AK Parti 4 ilde MHP 16 ilde adayını geri çekti: 21 ilde anlaşıldı

AK Parti ve MHP kurmaylarının sürdürdüğü görüşmeler kapsamında Cumhur İttifakı genişledi. İttifak 51 ilde ortak aday gösterme kararı aldı. Bu illerin 44’ünde AK Parti, 7’sinde MHP adayı desteklenecek. Karar göre; MHP daha önceden aday gösterdiği 16 ilde AK Parti ise 4 ilde adayını geri çekti.

AK Parti 3 ilde MHP 16 ilde adayını geri çekti: 21 ilde anlaşıldı

AK Parti’nin adaylarını geri çektiği iller Kars, Iğdır, Kırklareli ve Osmaniye oldu. Kırklareli’nde AK Parti Belediye Başkan Adayı Burak Süzülmüş adaylıktan çekildi, Cumhur İttifakı’nın adayı olarak MHP’den Derya Bulut yarışacak.

Cumhur İttifakı 21 ilde işbirliği yapacak

Cumhur İttifakı kapsamında yapılan görüşmelerin ardından yerel seçimde işbirliğinin nasıl olacağı şekillenmeye devam ediyor. 30 büyükşehirde alınan işbirliği kararının ardından 21 ilde daha iki parti tek aday çıkaracak. İşbirliği kapsamında 4 ilde MHP’nin adayı, 17 ilde AK Parti’nin adayı desteklenecek.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli’nin gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Cumhur İttifakı’nın genişletilmesine yönelik bir çalışma başlatılmıştı. Çalışmaların ardından yerel seçimdeki işbirliğine son şekli verildi.

CNN TÜRK Muhabiri Ünal Kaya’nın edindiği bilgilere göre 30 büyükşehire ek olarak 21 ilde daha iki parti işbirliği yapacak. İttifakı kapsamında 17 ilde AK Parti’nin adayı, 4 ilde de MHP’nin adayı desteklenecek. MHP’ye bırakılan iller Kars, Iğdır, Kırklareli ve Osmaniye oldu.


Cumhur İttifakı kapsamında AK Parti’nin adayının destekleneceği 17 il ise şu şekilde:

Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Bitlis, Sinop, Siirt, Muş, Hakkari, Edirne, Artvin, Giresun, Ardahan, Ağrı, Yalova, Şırnak, Rize

Iğdır adayı Adil Aşırım da iptal

AK Parti’nin adaylığını geri çektiği isimlerden birisi de Iğdır Belediye Başkan adayı Adil Aşırım. Aşırım, 54 yıllık hayatına 6 siyasi parti sığdırmış sırasıyla DYP, DSP, ANAP, MHP, Genç Parti, CHP’den milletvekili ve belediye başkan adayı olmuştu. Aşırım son olarak AK Parti’nin kapısını çalmıştı.


AK Parti’nin Kars adayı Ensar Erdoğdu adaylığı geri çekilen isimlerden biri oldu. MHP Kars İl Başkanı Tolga Adıgüzel de daha önce AK Parti’nin Kars adayını çektiğini ifade ederek “Cumhur İttifakının Kars Adayı Çetin Nazik’tir” demişti.

CHP’de istifa depremi: Aday gösterilmeyenler partiden ayrılıyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.