CHP’den iddia: İstanbul’da sandık kurulu üyelerine GBT sorgusu yapılıyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in iddiasına göre; İstanbul’daki sandık kurulu üyelerine GBT sorgusu yapılıyor.

CHP den iddia: İstanbul da sandık kurulu üyelerine GBT sorgusu yapılıyor
CHP’den iddia: İstanbul’da sandık kurulu üyelerine GBT sorgusu yapılıyor

AK Parti hükümetinin, İstanbul’daki sandık kurullarında görev yapanların GBT’lerini incelemeye aldığını söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “İktidar olarak bu sandıkların görevlilerini siz belirlemediniz mi? Bu saatten sonra insanların GBTlerine bakmanın anlamı ne? Nereye bağlamak istiyorsunuz?” dedi.

Daha önce seçimlerde CHP’nin yaptığı itirazlar üzerine bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “atı alan Üsküdar’ı geçti”, bir önceki seçim dönemindeki Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “kim sandıkta hile yapılıyor diyorsa, bilin ki kaybetmiş” dediğini hatırlatan Tekin, şöyle konuştu:


“Bu seçim bitmiştir. YSK sonucu ilan etmiştir. Bu ilana herkes tabi olmak zorundadır. Aksi takdirde milletin iradesi İstanbul’da gasbedilmiş olunur Bütün bunlara baktığımızda ulusal ve uluslararası düzeyde Türkiye’yi zor durumda bırakmayın. YSK Başkanı Sayın Güven bir an önce belediye başkanımıza mazbatasını versin ve Türkiye rahatlasın”. (Kaynak: Sözcü)

GBT nedir?

GBT, yani genel bilgi toplama anlamına gelen bir sistemdir. İç İşleri bakanlığına bağlı çalışan bu sistem, kişi ile ilgili genel bilgi verici bir sistemdir. Yasal olarak çalışır ve mahkeme kararı ve adli karar olmadan ve devlet çalışanı olmayan kişiler herhangi bir kişinin GBT’sini değiştiremez.


Genellikle polis araştırmalarında, kişinin şüpheli ya da anormal hareketleri fark edildiğinde, bu sistem ile sorgusu yapılarak, kişi hakkında geçmişinde ahlaki ya da toplumsal bir suç işlemiş ya da işlememiş, hükümlü ya da eski hükümlü olup olmadığına bakılıp, genel bir bilgi sahibi olunabilir.


GBT sorgulamasında hangi bilgiler çıkar?        

GBT sorgulamasında kişi ile ilgili, geçmişte görülen bir davası ve verilen hüküm, adli bir sonuç ya da erkeklerde askerlik döneminde yaşadığı adli bir suç ve verilmiş bir hüküm söz konusu ise bu bilgilere ulaşılabilmektedir. Polislerin, şüpheli bulduğu kişiler için ya da bir olayın yaşanması durumunda, o an kişi hakkında bilgi sahibi olabilmesi için, GBT sorgulama yaparak bilgilere ulaşmaktadır.


GBT sorgulamasında geçmişte herhangi bir suç işlememiş, davası görülmemiş ya da hüküm verilmemiş olması durumunda kişinin GBT sorgusu temiz çıkar. Adli, hükümlü bir sonuç söz konusu olmaz.

Ekrem İmamoğlu, Erdoğan’ın 1994 seçimlerindeki fotoğrafını hatırlattı