Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında adli kontrol kararı

Savcılıkta ifadeleri alınan usta sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar alınan ifadelerinin ardından mahkemeye sevk edildi. 8’er dakika süren mahkeme safhasının ardından iki isim hakkında da karar çıktı. Müjdat Gezen ve Metin Akpınar yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atması şartıyla adli kontrol kararı verildi. İki usta sanatçı her hafta karakola giderek imza verecek…

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında mahkemeden karar çıktı adli kontrol

Metin Akpınar’ın Kadıköy’deki evine sabah saatlerinde polis ekibi geldi. Polislerin içeriye girmesini ardından Akpınar tek başına dışarıya çıktı. Metin Akpınar, “Savcı bey çağırdı. İfade vermeye gidiyoruz” dedi. Akpınar, sivil aracına bindi. Akpınar, polis aracıyla Anadolu Adalet Sarayı’na götürüldü.

Müjdat Gezen’in Kadıköy’deki evine sabah saatlerinde polis geldi. Hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan Gezen, Anadolu Adalet Sarayı’na götürüldü. Müjdat Gezen adliyeye girişinde, “Gözaltı yok. İfade vereceğiz, çıkacağız” dedi.


Akpınar ve Gezen, ifadelerinde “Sözlerimiz mizah ve eleştiri kapsamındaydı, ifadelerimiz çarpıtıldı. Suçlamaları kabul etmiyoruz” dedi.


Adli kontrol talebi

Savcılık, Akpınar ve Gezen’i adli kontrol şartıyla mahkemeye sevk etti. Müjdat Gezen ve Metin Akpınar yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atması şartıyla adli kontrol kararı verildi. İki usta sanatçı her hafta karakola giderek imza verecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halk Arenası programına katılan duayen sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’la ilgili yargıya çağrıda bulunarak, “Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler” demişti.


Erdoğan’ın çağrısının ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Akpınar ve Gezen hakkında “Cumhurbaşkanı’nı hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehditinde bulunmak” iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. Bugün iki sanatçı polis tarafından adliyeye götürüldü.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar mahkemeye sevk edildi

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in gözaltına alınmasına sosyal medyada tepkiler:

Gezen ve Akpınar mahkemeye sevk edildi