Türkiye kredi kartı tablosu: İşsiz vatandaşın 20 bin TL limiti var!

Türkiye’nin kredi kartı tablosu ortaya çıktı. İşsiz vatandaşın 20 bin liralık kredi kartı limiti var. Her haneye 3 kart düşüyor. Kredi kartıyla bir yıl içinde toplam 606 milyar lira harcama yapmışız.

Türkiye kredi kartı tablosu: İşsiz vatandaşın 20 bin TL limiti var!

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Türkiye’de her haneye 3 kredi kartı düştüğünü 32 milyon vatandaşın ise kredi kartı borçlusu olduğu bilgisini paylaştı.

Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırında olan insanların kredi kartıyla hayata tutunmaya çalıştığını söyleyen dernek başkanı Sıtkı Yılmaz, işsiz bir vatandaşa 20 bin TL limitli kredi kartı verildiğini söyledi.


İHA’nın aktardığı habere göre, Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, kredi kartışikayetleriyle ilgili bilgi verdi. Bankalar arası kart merkezi verilerine göre 2017 yılında 62 milyon 500 bin kredi kartı olduğu bilgisini veren Yılmaz, her haneye 3 kredi kartı düştüğünü söyledi.

Bir yılda 606 milyar TL harcama yapmışız

Kredi kartlarıyla bir yılda yapılan harcamalar hakkında da bilgi veren Yılmaz, 2017 yılında 606 milyar TL kredi kartı harcaması yapıldığını söyledi. Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre; 2017 yılında 128 milyar TL market ve alışveriş merkezlerinde, 61 milyar TL akaryakıta ve 55 milyar TL ise giyim sektörüne harcanmış.

Bankalar arası kart merkezi verilerine göre, 2 milyon kişi kredi kartı borcu nedeniyle takipte, 32 milyon kişi ise kredi kartı borçlusu.


“İşi olmayan veya asgari ücretle çalışan bir kişinin 20 bin liralık limiti var”

Kredi kartı limitinin ilk yıl gelirin iki katını, ikinci yıl dört katını geçemeyeceğini söyleyen Yılmaz şu bilgileri verdi:

“Ülkemizde açlık ve yoksulluk sınırı içinde yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğu kredi kartıyla hayata tutunmaktadır. Banka ve kredi kartları yasasına göre kredi kartı veren bankalar müracaat eden tüketicinin gerçek gelirine göre ilk yıl için iki katını; ikinci yıl için 4 katını geçiremez. Bizim derneğimize gelen şikayetlerde, işten çıkartılmış bir işçinin kredi kartına 20 bin lira limit verildiğine şahit olduk.

İşi olmayan veya asgari ücretle çalışan bir kişinin 20 bin liralık bir limiti varsa; hiçbir planlama ve doğru harcama bu kişiyi kurtaramaz. Bankalar kişinin gerçek bilgi ve belgelerine dayalı bir limit koymadığı müddetçe duvara toslamak kaçınılmaz.


Tüketiciler 2000 yılından bugüne kadar 2-3 kez yapılandırmayla karşı karşıya kaldı. Kredi kartı borçlanmalarının banka üzerinden yapılandırılması gündemde.”

İstanbul’da konut aidatları kira ücretleri ile yarışıyor


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.