Dünyanın en ilginç çok lezzetli sokak yemekleri

Sokak yemekleri ve ayaküstü atıştırmalıklar, seyahat edenler için tam anlamıyla hayat kurtarıcı. Hem ziyaret edilen coğrafyanın yerel lezzetlerini tatmak, hem de gezerken günü bölmeden tatilin tadını çıkartmak isteyenler için dünyanın en ilginç sokak yemekleri…

Dünyanın en ilginç çok lezzetli sokak yemekleri
Dünyanın en ilginç çok lezzetli sokak yemekleri

Tatilcilerin ziyaret ettikleri yerlerin kendine has lezzetlerini deneyimlemesi, en az seyahatin kendisi kadar heyecan verici. Yalnızca yeni coğrafyaları değil yeni tatları keşfetmek de seyahatin önemli bir parçası. Sokak yiyecekleri ve ayaküstü atıştırmalıklar, uzun yemek molaları vermek istemeyen tatilciler için hayat kurtarıcı oluyor.

Seyahat severler bir yandan ziyaret ettikleri yerin sokaklarını arşınlarken bir yandan da yerel sokak lezzetlerinin tadını çıkarabiliyorlar. Türkiye’nin önde gelen turizm portalı tatilsepeti.com, dünyanın en ilginç sokak yemeklerini farklı lezzetlerin peşinde koşan tatil severler için sıraladı:


Pastel de Nata – Portekiz

Pastel de Nata – Portekiz

Portekiz’i ziyaret eden seyahat severler farklı bir lezzet arayışındaysa öncelikle şaraplarının, ardından sardalya gibi ülkeye özel balık çeşitlerinin tadına bakıyorlar. Oysa ki Portekizlilerin günlük hayatlarında atıştırmaktan vazgeçemedikleri meşhur tatlıları Pastel de Nata (diğer adıyla Pastel de Belem) çoğu zaman gözden kaçıyor.

Sokak satıcılarında ya da hemen her pastanede bulabileceğiniz bu minik tatlı, Belem bölgesinden çıkıp tüm ülkenin sevgilisi olmuş. Dışında milföy katmanları içinde ise krema bulunan bu yerel lezzet, küçük bir muffin görünümünde.

Ceviche – Peru

Ceviche – Peru

Güney Amerika’nın en çok turist çeken ülkelerinden olan Peru, bir nevi deniz mahsulleri salatası olan Ceviche ile ünlü. Yöresel meyvelerin suyunda muhafaza edilmiş çiğ balık ya da deniz ürünlerinin limon, soğan, acı biber, baharatlar ve kişnişle harmanlandığı bu ferahlatıcı yemeği Peru sokaklarında hemen her köşe başında bulabilirsiniz.

Ceviche ülkede öylesine seviliyor ki ona adanmış bir ulusal bayram bile var. Ceviche tüm Latin Amerika’da benimsenip sevildiğinden Meksika’dan El Salvador’a birçok farklı ülkede çeşitlerini tatmanız mümkün.

Arancini – İtalya

Arancini – İtalya

İtalyan mutfağı öylesine zengin ki, spagettinin, lazanyanın, pizzanın yanı sıra birçok sürpriz lezzetle dolu. Sokak satıcılarında ya da küçük lokantalarda tadabileceğiniz Arancini de bunlardan biri.

İtalyanların çiğ köftesi olarak da adlandırılan Arancini, bezelyeden tavuğa, mantardan, ete kadar birçok farklı malzemeyle doldurulan kızartılmış risotto köftelerinden oluşuyor. Küçük bir kapta yanında domates sosuyla servis edilen Sicilya kökenli Arancini’nin içine mozarella peyniri doldurulmuş safranlı ve parmesanlı risotto ile yapılanı ise tam bir lezzet şöleni.


Poutine – Kanada

Poutine – Kanada

Kanada’nın Quebec bölgesinden gelen ancak tüm ülkede çok sevilen lezzeti Poutine, aslında bir patates kızartması. Poutine’i klasik patates kızartmalarından ayıran en önemli özellik ise kızarmış patateslerle karıştırılan taze lor peyniri parçalarının üzerine esmer gravy peynirinin eritilerek dökülmesi.

Montreal gibi büyük şehirlerde gece eğlencelerinden çıktıktan sonra sokaktaki büfelere uğrayan yerel halk, Poutine yemeden evlerine dönmüyor.

Broodje haring – Hollanda

Broodje haring – Hollanda

Hollandalıların balıkçı köylerinden çıkan, sonrasına Amsterdam gibi büyük şehirlerde de yaygınlaşan geleneksel sokak sandviçi Broodje haring.

Seyyar satıcıların küçük arabalarında pek çok sokakta denk gelebileceğiniz Broodje haring, ekmek arasına yerleştirilen tuzlanmış çiğ ringa balığı, soğan, turşu ve yeşilliklerden oluşuyor. Bisiklet turuna mola vermek istediğinizde hızla ve keyifle tüketebileceğiniz bir lezzet.

Kottu Roti – Sri Lanka

Kottu Roti – Sri Lanka

Sri Lanka mutfağının en sevilen yiyeceklerinden olan Kottu Roti’ye en lüks restoranlardan sokak satıcılarına kadar hemen her yerde rastlamak mümkün. Bu geleneksel ve pratik yemek, roti adı verilen, doğranmış düz pide ekmeğine çok çeşitli sebzelerin ve köri soslu tavuk ya da et parçalarının karıştırılması ve birlikte pişirilmesiyle hazırlanıyor.

Bunlara ilaveten ayrıca yumurta, soğan hatta modern versiyonunda peynir bile eklenebiliyor. Kottu Roti’nin hazırlanışında ise aşçının elindeki kaşıkla tencerenin kenarlarına vurarak sesler çıkarması ile adetten sayılıyor.

Halo Halo – Filipinler

Halo Halo – Filipinler

Tropik coğrafyanın en keyifli tatil beldelerinden Filipinler’de seyahat ederken içinizi ferahlatacak, hararetinizi alacak bir şeyler arıyorsanız Halo Halo’yu mutlaka denemelisiniz. Yalnızca tadıyla değil rengarenk görüntüsüyle de keyif veren bu yerel lezzet, meyveli, buzlu, dondurmalı bir tatlı.


Tatlandırılmış fasulye, Hindistan cevizi, Sago palmiyesinden yapılan nişasta ve Gulaman adı verilen deniz yosunu karışımından oluşan Halo-Halo, üzerindeki dondurmayla farklı tatlar arayanlar için kaçırılmaması gereken bir lezzet.

Dünyanın en güçlü pasaportları 2018 endeksi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.