Elektrikli yerli otomobil TM-480 özellikleri, tasarımı ve fiyatı

Elektrikli yerli otomobil TM-480 ilk kez İstanbul’da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynı, teknik özellikleri ve fiyatı ile oldukça dikkat çeken yerli otomobil…

Elektrikli yerli otomobil TM-480 özellikleri, tasarımı ve fiyatı
Elektrikli yerli otomobil TM-480 özellikleri, tasarımı ve fiyatı

İstanbul’da bir fuarda ilk kez görücüye çıkan dış dizaynı, motoru, içi, her şeyi yerli olan elektrikli otomobil işlemler yapılırsa kısa sürede satışa sunulabilecek.

Yerli otomobil üreticisi Dr. Gürsel Güzel, yaptıkları yerli otomobili ilk defa görücüye çıkardıklarını belirterek şunları söyledi:


İç tasarım, dış tasarım, mekanik tasarım bütün şasisi kaportası ve motoru yerli. Motor sürücü, elektronik donanımlar bütün kontrol üniteleri ve yazılımlar bize ait.

ARGE için 6.5 milyon dolar harcandı

Motor gücü 150 kw, beygir gücü karşılığı 203 beygir. 5 yıl içinde 6.5 milyon dolar AR-GE harcaması oldu. 6 ay sonra bile seri üretime başlanabilir. Bu sertifikasyon ve prosedür işlerinden dolayı 2-3 yılı bulabilir.

TM 480 fiyatı ve teknik özellikleri

gen otomobil tm-480 fiyatı teknik özellikleri

Elektrikli yerli otomobil TM 480’in menzilinin 400 kilometre olduğu belirtildi. TM 480i, 100 kilometrede 10 liralık elektrik harcıyor. Fiyatı ise 200 bin lira olarak açıklandı.


Teknik özellikler:

  • Motor gücü: 80 kW
  • Son hız: 160 km/saat
  • Aktarım: Tek oranlı redüktör ile 1 ileri ve 1 geri vites
  • Menzil: 400 km
  • Şarj süresi: Şehir şebekesi ile 8 saat, hızlı şarj ile 1 saat


GEN ailesinin amiral gemisi modeli olarak nitelendirilen TM-480, D sınıfı Sedan-Liftback türünde bir araç. Şu anda prototip üretimi devam ediyor.

Yeni trafik cezaları: Kırmızı ışık, makas, hız sınırı, UBER cezası