Kas gücüyle yapılan spor kalp için zararlı olabilir!

Uzmanlar uyarıyor: Kas gücüyle yapılan spor kalp için zararlı olabilir! Fazla ve sağlıksız beslenmenin sonucu olan kalp – damar hastalıkları, dünyada ölümlere neden olan hastalıkların başında geliyor.

spor kalp

Kas gücüyle yapılan spor kalp için zararlı olabilir!

Beslenme şeklinin kalp sağlığını doğrudan etkilediğini vurgulayan uzmanlar, fazla efor sarf ettirecek ve zorlayacak şekildeki halter, güreş vb. kas gücüyle yapılan sporların da kalbin sağlığını olumsuz etkilediğinin altını çiziyor.


Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Baltalı, dünyada ölümlere neden olan hastalıkların başında gelen kalp – damar hastalıklarına dair önemli bilgiler verdi.

Obezite, kalp – damar hastalıklarını tetikliyor!

“Kalp sağlığı ile beslenme ilişkisi çok nettir” diyen Prof. Dr. Mehmet Baltalı şöyle konuştu:

“Birincisi şişmanlık, birçok hastalığa neden oluyor. Bunlardan biri kalp – damar hastalıklarıdır. Bu hastalıklar, dünyada ölümlere neden olan hastalıkların başında geliyor. Şişmanlığın bu hastalıktaki rolü ise kalp krizine ve diğer damar hastalıklarına neden olmasıdır.”

“Bunun da birincil nedenlerinden bir tanesi beslenme. Aşırı beslenmemiz, kilo almamız ve kilo almanın dışında obezite, direkt olarak bu hastalıkların risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Onun dışında hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi önemli risk faktörlerinin de oluşmasına neden oluyor” dedi.

Yağlı et ve şekerden uzak durun!

Yemeklerin miktarının çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Baltalı,”Biz ne kadar yersek o kadar fazla kalp hastalığına neden olur. Beslenmenin içeriği çok önemli. Bu hastalığa yol açan şeyler, özellikle yağlı et veya şeker tüketimi ya da kimyasal olarak üretilmiş şekerleri tüketmemiz hem şişmanlığa neden oluyor hem de kalbin ve damarların sağlığında bozulmaya yol açabiliyor.”

“Onun için birinci olarak beslenme miktarına, ikincisi beslenme içeriğine yani ne yediğimize dikkat etmemiz lazım. İkincil olarak hareketsizlik, hem kalp damar hastalığına yol açıp hem de şişmanlığa sebep olabiliyor. Spor yapmaya özen göstermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.


Zeytinyağı kullanmaya özen gösterin!

Prof. Dr. Baltalı, “Birincisi vücudun ihtiyacına göre, ikincisi içeriği yönünden beslenmeliyiz” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örneğin; trans yağdan kaçınmalıyız. Trans yağ kimyasal yolla elde edilmiş yağların raf ömrünü uzatması için oluşturulmuş yağlardır. Bunların yerine özellikle sıvı yağları tercih etmemiz lazım. Tereyağı tartışılıyor çok yararlı ve zararlı bir yağ değil. Özellikle sıvı yağlardan zeytinyağını tercih etmemiz gerekiyor.

Süt ürünlerine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Etin mümkün olduğu kadar yağ oranının az olması önemli. Yağsız et tercih etmeliyiz. Yağlı etin içindeki maddeler kalbin sağlığında negatif etki yaratıyor. Bir başka etken ise tuz. Tuz miktarının bu hastalıklara direkt etkisi gösterilmemiş olsa da tansiyon yüksekliğine yol açıyor. Tuz, tansiyon hastalığı da kalp – damar rahatsızlığı için bir ispattır. Bu nedenle miktarını kısıtlamamız lazım.

Yüksek tansiyondan kurtulmak için tuz miktarını azaltın!

Yüksek tansiyonu düşürmek için birincisi tuz miktarını azaltmak gerekiyor. Yoğurt, süt ürünleriyle beslenmek, hareket etmek ve ideal kilo dengesine özen göstermek önemli. Özellikle koşma, yürüme, yüzme gibi egzersizleri haftada en az 4 gün ve yarım saat yapmak gerekiyor.

Doktorunuzun önerilerine kulak verin!

Kalbinden rahatsızlığı olanların öncelikle doktor kontrolünden geçmesi lazım. İkinci olarak doktorun kontrolde verdiği önerilere dikkat etmeleri gerekiyor. Kalbin sağlığını korumak için yüzme, yürüyüş, tenis oynama gibi sporlar yapılabilir. Çok fazla efor sarf ettirecek ve zorlayacak şekildeki halter, güreş vb. kas gücüyle yapılan sporlar kalbin sağlığını olumsuz etkiler.”

Kalp hastalığı riskinden korunmak için check up yaptırın!

Prof. Dr. Mehmet Baltalı, “Check up’a sağlıklı bireylerin kontrol amaçlı gitmesi, bu hastalığın risklerini ortaya çıkarmak, bu risklerle mücadele etmek ve bundan sonra geçireceği kalp hastalıklarının mümkün olduğu kadar riskini azaltmak açısından önemli” diyerek, sözlerini şu şekilde tamamladı:


“Özellikle 20 yaşında mutlaka gidilmesi gerekiyor. Eğer sonuçlarda bir şey çıkmadıysa, 5 yıl içinde tekrar gidilmesi lazım. Ayrıca daha fazla risk altında olanlar; özellikle 40 yaş üstü erkekler ve 55 – 60 yaş üzeri kadınların da mümkün olduğu kadar kontrol amacıyla doktora gitmesi gerekir. Erkekler daha çok risk altındadır.”

Kalbe iyi gelen yemekler pişirmek için en sağlıklı yağlar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.