Türkiye’nin tatlı tercihleri araştırması: Ayda 1 milyon tatlı siparişi veriyoruz!

Türkiye’nin dört bir yanından her gün yaklaşık 31 bin porsiyon tatlı siparişi verilen Yemeksepeti, tatlı aşkımızın detaylarını inceledi. İşte tatlı siparişi ile ilgili ilginç rakamlar…

tatlı

Araştırmanın sonuçlarına göre; en çok sipariş edilen 5 tatlı; çikolatalı sufle, künefe, fırın sütlaç, waffle ve profiterol oldu. Yemeksepeti’nde binlerce çeşit tatlı bulunuyor ve tatlı siparişlerinde her yıl ortalama yüzde 55 artış yaşanıyor.

Sipariş sayısının en yüksek olduğu ay Aralık, gün ise Pazar. Siparişlerinde tatlı oranı en yüksek şehirler sıralamasında İstanbul, Erzurum ve İzmir ilk 3’te yer alırken; sırasıyla Ankara, Nevşehir, Rize, Gaziantep, Sakarya, Kocaeli ve Karaman ilk 10’da yer aldı. Bu illerde ülke genelinde olduğu gibi çikolatalı sufle, fırın sütlaç, künefe ve waffle en çok tercih edilen lezzetler oldu.


Tatlı; bozulan moralimizi düzeltiyor, mutluluğumuzu katlıyor, enerjimizi yükseltiyor ve yüzleri gülümsetiyor. Hal böyle olunca da yaz-kış demeden biz Türkler tatlısız yapamıyoruz. Tatlı tercihlerimizde geleneksel lezzetlerimizden vazgeçmezken dünyaca ünlü tatlılara da bayılıyoruz.

Künefeden sufleye, profiterolden cheesecake’e, trileçeden helvaya, Yemeksepeti’nde her gün 31 bin porsiyon tatlı siparişi veriliyor. Yemeksepeti, 9,5 milyon kullanıcısının tatlı siparişlerini incelediği araştırması ile ilginç detayları açıkladı.

6 ayda 6 milyon porsiyon tatlı yedik

Yemeksepeti verileri tatlı aşkının boyutlarını ortaya koyuyor. Kullanıcılar, 2018’in sadece ilk yarısında 6 milyon porsiyon tatlı yedi.

Ne yesem derdi yok

Yemeksepeti’nde, tatlı çeşitleri de sınır tanımıyor. Künefeden, kadayıfa, sütlaçtan, supangleye, waffledan, irmik helvasına, dondurmadan, aşureye toplam binlerce çeşit tatlı var.

Çikolatalı suflenin önlenemez yükselişi

Tatlı tercihlerimizde hem geleneksel tatları hem de dünya lezzetlerini sevdiğimizi ortaya koyuyoruz. Bu yılın ilk yarısında en çok sipariş edilen tatlılarda bir Fransız lezzeti olan çikolatalı sufle açık ara şampiyon olurken, onu sırasıyla yöresel lezzetlerimizden künefe ve fırın sütlaç takip etti. Bir Belçika lezzeti olan waffle ve yine bir Fransız tatlısı olan profiterol de ilk 5’te yer aldı.

Sufleyi pizzacılar sevdirdi

Çikolatalı sufle, Türk halkının vazgeçemediği sütlaç ve künefe gibi geleneksel lezzetlerin arasından büyük bir farkla sıyrılmayı başarmış bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Peki çikolatalı suflenin bu kadar rağbet görmesinin sebebi pizza desek?

Yemeksepeti kullanıcılarının en çok sipariş verdiği lezzetler arasında olan pizza, suflenin önlenemez yükselişinin başrolünde. Geçtiğimiz yıllarda pizzacıların yan ürün olarak sundukları sufle konsepti tutunca sufle siparişlerinde de ciddi bir artış yaşanıyor.

Havalar soğuduğunda tatlıyla ısınıyoruz

Tatlı aşkımız yaz-kış demeden devam etse de sonbaharın gelip havaların soğumasıyla enerji ihtiyacımızı tatlı ile karşılıyoruz. Sonbahar ve kış aylarında tatlı siparişlerinde ortalama yüzde 20 artış yaşanıyor. Yemeksepeti’nin son 8 yılı içeren verilerine göre; tatlı siparişlerinin patladığı ay ise Aralık ayı oluyor.


Tatlıyı en çok sevdiğimiz saat: 20:00

Öğle yemeği saatlerinin başlamasıyla tatlı siparişleri de adımlarını hızlandırıyor ve gün sonuna kadar sürecek olan tırmanışına başlıyor. 15:00-17:00 saatlerinde atıştıracak bir şeyler arayanların gözde tercihi tatlı oluyor ve bu saatler arasında tatlı siparişleri öğle saatlerine göre yüzde 30 artıyor.

Tatlı siparişlerinin en yoğun olduğu zamanlar elbette akşam saatleri olurken, tatlıyı en çok sevdiğimiz saat ise 20.00.

Tatlıyı en sevdiğimiz gün ise pazar. Hafta içi tatlıya biraz daha karşı durabiliyor olsak da hafta sonu mutluluğunu tatlı ile iyice yükseltmek istiyoruz ve en çok pazar günleri tatlı siparişi veriyoruz.

28 yaşındakiler tam bir tatlı tutkunu!

Tatlı her yaşın en büyük aşkı olsa da Yemeksepeti’ndeki tatlı siparişlerinin yüzde 45’ini 19-28 yaş arasındakiler veriyor. 28 yaşındaki Yemeksepeti kullanıcıları orta yaşlarına varıp tatlıya temkinli davranmaya başlamadan önce adeta tatlıya doyamıyorlar ve en çok siparişi onlar veriyor.

Kent kent tatlı sevdası

Her gün 67 ilden 15 bine yakın tatlı siparişi alan Yemeksepeti, siparişlerdeki tatlı oranına göre Türkiye’de tatlıya en düşkün şehirleri ve onların en çok hangi tatlıları sevdiğini de araştırdı.

Diğer kentler arasından sıyrılarak fark yaratan Erzurum, en tatlı sever kent oldu. Erzurum’da geleneksel lezzetler daha çok tercih edildi. Bu lezzetlerin en sevileni künefe olurken, sütlaç, kadayıf ve halka tatlısı ilk 5’te yer aldı. Dünya lezzetlerinden ilk 5’te yer alan tek tatlı ise waffle oldu.

Tatlı sever kentlerin ikinci sırasında İstanbul, üçüncü sırasında ise İzmir yer aldı. İstanbul ve İzmir’de en çok çikolatalı sufle, künefe ve fırın sütlaç tercih edildi.

Tatlıyı en çok seven kentler sıralamasında listenin ilk 10’unda sürpriz kentler dikkat çekiyor. Siparişlerdeki tatlı oranına göre sırasıyla; Ankara, Nevşehir, Rize, Gaziantep, Sakarya, Kocaeli ve Karaman en tatlı sever kentler arasında odu.


Bu illerde ülke genelinde olduğu gibi çikolatalı sufle, fırın sütlaç, künefe ve waffle en çok tercih edilen lezzetler arasında yer aldı. Ancak kentlere göre yıldızlaşan tatlar da oldu. Ankara’da keşkül diğer tatlar arasından sıyrılıp ilk sıralara yerleşirken, Nevşehir’de dondurma, Rize’de profiterol, Gaziantep’te trileçe, Sakarya ve Kocaeli’de mozaik pasta, Karaman’da ise puding en sevilen tatlıların arasında yer aldı.

Yemeksepeti Park: Yemek Sepeti’nden geleceğin ofisi


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.