İBB tanzim satış ile her gün 200 bin TL zarar ediyor!

CHP’li Barış Yarkadaş İBB’nin tanzim satış yöntemi ile iki günde 400 bin TL zararda olduğunu duyurdu.

İBB tanzim satış ile her gün 200 bin TL zarar ediyor!

İstanbul ve Ankara’da meyve sebze fiyatlarının artmasına hükümet tanzim satış noktaları kurarark çözüm arayışında. İki buçuk ay sonra kaldırılması planladıkları tanzim satış noktalarının iki günde 400 bin TL zararda olduğunu CHP’li Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından duyurdu.

Mersin Aydıncık Hali ile görüşen Yarkadaş, İBB Tanzim Satış Çadırı için kilosu 4 TL’ye iki TIR satıldığını duyurdu. Buna 50 kuruş da nakliye masrafı biniyor. Salata böylece 4.5 TL oluyor. İBB’nin her gün 200 bin TL zararda olduğu söyleyen Barış Yarkadaş’ın tweetleri şöyle:


Kilo başına 50 kuruş zarar

“İBB, çadırda kendi personelini çalıştırdığı için, ürünlere ‘işçilik maliyeti’ binmiyor. Ancak ilginç olan şu: İBB, Aydıncık’tan 4.5 TL’ye mal ettiği salatayı, tezgahta 4 TL’ye satıyor. Ve böylece kilo başına 50 kuruş zarar ediyor.

Dün İstanbul’a 18 TIR sebze meyve aracı geldi. Bu 360 ton sebze meyvenin İstanbul’a geldiğini gösteriyor. Demek ki; İBB dün her ürünün kilosunu ortalama 500 kuruş zararla sattı. 360 ton sebze meyvenin kilo başına 500 kuruş zararla satılması ortaya çok ciddi bir maliyet çıkarıyor. Bu zararı kim nasıl ve nerden karşılayacak?


İBB, aldığı fiyata mal satarak, her gün ortalama 200 BİN TL zarar edecek. Sadece iki günde yaklaşık 400 BİN TL’lik bir zarar var şu an… Seçim öncesi popülizm uğruna, kamunun kaynakları adeta yağmalanıyor. Bu tablonun Ankara, İzmir, Bursa ve Denizli’de yaşandığını da unutmayın.

“AKP TEKEL oluşturmanın zeminini yaratıyor”

AKP tarımı bitirirken, kendisine yeni bir TEKEL oluşturmanın da zeminini yaratıyor. Kent merkezine çadır kurup, bir kilo kotalı patlıcan satarak, popülizmin doruğuna çıkıyor. Yoksullaştırılan halkımız ise günü kurtarmak için saatlerce kuyrukta bekletiliyor.


AKP, inşaat sektörünü de çökerttiği için artık başka arayışlara girdi. Onlara para lazım..Dün gece @halktvcomtr’de @gurkanhacir ‘ın programında da anlattım. AKP, yeni bir Hal Yasası üzerinde çalışıyor. Hal esnafını bu yüzden hedef gösteriyorlar. Peki dertleri ve hedefleri ne?


Yeni Hal Yasası ile 170 olan Hal sayısını 35’e düşürmek; hallerin yerine ise Meyve Sebze Toplama Merkezi adı altında yeni bir ağ kurmak istiyorlar. Böylece, yandaşların yöneteceği MSTM’ler, yeni bir TEKEL haline gelecek. Köylü, ürününü sadece bu merkezlere satabilecek.”

CHP’li Barış Yarkadaş’ın Twitter paylaşımları:

Erdoğan’dan tanzim satış açıklaması: Marketlerde ne varsa satmaya başlayacağız