Taksim’de toplanan grup, ‘Ezana uzanan eller kırılsın’ sloganı attı

İstanbul Taksim’de toplanan bir grup, “Ezana uzanan eller kırılsın. Tek yol şahadet” sloganları atarak yürüdü. 

İstanbul’daki 8 Mart Gece Yürüyüşü sırasında ezana saygısızlık yapıldığı iddiasıyla “Ezana uzanan eller kırılsın” sloganları atan bir grup Taksim’de toplanarak İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yaptı.

Yürüyüşün ardından Tarlabaşı’na doğru ilerleyen gruba polisler izin vermedi. Polisler grubu dağıtmak için plastik mermi ve biber gazı kullanırken grup ara sokaklara dağıldı.


Polisin plastik mermi ile müdahale ettiği grup daha sonra HDP İl Binası’na yöneldi. Grup polis müdahalesiyle dağıtılırken HDP’liler parti binası önünde nöbet tutmaya başladı.

Taksim toplanan grup, Ezana uzanan eller kırılsın sloganı attı

Ülkü Ocakları Galatasaray’da toplandı

Öte yandan Ülkü Ocakları da “Ezana saldıran soysuzları protesto ediyoruz” ifadelerini içeren bir mesajla saat 23:00’te Galatasaray Meydanı’nda toplanma çağrısı yaptı. Galatasaray’dan Tünel istikametine yönelen grup tekbir getirdi. Grubun “Kanımız aksa da zafer İslam’ın” sloganı attı.

Ezanı ısladıklar iddiası

8 Mart Gece Yürüyüşü’ne katılan bir grup kadının ezanı ıslıklayarak saygısızlık yaptığı iddia edilmişti.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP ve HDP’nin öncülüğünde bir grup güya kadınlar için Taksim’de bir araya geldi, ezana ıslıklarla terbiyesizlik ettiler. Bunlar hiç İstiklal Marşı okumamışlardır. Ezana sahip çıkmayanlar, düşman kapımıza dayandığında onları alkışlar” demişti.

Feministler itiraz etti

Yürüyüşe katılanlar attıkları mesajlarla ezanın slogan ve ıslıklarla protesto edildiği iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Yürüyüşe katılan oluşumlardan Feminist Gündem, Twitter hesabından, “Ezan okunan yere paralel çekim gerçeği yansıtmıyor!” yazdı.

Feminist Gündem, ıslıkların ezanı değil, kadınların yürüyüşünün engellenmesini hedef aldığını söyledi.


Yürüyüşü herhangi bir siyasi partinin düzenlemediği de belirtildi.

feminist gündem feministler erdoğan ezan ıslık iddiası itiraz

feminist gündem feministler erdoğan ezan ıslık iddiası itiraz

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne polis müdahalesi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.