Markaların belirsizlik süreçlerinde pazarlama

Türkiye’ye özel markaların belirsizlik ve ekonomik dalgalanma süreçlerinde iletişim yatırımlarında dikkat etmeleri gereken adımlar neler?

marka

Türkiye’de ve dünyada çok sayıda reklamveren markaya hizmet veren medya planlama ve Satınalma uzmanlığı GroupM Türkiye’de hizmet verdiği markalar için oluşturduğu “Akıllı Çözümler Platformu”nda ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve değişen tüketici alışkanlıklarına karşın markaların nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine dair yol haritası ve bu günleri fırsata çevirmek için çözüm önerilerini paylaştı.

Ekonomik durgunluk ve belirsizlik dönemlerinde başarı anahtarının “odağı korumak” olduğunu belirten WPP Türkiye Ülke Müdürü ve GroupM Türkiye CEO’su Demet İkiler;


“Markalar için başarı ve performansı etkileyecek en önemli faktörler, tüketici ayakizlerini yakından takip ederek marka stratejilerini doğru belirlemekten geçiyor. Sürekli değişen ekonomik koşullar ve tüketici beklentilerine paralel olarak iletişim yatırımlarının geri dönüşünü arttırmak için çeşitlenmiş data ve teknoloji çözümleri bize fırsatlar sunuyor” dedi.


GroupM Türkiye yönetimi olarak hem reklam verenlere hem de sektöre yön vermek adına Akıllı Çözümler Platformu’nu hayata geçirdiklerini belirten İkiler, “Dünyanın içinden geçtiği süreç lokal olarak hepimizin farklı düşünmesi gerektiriyor.


Bu süreçte reklam veren markalarımızın sürdürülebilirliğine katkıda bulunma sorumluluğuyla hayata geçirilen Akıllı Çözümler Platform’unun ilk üretimi bugunün fırsatlarını bulmaya odaklanmak oldu. Önümüzdeki dönemde de reklam verenlerimizin işlerine katkı sağlayacak öneriler oluşturmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Şirketlerin, odağını doğru belirleyerek belirsizlik dönemlerinden daha güçlü çıktığını belirten GroupM, markaların bu süreçlerde pazarlama iletişimi üzerinde durması gereken 4 unsuru şu şekilde sıralıyor:

  • Markaya odaklanma: Özellikle belirsizlik dönemlerinde markanın kendi kimliğini çok iyi tanıması ve bu doğrultuda strateji belirlemesi hem tüketici hem de marka için son derece önemli.
  • Rekabet ve sektör analizi: İlk refleks olarak iletişim stratejilerinde kontrollu hareketler başlar ve böyle bir ortamda rekabetten farklı olarak yapılan hareketler algıda fark yaratmayı da beraberinde getirir.
  • Tüketiciyle sürekli iletişim: Tüketici ayakizlerini yakından takip ederek detaylı müşteri analizleri ile en verimli mecrada tüketicinin kaygı ve önceliklere karşılık verebilen kişiselleştrilmiş mesajlar daha hızlı performans dönüşümü sağlar.
  • Doğru bütçe yönetimi: Bu mesajların, satın almaya ya da iş hedefine dönüşümüne göre maliyetlendirme markaların çok daha odaklı ve verimli iletişim yapmalarını sağlar. Bugun data ve teknolojinin sunduğu imkanlarla bütçeyi akıllıca kullanmak en verimli yöntem.

Türkiye’nin en cool markaları belli oldu


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.