Erdoğan 3. Havalimanı adını açıkladı: İstanbul Havalimanı

İstanbul’un üçüncü havalimanının ilk fazının uçuşlara açılması dolayısıyla düzenlenen tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla başladı. Erdoğan, yeni havalimanının adını da açıkladı: İstanbul Havalimanı.

Erdoğan 3. Havalimanı adını açıkladı: istanbul Havalimanı
İstanbul Havalimanı (Istanbul Airport)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CAN” uçağından eşi Emine Erdoğan ile indikten sonra makam aracıyla terminal binasına geçti. Erdoğan, burada Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu yetkililerinden bilgi aldı.

Beraberindekilerle terminal binasında bir süre yürüyen Erdoğan, konuk liderlerle aile fotoğrafı çektirdi.


Erdoğan, törene katılan Dağıstanlı boksör Khabib Nurmagomedov ile selamlaştı.

Erdoğan, kullandığı elektrikli araçla bilet işlemlerinin yapıldığı THY kontuvarına giderek görevlilerle sohbet etti. Görevliler de Erdoğan’a, günün anısına biniş kartı verdi.

Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile tören alanına geçtikten sonra davetlileri selamladı.

Törende, Okay Temiz ve Roman Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Orkestrası konser verdi, havalimanının tanıtım filmi gösterildi.

Açış konuşmalarının yapılacağı kürsü, havalimanının lale figürlü, mimarlık ödüllü 90 metre yüksekliğindeki Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin minyatürü şeklinde tasarlandı.

Yeni havalimanının adı: İstanbul Havalimanı

Erdoğan 3. Havalimanı adını açıkladı: İstanbul Havalimanı
İstanbul Havalimanı (Istanbul Airport)

Erdoğan, yeni havalimanı açılış konuşmasını yapıyor. Erdoğan, “İstanbul Havalimanı’nın tüm dünyaya, bölgemize, ülkemize hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.


Erdoğan, yeni havalimanının ismini ‘İstanbul’ olarak açıkladı.

Binali Yıldırım: Milletimize hayırlı olsun

Yeni havalimanının açılışında ilk konuşmayı Binali Yıldırım yaptı. Yıldırım, “Kuruluşunun 95. yılında Cumhuriyet’in şanına yakışan bu eser, ülkemiz, milletimiz ve bölgemiz için hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Yıldırım’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

— Bu eserin isimsiz kahramanları mimarlar, mühendisler ve 7/24 çalışan işçilerimizdir. En büyük tebriği onlar hak ediyor.

— Çalışmaktan uslanmadık, eleştirilerden yılmadık, ‘inat da murattır’ diyerek hamdolsun bugünlere ulaştık.

— Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedeflerinin birisi daha bu açılışla birlikte gerçeğe dönüşmüştür.

Erdoğan 3. Havalimanı adını açıkladı: İstanbul Havalimanı
İstanbul Havalimanı (Istanbul Airport)

Mehmet Cengiz: Hiçbir engelle karşılaşmadık

Binali Yıldırım’ın ardından konuşan İGA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ise, “Sayın cumhurbaşkanım, siz çıtayı yükseltmeyi seven bir lidersiniz. Sayenizde sürekli yeni hedeflere koşuyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın sahiplenmesi sebebiyle inşaat sürecinde hiçbir engelle karşılaşmadık. Böyle bir açılışı sizin huzurunuzda yaptığım için kendimi çok şanslı hissediyorum” dedi.

İstanbul Havalimanı (Istanbul Airport)
İstanbul Havalimanı (Istanbul Airport)

Ulaştırma Bakanı: Projenin gerçek mimarı Erdoğan


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, açılış töreninde yaptığı konuşmada “Projenin gerçek mimarı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum” dedi. Havalimanının teknik özelliklerinden bahseden Turhan, yeni havalimanıyla birlikte dünya nüfusunun üçte birinin Türkiye’ye bağlanacağını söyledi.

Devlet Bahçeli: Melih Gökçek’in adaylığı MHP’ye şeref kazandırır