Gölge Hayatlar Barı tiyatro oyunu İstanbul Düşünce Tiyatrosu’nda

İstanbul Düşünce Tiyatrosu, Gölge Hayatlar Barı adlı oyun ile tiyatro severlerin karşısında.

Gölge Hayatlar Barı tiyatro oyunu İstanbul Düşünce Tiyatrosu

İstanbul Düşünce Tiyatrosu, Venda & Uyar Altuntaş tarafından 2018 yılında, adından da anlaşılacağı üzere İstanbul’da kuruldu. Yıllardır amatör olarak sahne sanatlarının çeşitli dalları ile uğraşan Altuntaş çifti, profesyonel olarak tiyatro ile ilgilenmeye karar verdikten sonra kaleme aldıkları Gölge Hayatlar Barı adlı ilk oyunları için sahne almaya hazırlanıyor.

Gölge Hayatlar Barı tiyatro oyunu konusu

Tiyatro topluluğunun ilk oyunu olan “Gölge Hayatlar Barı” adındaki eserin konusu kısaca şöyle:


Hayatları boyunca gazetecilik, yazarlık, yayıncılık, öğretmenlik gibi sıradan sayılabilecek meslekler ile uğraşmış üç arkadaş olan Nusret, Ali ve Demir uzun yıllar önce bu dünyadan göçmüş ama başka bir evrende dünyadaki görüşlerine paralel bir hayat yaşamaya devam etmektedirler. Yine bir gün, bu paralel evrende müdavimi oldukları Gölge Hayatlar Barı’na uğramışlardır. Kısa bir muhabbetten sonra, onlara hizmet veren garsonun kendilerine yaptıkları bir incelik üzerine kendilerini bir anda derin bir hesaplaşmanın içinde bulurlar; “Değer miydi? Değdi mi?”

Gösterim tarihleri:

Oyun Nisan ayı içerisinde 2 defa sahnelenecek;

  • 7 Nisan 2019 Saat: 20:00, Profilo Kültür Merkezi, Mecidiyeköy
  • 12 Nisan 2019 Saat: 20:30, Tiyatro Ak’la Kara, Kadıköy

Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Muhsin Ertuğrul’un da dediği gibi, İstanbul Düşünce Tiyatrosu yazar, oyuncu ve seyirciden oluşan bu üçüz sanat kolunun bir bütün olarak devam etmesi için seyircisine ihtiyaç duyuyor. Çünkü bu topluluk, seyirciler için yazıyor, oynuyor ve izliyor. Biz yazdıklarımız ve söylemlerimizle seyirciyi salt düşünce eylemi üzerinde yoğunlaştırmayı hedefliyoruz. “Neden oldu?”, “Nasıl oldu?” sorularını oynuyoruz ama “Nasıl çözülür?” kısmını izleyicinin sağ duyusuna bırakıyoruz. Tiyatro, sizlerle daha güzel.

Gölge Hayatlar Barı künye:

Yazar: Uyar Altuntaş
Yönetmen: Venda Altuntaş


Oyuncular:

  • Lider Hepgenç
  • Cemal Atik
  • Hilmi Nevruzpul
  • Sabiha Topallar
  • Doğan Can
  • Barış Güven

İstanbul Düşünce Tiyatrosu

İstanbul Düşünce Tiyatrosu 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü mesajı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.