IQ seviyesi yüksek insanların uyku saatleri

Araştırmalar, IQ seviyesinin uyku saatiyle alakalı olduğunu ortaya çıkarıyor. İşte zeki insanların uyuduğu saat aralığı…

IQ seviyesi yüksek insanların uyku saatleri

Yapılan araştırmalara göre, zeki insanlar düşük IQ seviyesine sahip olan insanlara göre geceleri daha aktif oluyorlar.

Zeki insanlar daha geç uyuyorlar

Huffington Post gazetesinde yer alan habere göre; Amerika Birleşik Devletleri’nde gençler üzerinde yapılan araştırmalar, zeki insanların, ortalama veya düşük zekaya sahip insanlara göre daha geç uyuduklarını gösteriyor.


Uyku ile zeka ilişkisi

Konu üzerine araştırma yapan Londra Ekonomi ve Politika Üniversitesi’nden Psikolog Satoshi Kanazawa’ya göre de uyku ile zeka ilişkisi doğru orantılı durumda.

Ortaya çıkan veriler gösteriyor ki, zeki insanlar için hayat herkes uyuduktan sonra başlıyor.

Araştırma yer alan istatistiklere göre zeka seviyesine göre insanların uyudukları saat aralıkları şöyle:

IQ seviyesi 75 altında olanlar:

Hafta içi: 23:41 – 7:20
Hafta sonu: 00:35 – 10:09


IQ seviyesi 90 ile 110 arasında olanlar:

Hafta içi: 00:10 – 7:32
Hafta sonu: 01:13 – 10:14

IQ seviyesi 125 ve üzerinde olanlar:

Hafta içi: 00:29 – 7:52
Hafta sonu: 01:44 – 11:07 saatleri arasında uyuyor.

IQ seviyeleri:

  • 0-25 arası ağır gerilik
  • 26-50 arası orta gerilik
  • 51-75 arası hafif gerilik
  • 76-90 arası sınır zekalı
  • 91-110 arası normal zekalı
  • 111-119 arası ileri zekalı
  • 120-130 arası üstün zekalı
  • 131-145 arası çok üstün zekalı
  • 146 ve üzeri dahi
  • 150 ve üzeri milyonda bir

Zeka IQ testleri:

1- Cattell Zeka Testi: Kültürden arınmıştır ve soruların belli bir zaman içerisinde cevaplanması istenir.

2- Alexander Pratik Zeka Testi: İlkokulu bitiren çocukların teknik becerilerinin belirlenmesi ve daha ileri sınıflara (özellikle sanat okullarına) yöneltmek için geliştirilmiştir. Testte tahta kutular, boyalı küpler verilerek çeşitli problemlerin çözümü istenir.

3- Porteus Labiret Testi: Zeka fonksiyonunun özel bir şekli ölçülür. Örneğin, temkinli davranmak, ileriyi görmek, çeşitli engellerden kendini korumak gibi. Bu test özellikle insanın günlük yaşamındaki davranışlarda gösterdiği beceriyi ölçer.


4- Binet-Terman Testi: Sözlü bir testtir. Okul, aile bilgisine ve kültürüne dayanır.

Zihinsel olarak güçlü insanların sahip olduğu 13 özellik


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.