Patates kararnamesi: Üretim yerine ithal ürünlere teşvik!

Patates kararnamesi: Hükümet, fiyatı bir yılda yüzde 135 artan patates için çözümü ithalat hamlesinde buldu. 20 nisan 2019 tarihine kadar yapılacak patates ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı. Muharrem İnce, “Suriye’nin bize patates satmasına sebep olanların yüzü kızarmaz” açıklaması yaptı.

Patates kararnamesi

Patates kararnamesi: Üretim yerine ithal ürünlere teşvik!

Bir dönem kilogram fiyatı 5 liralara kadar çıkan patates için hükümetten yeni bir önlem geldi. Artık 200 bin tona kadar patates ithalatı gümrük vergisinden muaf olarak ithal edilebilecek.

Patates ithalatına sıfır gümrük vergili 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı. Resmi Gazete’de yer alan 815 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na göre; sıfır gümrük vergili patates ithalatı 20 Nisan’a kadar yapılabilecek. Tarife kontenjanının dağıtımı, Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanacak tebliğle belirlenecek.

Gümrük vergisiz patates ithalatı, 20 nisan 2019 tarihine kadar yapılabilecek.

Muharrem İnce: Suriye’nin bize patates satmasına sebep olanların yüzü kızarmaz

Muharrem İnce: Suriye'nin bize patates satmasına sebep olanların yüzü kızarmaz

Patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasına tepki gösteren Muharrem İnce, “Suriye’nin bize patates satmasına sebep olanların yüzü kızarmaz” dedi.

CHP’nin eski cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 200 bin tona kadar patates ithalatının 20 Nisan 2019 tarihine kadar gümrük vergisinden muaf olarak ithal edilebilecek olmasını eleştirdi. İnce “Patates kızarır, sebep olanların yüzü kızarmaz.” dedi.

Muharrem İnce’nin açıklaması şöyle:

“Patates kızarır, bu bereketli topraklarda patates ithal etmek için gümrük vergisini sıfırlayanların, tarımı bitirenlerin, iç savaş yaşayan, 4 milyon insanına baktığımız Suriye’nin bile bize patates satmasına sebep olanların yüzü kızarmaz.”

Resmi Gazete’de yayımlanan kararname şöyle:

14/4/2010 tarihli ve 2010/339 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğü konulan “İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Karar” çerçevesinde, tabloda gümrük tarifesi pozisyonları (GTP) ve ismi belirtilen madde için karşısında gösterilen miktarda tarife kontenjanları açıldı.Tarife kontenjanları çerçevesinde yapılacak ithalatta aynı madde kapsamındaki tabloda gösterilen gümrük vergisi, bunun dışında yapılacak ithalatta ise İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu madde için tespit edilen gümrük vergisi uygulanır. Tarife kontenjanları miktarları bir takvim yılı için tahsis edilen miktarları göstermekte olup, her takvim yılında yeniden tahsis edilir. Bu karar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

Patatesin yıllık artışı yüzde 135 olmuştu

Şubat ayında açıklanan enflasyon rakamlarına göre patates fiyatı aylık yüzde 6.7 artmıştı. Patatesteki yıllık artış ise yüzde 135,1 olmuştu. 2018 yılı yaz aylarında gündemi yoğun bir şekilde meşgul eden patates fiyatlarındaki yükselişin ardından Türkiye, kontrolüne geçen Suriye’deki bölgeden 4 bin ton patates ithal etmişti. Kaynak Yeniçağ: 200 bin ton patates ithal edilecek!

Kaynak: ResmiGazete.gov.tr – 11 Mart 2019 tarihli 815 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı.

Türkiye 4. çeyrekte yüzde 3 küçüldü: Kişi başı gelir 2007 seviyesine geriledi