Range Rover Vogue marka otomobile piyasadan toplatma davası

İngiliz otomotiv devi Land Rover Türk tüketici tarafından aleyhinde açılan davayı kaybetti. İstanbul 8. Tüketici Mahkemesi, Range Rover Vogue marka aracın ayıplı olduğunun tespitine ve şirketin Türk iş adamı Engin Yakut’a tazminat ödemesine karar verdi. Otomobilin piyasadan toplatılma davası da açıldı!

Range Rover Vogue marka otomobil için toplatma davası land rover
Range Rover Vogue marka otomobil için toplatma davası

Bu dünya otomotiv tarihinde de tüketici tarafından otomotiv şirketlerine açılan ve kazanılan 5 davadan biri olarak tarihe geçti.

Engin Yakut 2013 yılında sıfır kilometre bir Range Rover Vogue bir otomobil satın aldı. Araç 400 km sonra motor arızası nedeniyle pert oldu ve Engin Yakut, İngiliz Otomotiv devine dava açtı ancak Range Rover bunu kabul etmedi. 7 yıl sonra dava sonuçlandı. Buna göre Range Rover hatalı bulundu. Mahkeme, otomobilin bugünkü fiyatından faizleri ile birlikte Engin Yakut’a ödenmesine hükmetti.


Engin Yakut kararın emsal teşkil edilmesini istedi ve Avrupa’da ve Türkiye’de bu araçların toplatılması ile ilgili bir dava daha açtı. Avrupa Birliği Komisyonu konuyla ilgili inceleme başlattı, bu incele sonucunda Range Rover Vogue marka otomobillerin toplatılması veya geri çağrılması gündemde…

7 yıl süren dava süreci Engin Yakut’un zaferi ile sonuçlandı

Davacı Engin Yakut’un avukatları Av. Dr. Candaş Gürol ve Av. Serdat Öktem, dava konusuyla ilgili yaşananları basınla paylaştı.

Engin Yakut yaşanılan süreci şöyle anlattı:

“1.3.2013’te Türkiye’deki grey marketten, Range Rover Vogue model sıfır km SUV satın aldım. Araç, beş gün sonra henüz 448 km ye gelmişti. Yolda 70 km hızla giderken, aniden motorundaki yağlar boşalmaya başladı ve direksiyon sertleşti. ben de aracı acilen, bir AVM’nin önüne çektim.

Araç motorundan buhar çıkması üzerine aracın alevler içinde yanma ihtimaline karşı hemen araçtan uzaklaştım. Ardından Distribütör servisi aradım. Olay yerine gelen servis yetkilileri, “Acil Servis Tutanağı” belgesi düzenleyip imzalayarak bana verdiler.

Bu belgede, “Araçta sürücü hatasından kaynaklanmayan motor arızası olduğu ve aracın aniden yağ boşalttığı” belirtildi. Daha sonra aracı çekici ile servise götürdük. Ben de bir hafta sonra yetkili servise gittim. Yetkililer, aracın hem ana motorunu hem de şanzımanını sökmüşlerdi. Yetkililerden aracın durumunu sorunca, aracınız ‘PERT’ oldu cevabını aldım. ben de motoru araca tekrar takmalarını istedim. Ancak Distribütör şirket, bunu yapabilecek mühendislerinin olmadığını bildirdi.

Land Rover tarihinde bir ilk!

Bu model SUV, dünyada üretileli daha 1 ay olmuştu. Ve bu arızada, Land Rover tarihinde ilk defa yaşandığı için, bu arızayı incelemek için, özel olarak motor mühendislerinin, İngiltere’den Türkiye’ye geldiği bana söylendi. Yapılan incelemelerde aracın fabrikadan vites ve motor arızalı üretildiğini belirten, distribütör imzalı bir fatura daha bana verildi. Sökülen parçalar, motorun ana gövdesine tekrar takılamadığı için özel kutulara konuldu. (Şu anda otomobil, distribütör şirkette ve motoru sökülmüş olarak 7 yıldan bugüne beklemektedir)


Bunun üzerine ben de, dava açmaya karar verdim. Türkiye’deki distribütöre gittiğimde bana İngiltere merkezine ulaşmam gerektiği söylenildi. Ben de avukatım aracılığıyla, fabrika aleyhine dava açmadan önce, İngiliz Land Rover Company Ltd.şirketini görüşmelere davet ettim. Ve şirket adresine iki ayrı ihtar ve uzlaşma görüşmesine davet mektubu yolladım.

Bu mailde bir tüketici olarak yaşadığımız mağduriyeti anlattık ve bu problemi çözmelerini istedik.  Ancak üzülerek belirtmeliyiz ki, İngiliz şirketinden hiçbir yanıt alamadık. Oysa ki bu SUV, İngiliz Üretici Şirketin ‘Dünya Garantisinde’ üretildiğinden, bizce problemin hemen çözülmesi gerekirdi. Yaşadığım bu mağduriyetin devam etmesi üzerine artık dava açmaktan başka çare kalmadı.

Piyasadan toplatılma davası da açıldı!

Biz, bu durumu belirlemek için 2013 yılında, önce mahkemede  bir ‘DELİL TESPİT DAVASI’ açtık. Ve Sayın mahkemeden, araçtaki fabrika üretim arızalarının tespit edilmesini talep ettik. İstanbul 17.Sulh Hukuk Mahkemesi, 2013/44 D.İş Delil Tespit Davasıyla aracın, fabrikadan hatalı üretildiğini resmî olarak tespit etti. Yine 2013 yılında, Jaguar Land Rover Company Ltd. Şirketi aleyhine, BAKIRKÖY 8.TÜKETİCİ MAHKEMESİNDE, 2013/1523 Esas Sayılı Dosya ile “AYIPLI MALIN MİSLİ İLE DEĞİŞTİRİLMESİ” davası açtık.

Mahkemeden, aracın İngiliz şirket tarafından yenisiyle değiştirilmesini talep ettik. Daha sonra 2014 yılında, Jaguar Land Rover Company Ltd şirketi aleyhine, “İstanbul 1.Tüketici Mahkemesi 2014/1334 Esas sayılı dosya ile  “SERİ AYIPLI ÜRETİLEN ARAÇLARIN PİYASADAN TOPLATILMASI” davasını açtık. En sonunda ise, 2013 yılında açtığımız bütün bu davalar, 2016 yılında İstanbul 8.Tüketici mahkemesinde 2016/1029 Esas Sayılı dosya ile birleştirilerek yargılamalara devam edildi. Türkiye Adalet Bakanlığı tarafından, Türkiye Dış İşleri Bakanlığı aracılığıyla, İngiltere Büyükelçiliğine resmî yazı yazıldı. Jaguar Land Rover Company Ltd.şirketi, yetkili avukatlarıyla birlikte Türk mahkemelerine katılması için davet edildi ve bu durum, resmi tebligatla da kendilerine bildirildi. Açtığımız davaya, Land Rover Company Ltd şirketinin yetkili avukatları da katıldı.

Mahkeme, vidaların motordan koptuğunu tespit etti

land rover range rover vogue piyasadan toplatma davası

Yıldız ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 9 Profesör ve Doçent imzalı 3 ayrı bilirkişi raporu mahkememize geldi. Land Rover’un yetkili Distribütör servisinde mahkeme yargıcı, mahkeme bilirkişileriyle incelemeler yaptılar.

Özetle; Yeni Kasa Range Rover Vogue SUV’un, fabrikada üretilirken vidaları yeterince sıkıştırılmadığı için, Hareket halindeki motordan ayrılarak motoru ve Şanzımanı parçaladığını ve aracın, fabrikadan hatalı üretildiğini mahkememize resmi olarak rapor ettiler.

Dava dünya gündemine taşındı

Biz, bütün bu problemleri çözmesi için, AVRUPA BİRLİĞİ ZİRVESİ, AB KONSEYİ, AB KOMİSYONU, AB PARLAMENTOSU, AVRUPA KONSEYİ TÜKETİCİNİN KORUNMASI KOMİSYONU, AB ADALET DİVANI ve AVRUPA KALİTE TEŞKİLATI’NA müracaat edip konuyu resmen bildirdik. Avrupa kalite sertifikası, ISO 9000 ve Avrupa güvenli ürün anlamına gelen ‘CE’ kaşesinin, bundan sonra Range Rover Vogue SUV’lara basılmamasını istedik.

Jaguar Land Rover marka ve Range Rover Vogue 3.0, 4,4, 5.0 motorlu SUV araçların motor ve (vites) şanzımanlarının üretimlerinde SERİ FABRİKA arızaları olduğu sebebiyle; hem Avrupa Birliğine bağlı tüm üye ülkelerde, hem de Avrupa Birliğine üye olmayan diğer devletlerdeki bütün tüketicilerin yüksek oranda hayati risk taşıdıkları; ve her an zincirleme trafik kazaları olabileceğinden bahisle; TOPLATILMASI GEREKTİĞİ, BU ARAÇLARIN TRAFİĞE ÇIKIŞ BELGELERİNİN İPTALİ VE ÜLKEYE İTHALATININ DURDURULMASINI ve JAGUAR LAND ROVER COMPANY LTD ŞİRKETİ hakkında, hem ilgili Avrupa Kurum ve Kuruluşları nezdinde, hem de ilgili diğer Bakanlıklar nezdinde, acil olarak hassas ve detaylı İNCELEME VE SORUŞTURMALAR başlatılmasını resmi olarak talep ettik.

Land Rover hatalı bulundu


28 ŞUBAT 2019 tarihinde İstanbul 8.Tüketici Mahkemesinde, Jaguar Land Rover Company Ltd. Şirketi aleyhine açtığımız 2016 / 1029 esas sayılı “Maddi Tazminat” davasını kazandık. Verilen kararla SAYIN MAHKEME, YENİ KASA RANGE ROVER VOGUE SUV’UN, FABRİKADA HATALI ÜRETİLDİĞİ SEBEBİYLE, İNGİLİZ ÜRETİCİ ŞİRKETİN, ARAÇ BEDELİNİN TAMAMINI ÖDEMESİNE KARAR VERDİ.

Yapay zeka ile otonom sürüş otomotiv sektörü için ne kadar hazır?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.