Onursal Adıgüzel: Seçimde CHP’nin yöntemi ‘Hızlı değil, doğru sonuç’ olacak

24 Haziran seçimlerinde CHP tarafından kurulan Adil Seçim Platformu çalışmadığı için eleştirilen CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’den 31 Mart seçim gecesi için yeni açıklama: Uzay teknolojisi alt yapıya ihtiyaç yok. Seçimde CHP’nin yöntemi ‘Hızlı değil, doğru sonuç’ olacak.

Onursal Adıgüzel: Seçimde CHP nin yöntemi Hızlı değil, doğru sonuç olacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, 31 Mart gecesi nasıl çalışacaklarını anlattı. Adıgüzel, “Bunun için uzay teknolojisi alt yapıya ihtiyaç yok. Disiplinli çalışma, söylentilere aldanmama, moral bozmadan işini takip etmek gerekiyor” dedi.

24 Haziran seçimlerinde Adil Seçim Platformu verimli çalışmadığı için eleştiri yağmuruna tutulan; daha sonra elle yazılmış fatura paylaşan CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, 31 Mart yerel seçimleri için “Uzay teknolojisi altyapıya ihtiyaç yok. Seçimde CHP’nin yöntemi ‘Hızlı değil, doğru sonuç’ olacak. açıklamasında bulundu.


Onursal Adıgüzel, 31 Mart 2019’da düzenlenecek yerel seçime ilişkin olarak Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk‘e açıklamada bulundu. Öztürk’ün “Seçim gecesi CHP” başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

“CHP Genel Merkezinde çoğu gönüllülerden oluşan 250 kişi, 1389 seçim bölgesini takip edecek”

Seçim gününe CHP Genel Merkezi hazır. Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel başkanlığında, çoğu gönüllülerden oluşan 250 kişi toplam 1389 seçim bölgesini takip altında tutacak.

Seçim karargahında Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Seyit Torun, Oğuz Kaan Salıcı, Faik Öztrak, Tuncay Özkan olacak. Seçim günü, seçim akşamı eldeki veriler doğrultusunda sıkça açıklamalar yapılacak. “Anadolu Ajansı şunu geçmiş, bunu geçmiş” ile pek uğraşılmayacak. Parti örgütünden gelecek bilgiler esas alınacak. Seçimde izlenecek yöntem “Hızlı değil, doğru sonuç” olacak. YSK’dan bir adım önde gidip, tutanaklar kontrol edilecek.

Onursal Adıgüzel’in görevli olarak bu ikinci seçimi olacak. Hep “Seçim hilesinden” söz edilir. Adıgüzel de “Sandığın başında değilsen, ne yaparsan yap, orada her türlü hilelinin önü açılmış olur. Bu seçimde aday çıkarmadığımız, İYİ Parti ya da Saadet Partisi adayını desteklediğimiz yerler var. Sandık görevlisi verilmeyen yerlere müşahit takviyesi yaptık” diyor.

Üç aşamalı çalışma

Türkiye genelinde yaklaşık 194 bin sandık kurulacak. Sandık görevlilerinin takibi noktasında özel çalışma da yapılmış. CHP kullanışlı bir alt yapıya da sahip. Seçim akşamı okul önlerinde bulunacak parti sorumlusu, sonuçları sandık sandık sisteme girecek. İkinci aşamada, ıslak imzalı tutanaklar ilçe başkanlığında toplanacak. Bu konu son derece önemli. Eğer seçim sonucuna itiraz edilecekse, ıslak imzalı tutanaklar ilçeye gelmediği sürece iddianın karşılığı olarak itiraz da olamayacak.

YSK’nın sonuçları da anlık olarak CHP Genel Merkezi’ne düşecek. İl ve ilçelerden gelenle, YSK sonuçları karşılaştırılacak. Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, “Eğer CHP verileri ile YSK verileri arasında bir uyumsuzluk varsa, sistemimiz uyarı veriyor. Tutanağın fotoğrafını YSK’dan da görebileceğimiz için bununla ilgili itirazımızı da hemen yapabileceğiz” diyor.

Sistemin ana merkezi ilçe başkanlıkları olacak. Onların kullanabilecekleri hızlı bir alt yapı hazırlandı. Kuşkusuz, seçim sürecinin asıl kahramanları da sandıkta görev alanlar, müşahitler, gönüllüler, okul sorumluları, tutanakların ilçe merkezinde toplanmasını sağlayacak görevlilerdir.

“Seçim gecesi için uzay teknolojisi altyapıya ihtiyaç yok”

İstanbul’da 31bin 187 sandık var. Bütün ıslak imzalı tutanaklar 39 ilçe başkanlığında dip toplamları birleştirildiğinde seçimi kimin kazanmış olduğu görülebilecek. Onursal Adıgüzel şunları anlatıyor:


“Bunun için uzay teknolojisi alt yapıya ihtiyaç yok. Disiplinli çalışma, söylentilere aldanmama,  moral bozmadan işini takip etmek  gerekiyor. Örneğin Üsküdar’da 1190 sandık var. Üsküdar İlçe Başkanlığımız 1190 sandığa sahip çıkıp ıslak imzalı tutanakları alıp ilçe başkanlığımıza götürdüğünde kimsenin itiraz edemeyeceği ya da partimiz aleyhine manipülasyon varsa itiraz edeceği bir ortam oluşur.”

Onursal Adıgüzel’in önemli bir iddiası da “YSK işini ciddi bir biçimde yapmıyor” oldu. Örneğin sandık tutanaklarını kesinleştirirken numaraları karıştırıyor. Oysa karekodları uygulamaya alsa bu sorunla karşılaşmaz. İnsan hatasını ortadan kaldıracak önlemler alabilir. YSK, uyarıları yeterince dikkate almıyor, ya da çoğunluk oyu ile talepleri reddediyor.

Hızlı değil, doğru sonuç

CHP, bu seçimde “Hızlı değil, doğru sonuç açıklamayı” öngörüyor. YSK’dan bir adım önde olup, tutanakları kontrol edecek. CHP’nin, İYİ Parti’nin genel merkezleri, gönüllüler ayrı çalışma yürütecek ama aralarında eşgüdüm olacak. Ankara’da Mansur Yavaş’ın gönüllülerini koordine edecek kişi de emekli Albay Şeref Dağkılıç oldu.

Onursal Adıgüzel, “Çağrımız açık” diyor ve partililerine şu öneride bulunuyor:

“Gelin sandıkta görev alın, bizi denetleyin. İlçelere gidip ıslak imzalı tutanakların ulaşıp ulaşmadığını sorun. İstanbul, Ankara il başkanlıklarının çağrı merkezleri var. Siz de oy kullandığınız sandıkların YSK sistemine doğru yansıyıp yansımadığını kontrol edebilirsiniz. Onun için sts.chp.org.tr‘den kendi sandıklarınızdaki sonuçları YSK verileriyle karşılaştırabilirsiniz. Bir aksaklık varsa anında bize ‘hata bildirimi’ gönderebilirsiniz. Düzeltecek olan da biziz. Gelin hep birlikte sandığa, geleceğe sahip çıkalım. Bu bir yerel seçim. Diğer illerdeki sonucu beklemeden, kendi yörenizde seçimin adil bir biçimde yapılmasına destek olun.”

Salı günü saat 15.00

Gün içinde ve sandıklar açıldıktan sonra açıklamalar Parti Sözcüsü Faik Öztrak tarafından yapılacak. Salı günü saat 15:00’e kadar seçimlere itiraz süresi var. Adıgüzel, “Sonuçlar hemen kesinleşmiyor. Yeter ki ıslak imzalı tutanakları ilçelere götürelim, birleştirip itiraz edelim. Seçim havası ve kazanma olasılığımızın birçok yerde yüksek oluşu küskünlükleri ortadan kaldırdı. Sandığa gitmeye özendirdi” görüşünde.

CHP Genel Merkezi seçime, o akşama hazır. Alınacak sonuçların ardından CHP’de yine olağanüstü kurultay sözlerini de başarılı olunması durumunda Kılıçdaroğlu’nun tüm direnmelere rağmen aday belirlemede ne kadar isabetli davrandığını da konuşur olacağız.

Adıgüzel daha önce sonuçların sağlıklı toplanması için gerekirse yapay zeka kullanacaklarını, YSK’nın da seçim sonuçlarını CHP’den öğreneceği iddiasında bulunmuştu.

24 Haziran özeleştirisi

24 Haziran seçimlerinde Adil Seçim Platformu kilitlendiği için eleştirilerin odağında olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, 24 Haziran’da vatandaşların eleştirilerinin haklı olduğunu ancak seçim sonucunu etkileyecek bir manipülasyon olmadığını ifade etti. İnsan kaynağı nedeniyle bazı bölgelerde sorun yaşadıklarını söyleyen Onursal Adıgüzel, 31 Mart’ta benzer sorunların yaşanmayacağını belirtmişti.

Onursal Adıgüzel Adil Seçim Platformu için paylaştığı elle yazılan faturalar nedeniyle de eleştiri konusu olmuştu.

CHP PM üyesi Erdal Aksünger Adil Seçim Platformu’nun çalışmadığını açıklamıştı


CHP Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger, 24 Haziran akşamı ile ilgili yaptığı açıklamada; CHP’de o akşam sistemin çalışmadığını ve sonuçların YSK ve AA’dan takip edildiğini belirtmişti.

Vatandaşın kriz öfkesi: Paranın başına damadını oturttu, biz sürünelim!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.