Vestel Venus telefon gerçekten yerli ve milli mi?

Ekran camı ABD’den, işlemcisi ABD’den, grafik kartı ABD’den, pili ABD’den, işletim sistemi ABD’den, LCD ekranı ABD’den… İşte Vestel Venüs akıllı telefonun hayati olan parçaları…

Vestel Venus telefon gerçekten yerli ve milli mi?
Vestel Venus telefon gerçekten yerli ve milli mi?

Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dışarıdan dövizle aldığımız her ürünün daha iyisini daha kalitelisini burada üretip biz dışarıya satacağız. Amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var. Kendi ülkemizde Venus var, Vestel var” diyerek ABD ürünlerinin bir alternatifi olarak gösterdiği Vestel Venüs Z20 telefonlarının en kritik parçalarının ABD’den olduğu ortaya çıktı.

Vestel Venus Z20‘nin teknik özelliklerine kendi resmi sayfasından erişilebiliyor. (Bkz. http://venusz20.vestel.com.tr/teknik.html)


Vestel Venus Z20 telefonun hayati olan parçaları:

Ekran Camı “5D Gorilla Glass 3”, ABD’li şirket Corning tarafından üretiliyor.

İşlemci “Qualcomm Snapdragon 630”, ABD’li şirket Qualcomm’dan.

Grafik kartı “Qualcomm® Adreno™ 508 GPU”, o da ABD’li şirket Qualcomm’dan.

Pilin hızlı şarj teknolojisi “Qualcomm 3.0”, o da ABD’li şirket Qualcomm’dan.

İşletim sistemi “Android Oreo” başka bir ABD şirketi Google’ın yarı açık kaynak kodlu bir yazılımı.


LCD Ekran: INCELL, ABD’li Incell şirketi tarafından Teksas’ta üretiliyor. (Sendika.org)

Bu nasıl tasarruf? Bazı kamu harcamaları 7 ayda 1 Milyar TL’ye ulaştı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.