Somon balığı faydaları neler? Izgara somon tarifi

Dünyada ve Türkiye’de yaşam kalitesini düşüren ve ölümlere yol açan sağlık sorunlarının başında kalp ve damar hastalıkları geliyor. Somon balığı kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor!

Somon balığı faydaları neler? Izgara somon tarifi

Farklı araştırmaların sonuçlarını toplayan Amerikan Tıp Dergisi’nin raporuna göre, balık tüketenlerin kalp krizi geçirme olasılığı tüketmeyenlere göre daha düşük. Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Türkiye Direktörü Borge Gronbech yaptığı açıklamada, “Kalp sağlığını korumaya yardımcı olan Norveç somon balığı lezzetli bir seçenek olmasının yanı sıra, Omega-3 ve diğer gerekli besin değerleri açısından yüksek bir protein kaynağı” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada her yıl 17 milyonun üzerinde kişi kalp ve damar hastalıklarına bağlı olarak hayatını kaybediyor. 2030 yılında bu rakamın 22,2 milyona yükseleceği öngörülüyor. Türkiye’de de her beş ölümden ikisi bu hastalıklar nedeniyle gerçekleşiyor.


Kalp ve damar hastalıklarını yaş, cinsiyet, genetik gibi faktörlerin yanı sıra, sağlıksız ve düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam ve stres de büyük ölçüde tetikliyor. Amerikan Kalp Derneği gibi önemli organizasyonlar, insanların kalp sağlığını korumak için haftada en az 2 porsiyon yağlı balık yemelerini tavsiye ediyor.

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Türkiye Direktörü Borge Gronbech de, Norveç somonunun omega 3 ve diğer önemli besinler açısından güçlü olduğunu ve aynı zamanda tüm yıl boyunca tadını çıkarabileceğiniz lezzetli ve sürdürülebilir bir deniz ürünü seçeneği olduğunu vurguluyor.

İşte Norveç somonunda bulunan omega 3’ün kalp ve damar sağlığına katkıları

 • Damarlarda sertleşme ve arterlerde tıkanmaya sebep olan yüksek kolesterol seviyesi, kalp damarlarının bloke olduğu durumlarda kalp krizini tetikleyebiliyor. Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA ise trigliserid seviyesini düşürerek kolesterol birikimini önlemeye yardımcı oluyor.
 • Tıkalı damarlar kan pıhtılarına neden olabiliyor. Beyine giden arter damarlardan birinin tıkanması ise felçle sonuçlanabiliyor. Norveç somon balığında bulunan zengin omega-3, damarlar ve arterlerdeki donmuş yağları eriterek kan pıhtılarının önlenmesine katkıda bulunuyor.
 • Norveç somonu yüksek kan basıncını düzenleyen bir aminoasit çeşidi olan taurin içeriyor. Taurin, damar ve arterlerde inflamasyonu azaltmada, kan akışını ve kalp fonksiyonlarını iyileştirmede önemli bir rol üstleniyor.

Protein ve mineral zengini

Parlak derisi ve pembe rengiyle diğer somon balıklarından ayrışan Norveç somonu, kalbin yanı sıra vücuda sayısız katkı sağlıyor. 140 gramında 28,6 gram protein bulunduran Norveç somon balığı, yetişkin bir insanın günlük protein ihtiyacının yüzde 49’unu karşılıyor.


Kemik ve diş gibi sert dokuların yapıtaşı olan mineraller açısından da zengin olan Norveç somonu, lezzeti, pişirme kolaylığı ve uzun süre tok tutma gibi özellikleriyle de sağlıklı sofralarda yerini alıyor.

Izgara somon balığı tarifi

Malzemeler (2 kişilik)

 • 2 dilim somon
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1/2 adet portakal suyu
 • 10-15 adet tane karabiber
 • 1 çay kaşığı iri çekilmiş deniz tuzu
 • 1-2 dal taze kekik (arzuya göre biberiye)

Satın alırken: Somonları balıkçınızdan alırken kalın kestirmeye özen gösterin.

Pişirme önerisi: Eğer tavayı tereyağı ile yağlarsanız daha uzun süre pişirebilirsiniz.

Izgara somon nasıl yapılır?

 • Somonları geniş bir kaba alıp, zeytinyağını somona iyice yedirin.
 • Tavayı ocağa alın ve ısıtın.
 • Zeytinyağı ile yağladığınız somona, portakal suyu, karabiber ve deniz tuzunu ekleyin.
 • Isınan tavayı bir parça zeytinyağı ile peçete yardımı yağlayın.
 • Somonun her iki yüzeyini de 5’er dakika pişirin. Biberiye veya taze kekik ile servis edin, işte bu kadar, afiyet olsun!

Fırında somon tarifi:

Her bir somon dilimini uygun boyutta folyo parçaları üzerine yerleştirin. Her bir dilimin üzerine bir parça margarin, defne yaprağı, biraz maydanoz, soğan ve bir dilim limon koyun. Tuz ve karabiber ekleyin. Somonları folyo kağıdının içine koyun ve önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırına yerleştirin. Kabın içine su ekleyin. Fırında 15- 20 dakika pişirin. Taze patates ve mısırla süsleyerek servis edin.


Servis önerisi: Dilerseniz patates salatası, roka yaprakları veya ızgara kuşkonmaz ile afiyetle tüketebilirsiniz.

Norveç Somonu hakkında doğru bilinen yanlışlar!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.