Perimenopoz nedir? Menopoza geçişte beslenme nasıl olmalı?

Perimenopoz, bir kadının birkaç yıl içinde menopoza ulaşacağı bir geçiş dönemi, ya da menopoz öncesi dönem. Perimenopoz, aynı zamanda hormonal geçiş ve menopoza hazırlık dönemi… Kadın hayatının ikinci baharı eşikte ama kadınlar nasıl besleneceklerini bile bilmiyor!

Perimenopoz nedir? Menopoza geçişte beslenme nasıl olmalı?

Biri “perimenopoz” döneminde olduğunuzu söylerse anlamı şu: Birkaç yıl içinde menopoza gireceksiniz ve şu anda menopoza geçiş dönemindesiniz! Peki, perimenopoz döneminde kadınlar neler yaşar?

Diyetisyen Emre Uzun, konuya soğukkanlı yaklaşmak gerektiğini vurguluyor: “Bizde menopoza kadınlığın sonuymuş gibi yaklaşma eğilimi var. Oysa bu kadın yaşamında bir evre çok da keyifli olabilir” diyor.


Perimenopoz ile birlikte hormonal salgılar kesilme aşamasına geçer. Birkaç yıl içinde de adet döngüsü sona erip menopoz kalıcı hale gelir. Perimenopoz döneminde kadının yumurtalıkları yükselir; östrojen ve progesteron hormonlarının üretimi yavaş yavaş düşer. Kadınlar bu dönemde pek çok belirtiyle karşı karşıya kalır. İşaretler menopozdan 8 yıl önce de başlayabilir, bir anda da başlayabilir, bu durum kişiden kişiye değişir.

Perimenopoz belirtileri

Perimenopoz belirtileri standart değildir, herkeste başka başka ortaya çıkar. Süreleri farklıdır, şiddeti farklıdır, kişi üzerindeki etkisi farklıdır. Kimi ne olduğunu bile anlamadan kendini menopoza girmiş bulurken kiminde bu belirtiler uzun yıllar sürer.

  • Hızla kilo almaya başlar. Alerjiye eğilim gösterir.
  • Karıncalanma, ağız içinde yanma, kırılmaya meyilli tırnaklar, kaslarda ağrı ve gerginlik gözlemlenir.
  • Hazımsızlık, karında şişlik, gaz sancıları, sindirim problemleri belirmeye başlar.

Perimenopoz dönemi beslenme nasıl olmalı?

40’lı yaşlarımızdan itibaren şekerden uzak durmamız gerekir. Çünkü şeker, kısa süreli mutluluk verir ve kilo aldırır. Daha da kötüsü, şekerli yemek hem kilo aldırır hem de abartılı hormonal tepkilere yol açar.

Hormon seviyeniz vücudun kan şekeri seviyesini düzenlemede başarısız olur ve size yok yere kilo aldırır. En iyisi probiyotiklere ağırlık vermek çünkü son yıllarda yapılan araştırmalar da kanıtlıyor ki probiyotikler, östrojen hormonunu yönetmede de başarıyla görev alıyor.


Kefir, lahana turşusu, soya fasulyesi böyle probiyotik zengini gıdalardan… Sonra kahveye de çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü kahve, netlik kazanamamış, tartışmalı bir konu. Bazı perimenopoz kadınları üzerinde ruh hali, hafıza ve konsantrasyon açısından olumlu etkileri gözlemleniyor ancak bazı kadınlarda da sıcak basmalarını tetikleyip gerginliklerini artırıyor. Bu, kişiye özel bir durum. Sizi nasıl etkilediğinden emin olmadan eskisi gibi kahve içmeseniz iyi olur” diyor.

Bir diğer konu da tuz!

Kadınlar perimenopoza girdiklerinde tükettikleri tuz miktarı bir anda hayati önem kazanır. Bu dönemde ideal olan (tansiyon hastası değillerse) günde 1500 mg tuz tüketmeleridir. Yine perimenopozda taze maydanoz, kekik, fesleğen, salatalık veya limon gibi diüretik (idrar söktüren) besinlere de diyetinizde yer vermeye çalışın. Bu sayede vücuttaki ödemi atar, kendinizi daha sağlıklı hissedersiniz.

Haydi egzersize

Öncelikle hareketlerinizi engelleyecek şekilde kilo almaktan kaçınacaksınız sonra da vücudunuzu, en küçük eklemlerine kadar çalıştıracaksınız. Bu, daha az aktif olacağınız, belki kendinizde o enerjiyi bulamayacağınız dönem olabilir ama aldığınız kaloriyi dengelemek zorundasınız.

Şeker, cips gibi boş kalorilerle vedalaşın; onun yerine sebzeler, meyveler, kepekli ve tahıllı gıdalar, deniz ürünleri, yumurta, bezelye ve fındık gibi yağlı veya yağsız tohumlar, süt ürünleri, yağsız et ve kümes hayvanlarının eti elinizin altında olsun.


Bol bol yürüyün. Aslında bu o kadar da zor değil çünkü dengeli beslendiğiniz sürece ihtiyacınız olan tek şey, her gün sadece fazladan 100 kalori tüketmek ya da 100 kalori eksik almak! Bunu başarırsanız, perimenopoz da menopoz da sorunsuz geçecektir.

Erken menopoza yola açan 14 neden