Stres diş eti hastalığı sebebi!

Günlük koşuşturmaca, iş veya okul hayatı derken strese girmemek pek mümkün değil. Stresin insan sağlığına zararları saymakla bitmiyor. Bunlardan biri de diş eti hastalıkları…

stres diş eti

“Klinik çalışmalar ve sistematik derlemelerde, günümüzün önemli problemlerinden olan stres ve diş eti hastalığı arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır” diyen Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gonca Çayır Tezal, stres ve diş eti ilişkisini açıkladı.

Stres diş eti hastalığı sebebi!

Diş eti hastalığının temel nedeni, ağız bakımının yetersiz olması ve buna bağlı olarak dişler ve ağızdaki yumuşak dokular üzerinde mikroorganizma yoğunluğu çok fazla olan biofilm yapının oluşmasıdır. Başlangıç nedeni bu olmakla beraber, diş eti hastalığı çok faktörlü bir hastalıktır ve diş eti sağlığını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır.


Diyabet ve Sigara Kullanımı Diş Eti Hastalıkları İçin Risk Faktörü

Bakteriden zengin biofilm yapının birikmesini kolaylaştırıcı dişlerde çapraşıklık, uyumsuz dolgu ve protez varlığı gibi faktörler diş eti hastalığına yatkınlığı arttırır. Diyabet varlığı ve sigara kullanımı diş eti hastalıkları için risk faktörüdür.

Genetik yatkınlık da diş eti hastalıklarının oluşumu ve gelişiminde etkilidir. Bu faktörler dışında ergenlik ve hamilelik gibi hormonal durumlar da diş eti hastalıkları ile ilişkilidir.


Stres ve Diş Eti Hastalığı Arasında Herhangi Bir İlişki Var Mıdır?

Klinik çalışmalar ve sistematik derlemelerde günümüzün önemli problemlerinden olan stres ve diş eti hastalığı arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bireyleri strese ve depresyona sokan pek çok faktör bulunmaktadır.


Sevilen birinin kaybedilmesi, boşanmalar, iş kaybı, maddi problemler gibi stres oluşturan faktörler kronik olarak diş eti ve çevre dokulara zarar verebilir. Bir bireyin belirli bir zaman süreci içerisinde spesifik bir hastalığa yakalanma olasılığı risk olarak bilinir. Stres; diş eti hastalıkları için değiştirilemeyen bir risk faktörüdür, yani risk belirleyicisidir.

Sınav Dönemindeki Öğrenciler Risk Altında

Akut bir diş eti hastalığı olan nekrotizan diş eti hastalığı ilk olarak cephede savaşan askerlerin ağzında teşhis edilmiştir. Bu hastalık stres faktöründen oldukça etkilenmekte ve stres altında olan sınav dönemindeki öğrencilerde sıklıkla oluşmaktadır.


Stresli yaşam diş eti tedavisini de olumsuz etkiliyor

Stresli bireylerde ağız hijyeni eksikliği ve buna bağlı olarak diş eti hastalığına yatkınlık ortaya çıkar. Dişlerde sıkma ve gıcırdatma, daha çok sigara tüketimi de görülür. Bunlar da diş eti ve çevre dokulara zarar verebilir.


Stres ayrıca vücutta adrenal korteksten kortizol hormonu üretimini arttırır, kortizol de bizi hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemini baskılar. diş eti hastalığı oluşumuna zemin hazırlar. Stres ve depresyon varlığı, hastalık oluşumu ve gelişimine yatkınlık dışında uygulanan diş eti tedavisin sonucunu da negatif yönde etkilemektedir.

Ağız ve diş sağlığının olmazsa olmaz 3 kuralı