İmam Hatipliler Birliği Başkanından Diyanet’e Kadir Mısıroğlu tepkisi

İmam Hatipliler Birliği Başkanı Muhammet Samet Akkaya’dan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a Kadir Mısıroğlu’na ziyaret tepkisi: “İslam’ı temsil eden biri toplumu ayrıştırmamalı!”

İmam Hatipler Birliği Başkanından Diyanet'e Kadir Mısıroğlu tepkisi

Türkiye İmam Hatipliler Birliği Genel Başkanı Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın fesli Kadir Mısıroğlu’na yaptığı ziyaret ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.

Türkiye İmam Hatipliler Birliği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Kadir Mısıroğlu’nu ziyaretiyle ilgili olarak, “İslam dinini temsil eden birisi, hoşgörülü olmalı ve bulunduğu toplumun değerlerine saygı duymalı, saygı duyan insanlarla bir olmalı” dedi.


Diyanetin ve din görevlilerin siyasetin üstünde olduklarına inandıklarını söyleyen Akkaya, İslam dininin hoşgörü, kardeşlik, birlik ve beraberliği emrettiğini belirtti. Akkaya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İslam’ı temsil eden biri toplumu ayrıştırmamalı!”

Türkiye İmam Hatipliler Birliği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya

Türkiye İmam Hatipliler Birliği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya:

“Toplumun kin ve nefretini kazanacak işlerden uzak durmayı, kendisini de uzak tutmayı vazife bilir. İslam dinini temsil eden birisi, hoşgörülü olmalı ve bulunduğu toplumun değerlerine saygı duymalı, saygı duyan insanlarla bir olmalı ve her zaman da saygı duymayı tavsiye etmeli. İslamı temsil eden birisi toplumumuzu birleştirmeli, ayrıştırmamalı ve insanların nefretini kazanacak işlerden uzak durmalı. Biz bir çocuğun kuşu öldü diye o çocuğa taziyeye giden bir peygamberin ümmetiyken, bizim hoşgörü kazandıracak iş ve işlemlerde bulunmaktan başka bir işimiz olmamalı.”

NE OLMUŞTU?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu’nu ziyaret etmişti.

Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu ziyaret

Cuma hutbesinde, başkanı olduğu kurumun kurucusu Atatürk’ten tek kelime bile bahsettirmeyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Keşke Yunan galip gelseydi” diyen ve Ulu Önder’e hakaretler savuran Kadir Mısıroğlu’nu evinde ziyaret etmişti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu’na ‘Geçmiş Olsun’ ziyaretinde bulundu. Erbaş’ın Mısıroğlu’na çeşitli hediyeler verdiği de öğrenildi.


9 Kasım tarihinde yapılan ziyarete ilişkin fotoğraflar 10 Kasım’da kamuoyunda ‘Fesli Kadir’ olarak bilinen Kadir Mısıroğlu’nun manevi torunu Nurullah Mısıroğlu tarafından paylaşılmıştı.

Kurtuluş Savaşı için “Keşke Yunan galip gelseydi” diyen Kadir Mısıroğlu Ulu Önder Atatürk’e olan düşmanlığı ile biliniyor.

Kuruluş emrini Ulu Önder Atatürk’ün verdiği Diyanet İşleri Başkanlığı, Cuma hutbesinde de tek kelime Atatürk’ten bahsetmemesi tepkilere neden olmuştu.


Diyanet’ten ‘Mısıroğlu’na ziyaret’ açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş’ın, Atatürk’e her gün hakaretler yağdıran Kadir Mısıroğlu’na gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, “Söz konusu ziyaret 9 Kasım 2018 tarihinde saat 14.30 sularında ve tamamen insani duygularla yapılan bir hasta ziyaretidir” denildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu’na gerçekleştirdiği ziyaret sonrası gelen tepkiler üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı.


Açıklamada, “Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş’ın bir ziyareti ile ilgili bazı medya mecralarında gerçeklerle bağdaşmayan haber ve yorumlar yapıldığı görülmektedir. Söz konusu ziyaret 9 Kasım 2018 tarihinde saat 14.30 sularında ve tamamen insani duygularla yapılan bir hasta ziyaretidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Diyanet 2019 planları: Turistlere İslam tebliği yapılacak