Online canlı yayın pazarlama stratejisi için neden önemli?

Televizyon kanallarının internet üstünde 24 saat yayın yaptığı bir dönemdeyiz. Oinline canlı yayın ve video feedlerini pazarlama stratejisinin bir parçası haline getirmek; dijital dönüşümün etkilerinin yoğun bir şekilde yaşandığı günümüzde, kurumlar için neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Araştırmalara göre internet kullanıcılarının yüzde 80’i, metin okumak yerine video izlemeyi tercih ediyor.

Online canlı yayın ve videolar pazarlama stratejisi için neden önemli?
Online canlı yayın ve videolar pazarlama stratejisi için neden önemli?

Günden güne daha çok kurum online canlı yayın yapmayı tercih ediyor. Birçok farklı amaçla kullanılan internet canlı yayınları, içeriğin geniş kitlelere ulaştırılması için en etkili yöntemlerden biri haline geldi.

Online canlı yayınlar, izleyicilerle ve katılımcılarla etkin bir iletişim kurmanın en etkili yollarından biri olduğu gibi, dijital pazarlamanın diğer metotlarından da çok daha etkileşimli bir yöntem olarak öne çıkıyor.


İnternet kullanıcılarının yüzde 80’i video izlemeyi tercih ediyor

Araştırmalara göre, kullanıcıların yüzde 80’i metin şeklinde bir gönderi okumaktansa video izlemeyi tercih edeceğini belirtiyor. Canlı yayın izleyenlerin yüzde 67’si ise online izledikleri bir etkinliği gelecek sefer bilet alarak yerinde izlemeye daha yatkın oldukları görüşünde birleşiyor.

CDN platformunu sunan Medianova, internet canlı yayınının neden kurumların pazarlama stratejilerinin temelinde yer alması gerektiğine düşük maliyet, marka imajına olumlu katkı ve gerçek zamanlı katılım olanağı maddeleri ile dikkat çekiyor:

Online canlı yayın ve videolar pazarlama stratejisi için neden önemli?

Düşük maliyet

Online canlı yayın gerçekleştirmek, ofiste bir toplantı düzenlemek kadar kolaydır. Katılımcı sayısına ve farklı platformlara göre ölçeklenebilir yapısı, maliyet etkin bir çözüm sağlar. Tek ihtiyaç, stabil bir internet bağlantısı ve bir kameradır. Günümüzde birçok akıllı telefon kamerası bile internet canlı yayınları için yeterli görüntü kalitesi sağlar.

düşük maliyetli yayın
online canlı yayın

Marka imajına katkı

Hedef kitlenin marka ile doğrudan iletişim kurmasını sağlayarak, olumlu bir imaj elde edilmesine yardımcı olur. Doğru seviyede bilgi sağlanırsa, hedef kitlenin markaya olan güveninin ve sadakatinin artması yolunda önemli bir adım atılmış olur.


Gerçek zamanlı katılım

Diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında, canlı yayın, gerçek zamanlı etkileşimi gerçekten ölçmenin ve içeriğinizin etkili olup olmadığını ölçmenin tek yoludur. İzleyicilerinizi içeriğinizi görüntülemeye teşvik eder ve nelerin iyileştirilmesi gerektiğiyle ilgili harekete geçmeyi sağlar. Pazarlama stratejinizin zaman içinde nasıl gelişebileceğini daha iyi anlamak için canlı yayınlardan toplanan verileri kullanmak son derece faydalıdır.

Medianova, etkili bir online canlı yayın yapmak isteyenler için ipuçlarını ise şu şekilde sıralıyor:

Değer sağlayın

Konuşmacı, mesleki tecrübesiyle edindiği değerli içgörüleri izleyenlere aktarmalıdır. Örneğin, bir teknoloji uzmanı konuşuyorsa, Nesnelerin İnterneti veya yapay zeka gibi güncel teknolojilerdeki gelişmeler hakkında değerli bilgiler aktarabilir. Bunu doğru şekilde uygulamak için mutlaka önceden bir planlama yapılmış olmalıdır. Bu sayede değerli ipuçlarını izleyenlerin ilgisini çekecek şekilde paylaşabilirsiniz.

etkili online canlı yayın internet yayını
online canlı yayın

Katılımı artırın

Katılımı artırmanın bir yolu, soru-cevap oturumları düzenlemektir. İzleyicilerin soru sormalarını veya çevrimiçi anketlere katkıda bulunmalarını sağlamak, etkinliği samimi bir sohbete dönüştürecektir. Sosyal medya, bunun için harika bir yoldur. Örneğin, izleyicilerin sorularını kolayca yöneltebilecekleri bir #etiket kullanabilirsiniz.

Doğal ve özgün olun


Canlı yayındaki konuşmanız doğallıktan uzaksa ya da akışla ilgili sorunlar varsa, izleyicilerinizi kaybedebilirsiniz. İçeriğinizi hedef kitlenizi tanıyarak oluşturun ve akışın doğal bir biçimde ilerlemesini sağlayın.

Medya eğlence şirketleri Baby Boomers kuşağına odaklanacak


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.