Gölge Hayatlar Barı tiyatro oyunu İstanbul Düşünce Tiyatrosu’nda

İstanbul Düşünce Tiyatrosu, Gölge Hayatlar Barı adlı oyun ile tiyatro severlerin karşısında.

Gölge Hayatlar Barı tiyatro oyunu İstanbul Düşünce Tiyatrosu

İstanbul Düşünce Tiyatrosu, Venda & Uyar Altuntaş tarafından 2018 yılında, adından da anlaşılacağı üzere İstanbul’da kuruldu. Yıllardır amatör olarak sahne sanatlarının çeşitli dalları ile uğraşan Altuntaş çifti, profesyonel olarak tiyatro ile ilgilenmeye karar verdikten sonra kaleme aldıkları Gölge Hayatlar Barı adlı ilk oyunları için sahne almaya hazırlanıyor.

Gölge Hayatlar Barı tiyatro oyunu konusu

Tiyatro topluluğunun ilk oyunu olan “Gölge Hayatlar Barı” adındaki eserin konusu kısaca şöyle:


Hayatları boyunca gazetecilik, yazarlık, yayıncılık, öğretmenlik gibi sıradan sayılabilecek meslekler ile uğraşmış üç arkadaş olan Nusret, Ali ve Demir uzun yıllar önce bu dünyadan göçmüş ama başka bir evrende dünyadaki görüşlerine paralel bir hayat yaşamaya devam etmektedirler. Yine bir gün, bu paralel evrende müdavimi oldukları Gölge Hayatlar Barı’na uğramışlardır. Kısa bir muhabbetten sonra, onlara hizmet veren garsonun kendilerine yaptıkları bir incelik üzerine kendilerini bir anda derin bir hesaplaşmanın içinde bulurlar; “Değer miydi? Değdi mi?”

Gösterim tarihleri:

Oyun Nisan ayı içerisinde 2 defa sahnelenecek;

  • 7 Nisan 2019 Saat: 20:00, Profilo Kültür Merkezi, Mecidiyeköy
  • 12 Nisan 2019 Saat: 20:30, Tiyatro Ak’la Kara, Kadıköy

Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Muhsin Ertuğrul’un da dediği gibi, İstanbul Düşünce Tiyatrosu yazar, oyuncu ve seyirciden oluşan bu üçüz sanat kolunun bir bütün olarak devam etmesi için seyircisine ihtiyaç duyuyor. Çünkü bu topluluk, seyirciler için yazıyor, oynuyor ve izliyor. Biz yazdıklarımız ve söylemlerimizle seyirciyi salt düşünce eylemi üzerinde yoğunlaştırmayı hedefliyoruz. “Neden oldu?”, “Nasıl oldu?” sorularını oynuyoruz ama “Nasıl çözülür?” kısmını izleyicinin sağ duyusuna bırakıyoruz. Tiyatro, sizlerle daha güzel.

Gölge Hayatlar Barı künye:

Yazar: Uyar Altuntaş
Yönetmen: Venda Altuntaş


Oyuncular:

  • Lider Hepgenç
  • Cemal Atik
  • Hilmi Nevruzpul
  • Sabiha Topallar
  • Doğan Can
  • Barış Güven

İstanbul Düşünce Tiyatrosu

İstanbul Düşünce Tiyatrosu 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü mesajı