Metin Akpınar hakkında adli kontrol kararı kaldırıldı

Sanatçı Metin Akpınar hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan verilen yurtdışına çıkış yasağı ve haftanın bir günü imza atma şeklindeki adli kontrol kararı kaldırıldı.

Metin Akpınar hakkında adli kontrol kararı kaldırıldı

Halk TV’de yayınlanan Halk Arenası programında yaptığı açıklamalar nedeniyle haklarında soruşturma başlatılan sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı. Kararın ardından Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in avukatları itiraz dilekçesi sunarak, adli kontrol kararının kaldırılmasını talep etmiş ancak talepleri hakimlik tarafından reddedilmişti.

Savcılığın geçtiğimiz hafta Müjdat Gezen hakkında verilen yurtdışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atma şeklindeki adli kontrol kararını resen kaldırılmasının ardından; Metin Akpınar hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan verilen adli kontrol kararı da resen kaldırıldı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halk Arenası programına katılan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar ile ilgili yargıya çağrıda bulunarak, “Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler” demişti.

Erdoğan’ın çağrısının ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında “Cumhurbaşkanı’nı hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehditinde bulunmak” iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. Bugün iki sanatçı polis tarafından adliyeye götürüldü.

24 Aralık 2018 tarihinde savcılıkta ifadeleri alınan sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar alınan ifadelerinin ardından mahkemeye sevk edilmişti. Sekizer dakika süren mahkeme safhasının ardından iki isim hakkında da karar çıkmıştı.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atması şartıyla adli kontrol kararı verilmişti. İki sanatçı da her hafta karakola giderek imza veriyordu.

Bahçeli: Metin Akpınar’ın “gafletim cehaletimdir” demesi lazım