Trump: Suriye’de Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik yıkıma uğratırız!

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Suriye’den çekilme sürecinin başladığını duyurarak, “Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik yönden mahvederiz. 20 millik (32 km) güvenli bölge kuracağız. Aynı zamanda Kürtlerin Türkiye’yi provoke etmesini istemiyorum” dedi.

Trump: Suriye de Kürtleri vurursa, Türkiye yi ekonomik yıkıma uğratırız!

ABD Başkanı Donald Trump, “IŞİD’in mülki halifeliğinin kalan az kısmını sert ve birçok yönden vurmaya devam ederken uzun zamandır gerçekleşmesi gereken Suriye’den çekilmeye başlıyoruz. Tekrar toparlanırsa yakınlardaki üslerden tekrar saldıracağız” ifadesini kullandı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Trump, şu ifadeleri kullandı:

Suriye’den çok geç kalmış çekilmeye başlarken, IŞİD’in bölgesel halifeliğinden geriye kalan çok az şeyi de, bir çok yönden sert bir şekilde vuruyoruz. Yeniden toparlanırlarsa, yakındaki mevcut üslerimizden yeniden saldıracağız.


— Kürtleri vurmaları halinde Türkiye’yi ekonomik açıdan yıkıma uğratırız. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız ve aynı şekilde Kürtler’in Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz.

ABD’nin uzun vadeli Suriye’de IŞİD’i yok etmesi politikasından en çok faydalananlar Rusya, İran ve Suriye oldu. Biz de yarar sağladık ama askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi. SONU GELMEYEN SAVAŞLARI durdurun!


Cumhurbaşkanlığı’ndan flaş yanıt: Suriyeli Kürtleri PKK ile bir tutmak ölümcül bir hatadır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Türkiye, Kürtleri vurursa ekonomik yıkıma uğratırız” açıkamasına yanıt verdi.

Kalın, Suriyeli Kürtleri PKK ile bir tutmanın “ölümcül hata” olduğunu belirterek; “Türkiye Kürtlere karşı değil teröristlerle savaşıyor. Kürtleri ve Suriyelileri tüm terör tehditlerine karşı koruyacağız” dedi.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kalın şu ifadeleri kullandı:


— Teröristler sizin müttefikiniz olamaz. Suriyeli Kürtleri, PKK ile bir tutmak ölümcül bir hatadır. Türkiye, ABD’den iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı onurlandırmasını ve bu durumun teröristlerin propagandasıyla gölgelenmesini istememektedir. DAEŞ, PKK, PYD ve YPG arasında hiç bir fark yoktur. Onlara karşı savaşmayı sürdüreceğiz.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Twitter’dan ABD Başkanı Donald Trump’a cevaben yaptığı paylaşımlar:

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi başvuru koşulları