İş memnuniyeti en yüksek ve en düşük ülkeler

İş memnuniyeti en yüksek ve en düşük ülkeler hangileri? Randstad’ın 2018 yılı son çeyreğinde yayınladığı Workmonitor Raporu iş dünyasına dair çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

İş memnuniyeti en yüksek ve en düşük ülkeler randstad workmonitor araştırma
İş memnuniyeti en yüksek ve en düşük ülkeler

Global insan kaynakları seçme/yerleştirme ve danışmanlık şirketi, Randstad’ın Workmonitor/İnsan Kaynakları İstihdam Araştırması’nın 4. Çeyrek Raporu yayınlandı.

Randstad’ın yılın son çeyreğinde yayınlandığı raporu, iş memnuniyetinden, iş yerinde dijitalleşmeye, iş değişikliği oranından küresel hareketliliğe kadar iş yaşamına dair çarpıcı veriler sunuyor.


İşte dijitalleşme endeksi

Randstad Workmonitor/İnsan Kaynakları İstihdam Araştırması’nın 4. Çeyrek Raporu’na göre dünya genelinde çalışanların yüzde 74’ü teknolojinin artan etkisini fırsat olarak görüyor. Teknolojinin artan etkisini fırsat olarak görme konusunda Çin yüzde 93’lük oranla globalin üzerinde yer alırken, Türkiye yüzde 86 oranıyla dünyada 4. sırada yer alıyor. Dünya genelinde çalışanların yüzde 58’i dijitalleşmenin şu anda sahip olduklarından daha fazla beceri gerektirdiğini düşünüyor. Bu oran yüzde 96 ile dünyada en yüksek Çin’de.

İşte dijitalleşme endeksi

Dünya genelinde çalışanların yüzde 80’i gelecekte istihdam edilebilmek için daha fazla dijital beceri kazanmak istiyor. Bu oran yüzde 93’le en yüksek Malezya’da kaydedilirken, Malezya’yı Çin, Meksika, Romanya gibi ülkeler takip ediyor. Türkiye ise yüzde 88 oranıyla 10. sırada yer alıyor.

Randstad Workmonitor’e göre çalışanların yüzde 47’si dijital gelişmelere yetişebilmek için becerilerini geliştirme konusunda kendilerini baskı altında hissediyor.

randstad workmonitor dijitalleşme baskısı  feel pressured to develop their skills to keep up with digital developments

Bu konuda yüzde 80 oranıyla dünyada birinci sırada yer alan İtalya’yı Çin, Malezya, Hong Kong ve Macaristan gibi ülkeler takip ediyor. Türkiye ise yüzde 46 oranıyla dünyada 19. sırada yer alıyor.

Dünya genelinde çalışanların yüzde 68’i okulların, kolejlerin ve üniversitelerin, öğrencilere gelecekteki işgücüne hazırlanmak için doğru dijital becerileri sağladığını düşünüyor.

eğitimde dijitalleşme dünya ülkelere göre

Çin yüzde 85’le bu oranda dünyada birinci sırada yer alırken Türkiye yüzde 61’le dünyada 27. sırada yer alıyor.


Randstad Workmonitor’e göre dünya genelinde çalışanların yüzde 59’u Otomasyon, Robotik ve Yapay Zeka’nın önümüzdeki 5-10 yıl içinde işlerini olumlu etkileyeceğini düşünüyor.

randstad workmonitor türkiye global dünya dijitalleşme iş robotik yapay zeka

Ayrıca çalışanların yüzde 76’sı dijital beceriler kazamak için gerekli şartların işyeri tarafından karşılanması gerektiğini düşünüyor. Çalışanların yüzde 44’ü çalıştıkları iş yerlerinin yapay zeka, makine alanlarında eğitime yatırım yaptıklarını düşünürken, yüzde 59’luk kesim yapay zeka eğitimi gibi konularda kendilerine yatırım yaptığını belirtiyor. Yüzde 49’luk kesimse işverenlerin teknolojiye yatırım yaptığını söylüyor.

Hareketlilik endeksi ve iş değişimi arttı!

Randstad Workmonitor’e göre gelecek altı ay içinde başka bir işveren için çalışma beklentisi içinde olan çalışanların dünya genelindeki sayısı artış gösterdi. 3. çeyrekte 120 olan Türkiye’nin Hareketlilik İndeksi 4. çeyrekte (+3) artış gösterdi.

Globalde 111 olan Hareketlilik İndeksi en çok Avusturya (+9), Brezilya (+8), Hong Kong (+6), Yeni Zelanda (+5), Singapur (+5), Fransa (+4)’da artış gösterdi. Hareketlilik en çok İsviçre (-7), Polonya (-6), Çek Cumhuriyeti (-4), Macaristan (-4), Romanya (-4), Almanya (-4), İspanya (-4), Amerika (-4), Şili’de (-3) azaldı.

Yılın son çeyreğinde en yüksek iş değişimi Hindistan ve Malezya’da en düşük Lüksemburg’da gerçekleşirken; Danimarka, Yunanistan, Singapur, İsveç, İsviçre ve Türkiye’de iş değiştirme oranı azaldı. Danimarka, Singapur, İspanya, İsveç ve İngiltere’de iş değişimi iştahı artarken Kanada, Çin, Yunanistan, Hindistan, Malezya ve ABD’de iş değişimi iştahı azaldı.

İş memnuniyetinin en yüksek ve en düşük olduğu ülkeler

Randstad Workmonitor 4. Çeyrek Raporu’na göre yılın son çeyreğinde Avustralya, Kanada, Almanya, Macaristan, Yeni Zelanda ve Türkiye gibi ülkelerde iş memnuniyeti artarken, Çin, Norveç ve ABD’de azalış gösterdi.

İş memnuniyetinin en yüksek ve en düşük olduğu ülkeler
Grafil: İş memnuniyeti en yüksek ve en düşük ülkeler (Mavi: Çok memnun – Sarı: Nötür – Kırmızı: Hiç memnun değil – Siyah: Bilmiyor)

İş memnuniyetinin en yüksek olduğu ülke (yüzde 72) Lüksemburg olurken, bunu Norveç, Yeni Zelanda, Malezya, Belçika, İsveç, Yunanistan, Birleşik Krallık gibi ülkeler takip etti. Listenin son sırasında ise Japonya yer aldı.

İstihdam piyasası: En çok tercih edilen meslekler


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.