Ekrem İmamoğlu Esenler pazarında alkış ve sloganlarla karşılandı

Ekrem İmamoğlu, AK Parti’nin en güçlü olduğu ilçelerden biri olan Esenler’de pazar yerinde vatandaş ve esnaf tarafından “Mazbatayı ver, İmamoğlu’na” sloganları ve alkışlarla karşılandı.

Esenler semt pazarında gazetecilere konuşan Ekrem İmamoğlu “Geçersiz oylar sayılsın demiştiniz sayıldı. Bazı ilçeler baştan sayılsın demiştiniz sayıldı. Sondaj sandıklar yeniden sayılsın demiştiniz sayıldı. Maltepe baştan sayılsın dediniz sayılıyor. Şimdi de sayımı yavaşlatıyorsunuz, engelliyorsunuz. Amaç nedir inanın anlayamıyorum…” dedi.

“Tek derdiniz İstanbul’daki seçim sonuçlanmasın”

Maltepe’de sayımların tekrar durmasına ve kurulların ikiye düşürülmesine de değinen Ekrem İmamoğlu şöyle konuştu:


— Seçim bittikten sonra, tüm gerekçeleriyle sürece itiraz eden AK Parti. Bu süreçte ‘Geçersiz oylar sayılsın’ dendi, sayıldı. ‘Bazı ilçelerin tamamı sayılsın’ dendi, sayıldı. Bazı sandıklarla ilgili, sondaj sandıklar belirlendi. 57 adet, sayıldı. Maltepe’nin ‘tamamı sayılsın’ dendi, kabul edildi, sayılıyor. ‘Yahu kardeşim, hızlı sayılsın. 1 ay mı sürecek’ denildi, kurullar artırıldı, sayılmaya başlandı. Ya ‘Sayılsın’ diyen siz, ‘Sayılmasın’ diyen siz. Ben anlamış değilim.

— Maltepe’de yapılan iş, akıllara durgunluk veren bir iş. Talep eden, ‘Sayılsın’ diye oradaki kurulları oluşturan 2 seçim kurulu hakimliği var. Sonrasında gelip, engellemeye çalışan, siz. Sonrasında ‘Niye fazla kurul kuruldu. 2 kurulla sayılsın’ diyen de siz. Yahu, sayılsın mı istiyorsunuz, sayılmasın mı istiyorsunuz. Amacınız ne? Ben anlamış değilim. Yani bir seçimin sonuçlanması, bu ülkenin demokrasi ruhunun lehine. Dünyaya karşı olan itibarının lehine. Siz neyi düşünüyorsunuz? Tek derdiniz, İstanbul’daki seçim sonuçlanmasın. Sonuçlanmayınca ne elde edeceksiniz? Zaman kazanınca ne elde edeceksiniz. Samimi olun.


— Kardeşim, seçimden, süreçten endişe eden bizdik. Seçimlerin adil olması konusunda tereddütleri olan bizdik. Siz, ‘Hiçbir şekilde endişe etmeyin’ diyerek tüm yetkililer sahaya çıktınız, dediniz ki, ‘Milyonun üzerinde görevli var. Devlet, tüm tedbirleri aldı. Seçmen listesine yüzde 100 güvenin.’ YSK, açıklama yaptı. E ne oluyor kardeşim. Hiç kimse kusura bakmasın. YSK, bu konuda son noktayı koymak zorundadır. Artık bizim güvenimizi sarsmayı başlamıştır bu süreç. Üzülüyoruz. YSK, vazifelidir. Milli bir vazifesi ve sorumluluğu vardır.

Ekrem İmamoğlu Esenler pazarı

— Ülkenin, geçmişten bugüne, yarınlara dönük demokratik sürecine ya katkı sunacaklar ya da çok kötü bir iz bırakacaklar. Dönüm noktasıdır. Yapmasınlar. Her şeyi denediler olmadı. Büyükçekmece’yi de denediler, olmadı. Bir baktılar ki, kendileri bazı yanlış işlemler yaptılar, döndüler, ‘Acaba Maltepe’de ne çıkarırız. Aman yavaş, acele etmeyin, bir şey bulmaya çalışalım’ dediler. Aklı ermiyor insanın. Benim aklım ermiyor. YSK’yı göreve davet ediyorum.


Video: Recturk (YouTube)

Ekrem İmamoğlu Esenler pazarı

Binali Yıldırım: Baskılarla hakimleri etkilemek mümkün değildir