunun kaybına, lezzetinin azalmasına ve bazı vitamin kayıplarına neden olur. Özellikle kuru ısıda pişirmede buna dikkat edilmelidir. Etler hangi yöntemle pişerse pişsin hafif veya orta sıcaklıkta uzun bir süre pişirilmelidir.

Oda sıcaklığı, dışarıdan bulaşabilecek mikropların üremesi için uygun bir ortamdır. Bu nedenle pişirilen etler oda sıcaklığında yarım saatten fazla bekletilmemelidir. Etin pişmesi bağlantı dokularına göre değişir, kuru ve nemli ısıda ya da yağda kızartma şeklinde olabilir.

Nemli ısıda pişirmede kullanılan su az veya çok olabilir. Fırın ve tencere kebapları, rostolar bu şekilde pişebilir. Kuru ısıda pişirme; ızgara ve biftekler için uygundur.

Biftekler kalın demir ve çelik tavalarda veya fırında pişebilir. Küçük parça etler, şişlere dizilerek ızgara edilir, burada dikkat edilecek nokta etin ateşe en az 15 cm uzakta olmasıdır.

Ateşe çok yakın ızgara edilen etlerde kanser yapıcı maddeler oluşabilir. Yağda kızartılarak pişirmeyi ise sağlık açısından önermiyoruz.

Kurban Bayramı boyunca et tüketiminin yanında posayı artırmak; hem bağırsak sağlığı hem de kalp-damar sağlığı için koruyucu olacaktır.

Kurban etinin yanında posalı gıdalar tüketilmeli

Etin yanında bol yeşillik ve salata tüketilmelidir. Etleri sebzelerle birlikte pişirmek ise doyma hissini artırır ve aşırı et tüketimini önler. Bol su tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Etin posa içermemesi bağırsakların düzenli çalışmasını engeller. Hem bunu önlemek için hem de besinlerin metabolize olması için bol su içmeye özen gösterilmelidir.

Yemekten 1-2 saat sonra meyve veya tatlı tüketilebilir. Tatlının şerbetli, hamurlu veya kızartılmış olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle mevsim meyvelerinden yapılan sütlü tatlılar ya da dondurma, iyi alternatiflerdir. Bkz. Kilo verdiren meyveler hangileri?

Gazlı, şekerli içecekleri hem kalori alımını artırdığından hem de mide sağlığı için olumsuz olduğundan önermiyoruz.

Et kavurma yapmanın sağlıklı püf noktaları neler?