Ana Sayfa Ekonomi ePttAVM üzerinden e-tanzim satış uygulaması başlıyor!

ePttAVM üzerinden e-tanzim satış uygulaması başlıyor!

E-tanzim satışı başlatacaklarını açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Türkiye’nin Milli Pazaryeri Platformu ePttAVM üzerinden sebze meyve tanzim satışı başlatıyoruz” dedi.

E-tanzim satışı başlıyor: ePttAVM üzerinden online satılacak!
E-tanzim satışı başlıyor: ePttAVM üzerinden online satılacak!

ePttAVM üzerinden online satışlar başlayacak

Türkiye’de gündemin ilk sırasında sebze-meyve fiyatları yer alıyor. Hafta başından itibaren İstanbul’un 50, Ankara’nın ise 30 noktasında tanzim satış alanları kuruldu. Vatandaşlar uzun kuyruklarda saatlerce ucuza patates, soğan almak için bekliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da tanzim satış sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. “Sebze ve meyvede tanzim satış uygulamasını, Türkiye’nin Milli Pazaryeri Platformu ePttAVM – epttavm.com adresinden başlatıyoruz” diyen Bakan Turhan şöyle konuştu:


“Proje kapsamında tarım ürünlerinin vatandaşımıza ulaşması sürecinde yaşanan aracı hizmet ücretlerini ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. E-Tanzim uygulamamamızın süratle başlatılması için de çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürmekteyiz.”

Vatandaşlar, e-Tanzim ürünlerine ePttAVM web sitesi https://www.epttavm.com/kampanyalar/turkiye-kazanacak/turkiye-kazanacak linki üzerinden ulaşabilecek. Ancak web sitesi aşırı yoğunluk nedeniyle kilitleniyor.

İstanbul’da bir günde 298 ton sebze satıldı

Tanzimin ilk günü: 298 ton sebze satıldı; en çok domates ve soğan talep gördü
İstanbul’daki tanzim noktalarında ilk günde 297.7 ton sebze satıldı. Vatandaşlar en çok domates ve soğana rağbet etti.

Büyükşehir belediyesi (İBB) tanzim satışların ilk gün bilançosunu açıkladı. Buna göre 34 ilçedeki 50 noktada ilk gün 297.7 ton sebze satıldı.

Tanzim satış noktalarında en az ise sivri biber alıcı buldu.

İlk günde 118 ton domates, 70 ton patates, 73 ton soğan, 16 ton ıspanak, 15 ton salatalık, 2.7 ton patlıcan, 2 ton çarliston biber ve 1 ton sivri biber olmak üzere sekiz farklı kalem sebze vatandaşa ulaştırıldı.

Tanzim satış noktalarında domates 3, patlıcan 4.5, salatalık 4, çarliston biber 6, sivri biber 6, soğan 2, patates 2 ve ıspanak 4 liradan satılıyor.


Tanzim satışlarının ömrü 2,5 ay olacak

Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz tanzim satış noktalarının iki buçuk aylığına kurulduğunu açıkladı.

Poyraz AA’ya yaptığı açıklamada, örtüaltı üretimin yanısıra açıkta üretilen malların piyasaya girmesiyle fiyatların ürün bolluğundan gevşeyeceğini öne sürdü.

Genel müdür ayrıca tanzim satış noktalarının kurulmasının ardından fiyatlarda ciddi gevşeme olduğunu, bazı marketlerin patates ve soğanı 2 liradan satmaya başladığını söyledi.

Poyraz, tanzim satış noktalarında satılan ürünlerin kalite açısından pazar ürünlerinden farklı olmadığını da sözlerine ekledi.

Tanzimden sonra devlet seracılık yatırımına da başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, nisandan sonra seracılık konusunda da yatırım yapacaklarını açıkladı.

İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki tanzim satış noktasını ziyaret eden Albayrak, İstanbul ve Ankara’da 80 noktada ucuz sebze-meyve satıldığını ifade etti.

Albayrak, gelecek günler içerisinde yapılandırmayı daha da güçlendireceklerini belirterek tanzim satış noktalarının ve satılan ürünlerin sayısının artırmak için bu ekosistemi genişleteceklerini ifade etti.


Orta ve uzun vadeli hedefler arasında seracılığın da olduğuna anımsatan Albayrak şöyle devam etti: “Seracılıkla ilgili geçtiğimiz cuma günü açıkladığımız paketle birlikte artık sera kapasitesini misli misli artıracak altyapı yatırımlarını başlatıyoruz. Nisan ve mayıstan sonra fiziki inşaatlara da başlayarak önümüzdeki kış, bir daha seracılık üzerinden fiyatlarla oynamaya çalışanlara hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz.”

 CHP’li Barış Yarkadaş’tan bomba iddia: İBB tanzim satış ile her gün 200 bin TL zarar ediyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.