AK Parti’den trafik cezaları için teklif

AK Parti, trafik cezaları artırılması için Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifini Meclis’e sundu.

AK Parti trafik cezaları için teklif
AK Parti’den trafik cezaları için teklif

AK Parti’den trafik cezaları için teklif

AK Parti’nin Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifi TBMM’ye sunuldu.Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ile Antalya Milletvekili Atay Uslu’nun imzasıyla sunulan teklife göre, trafikte çakar ışık kullananlar 1002 TL para cezası ödeyecek. Aynı suçu tekrar edenler trafikten men edilecek. Kırmızı ışık ihlali halinde 235 TL ceza ödenecek.

Emniyet şeridi ihlali ve makas atmanın cezası

Emniyet şeridi cezası 235 TL’den 1002 TL‘ye yükseliyor.


Cep telefonu kullanmanın cezası 108 TL’den 235 TL‘ye yükselecek.

Trafikte makas atmak veya spin / drift olarak ifade edilen tehlikeli hareketleri yapanlar ise 5010 TL para cezası ile cezalandırılacaklar ve 60 gün trafikten men edilecekler. Trafikte makas atmanın cezası 2018 yılı trafik cezaları listesinde 236 TL olarak uygulanıyordu.

AK Parti’nin yasa teklifi trafik cezalarının artırılmasının yanı sıra, kolluk personelinin TSK’daki muadilleriyle eşit haklara sahip olması, uyuşturucu ile mücadelede ek önlemler alınması, güvenlik korucularının gençleştirilmesi gibi düzenlemeleri de içeriyor.


Ayrıntılar geldikçe paylaşacağız…

2018 yılı trafik cezası tam liste