Kahraman pilotlar: Görgü tanıkları helikopter kazasını anlattı

İstanbul Sancaktepe’de Kara Kuvvetleri’ne ait askeri bir helikopter mahalle arasına düştü. Helikopterde bulunan 2’si subay, 2’si astsubay 4 asker şehit oldu. Ağır yaralanan bir uzman çavuş da hastanede tedavi altına alındı. Görgü tanıkları facia anını anlattı.

Kahraman pilotlar: Görgü tanıkları helikopter kazasını anlattı
Kahraman pilotlar: Görgü tanıkları helikopter kazasını anlattı

Kahraman pilotlar: Görgü tanıkları helikopter kazasını anlattı

Bir vatandaş “Helikopter binaların üstüne düşmemek için 3,4 sefer tur attı. Sonra boşluğa düştü.” dedi. Kazayı görerek olay yerine koşan bölge sakinlerinden Doğan Yıldız “Yaralı askeri hemen hastaneye kaldırdık. Diğer askerler maalesef şehit olmuştu” dedi.

Binaların üstüne düşmemek için 3 – 4 sefer tur attı

Kazanın saat 10:40 sıralarında meydana geldiğini belirten bir görgü tanığı ise “Helikopter binaların üstüne düşmemek için 3 – 4 sefer tur attı. Sonra boşluğa düştü. Bir binanın da saçağına çaprtı. Helikopter üçe bölünmüştü. Büyük bir gürültüyle düştü. Herkes kaçıştı.” dedi.


Bir başka görgü tanığı ise gürültüyle sokağa çıkınca helikopterin enkazı ile karşılaştıklarını belirtti.

İstanbul Sancaktepe’de Kara Kuvvetleri’ne ait askeri bir helikopter mahalle arasına düştü. Helikopterde bulunan 2’si subay, 2’si astsubay 4 asker şehit oldu. Ağır yaralanan bir uzman çavuş da hastanede tedavi altına alındı.

UH-1 tipi askerli helikopter sokak arasına düştü

uh-1 tipi askeri heikopter kazası

İstanbul Sancaktepe’te Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait UH-1 tipi askeri helikopter,  sokak arasına düştü. Olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Helikopterde bulunan 2’si subay, 2’si astsubay 4 asker şehit oldu, bir uzman çavuş da ağır yaralandı. Helikopterin teknik bir arıza yüzünden düştüğü ihtimali üzerinde duruluyor.

Helikopterin, boş alana düşmesi ve  düştüğü yerde kimsenin olmaması da olası daha büyük bir faciayı önledi.

Soruşturma başlatıldı

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı. Olay yerinde inceleme yapmak üzere iki Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği, bir Başsavcı Vekilinin de olay yerinde olduğu öğrenildi. Olay yerinde incelemeler sürüyor.


Kuyruk kısmı çatıya çarpmış

istanbul sancaktepe samandıra helikopter kazası

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya kazada 4 askerin şehit olduğunu ve bir askerin de yaralandığını bildirdi. Vali Yerlikaya, askeri helikopterin Sancaktepe’de Topçular Caddesi Fırtına Sokak’taki 4 katlı binanın çatısına çarptıktan sonra sokağa düştüğünü söyledi.

Helikopterin düştüğüne ilişkin ihbarın saat 11.00’de geldiğini belirten Yerlikaya, 1. Ordu Komutanlığına bağlı Samandıra Kışlası’nda Hava Alayı’na ait eğitim uçuşu yapan bir askeri helikopterin bilinemeyen bir sebepten dolayı düştüğünü açıkladı.

Vali Yerlikaya, “4 şehidimiz, 1 yaralımız var. Yaralılara yönelik tedavi ve olayın sebebiyle ilgili inceleme başlamıştır. Olay yerindeki çalışma devam etmektedir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Mahallemize ve hepimize geçmiş olsun.” dedi.

Bakan Akar: Çaba göstermişlerdir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, eğitim uçuşu sırada askeri helikopterin düştüğü Samandıra’ya geldi. Bakan Akar ve Vali Yerlikaya olay yerinde incelemeler yaptı.

istanbul sancaktepe samandıra helikopter kazası

Bakan Akar yaptığı açıklamada; “Helikopterde 2 subay 2 astsubay ve 1 uzman çavuş bulunmaktaydı. 11.02’de helikopterle irtibat kesilmiştir. Daha sonrada bu kaza meydana geldi. Kaza sonrası 2 subayımız ve 2 astsubayımız şehit oldu. Uzman çavuşumuz şu anda ameliyathanede. Personelimiz şu anda bilemediğimiz bir sebepten dolayı acil iniş gerçekleştirmişlerdir. Kimseye zarar vermemek için çaba göstermişlerdir. Hem adli hem idari soruşturma sürmekte” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan açıklama


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter’dan, Sancaktepe’de helikopterin düşmesi sonucu 4 askerin şehit olması ve 1 askerin yaralanmasına ilişkin paylaşımda bulundu. Kılıçdaroğlu, “İstanbul Sancaktepe’de askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır, yaralı askerimize acil şifa diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Sivas’ta tren kazası: Yolcu treni ile yük treni kafa kafaya çarpıştı