Türkiye soruyor: YSK nerede? Ekrem İmamoğlu’ndan açıklama

Yerel seçim sonuçlarında tartışmalar devam ederken Yüksek Seçim Kurulu tüm soruları cevapsız bıraktı. Saat 23:25’ten bu yana veri girişleri durdu. Ekrem İmamoğlu 7. kez açıklama yaptı.

Türkiye soruyor: YSK nerede? Ekrem İmamoğlu'ndan açıklama

Cumhuriyet tarihinin en önemli yerel seçimlerinden birini yaşadığımız bugün, birçok ilden ilginç sonuçlar gelmeye devam ediyor.

İstanbul, Balıkesir, Giresun gibi illerde sonuçlar üzerindeki tartışmalar devam ederken, herkes yetkili bir ağızdan bilgilendirme bekliyor.


Özellikle İstanbul’da İmamoğlu’yla Yıldırım arasındaki fark kapandıktan sonra, AKP’nin adayının ‘Kazandık’ açıklamasının akabinde YSK’nın veri girişini tamamen kapatması tartışmaları daha da alevlendirdi.

Yıldırım ‘Kazandık’ dedi, İmamoğlu ‘Biz öndeyiz’ dedi, Kılıçdaroğlu “İmamoğlu İstanbul’u kazandı” dedi… Ancak YSK’dan tüm bu açıklamalara hiçbir cevap gelmedi.

1 saat 20 dakikadır Anadolu Ajansı’ndan veri girişi yapılmadı

23:25’ten bu yana YSK’nın veri güncellemesi bekleniyor. Anadolu Ajansı verileri 23:25’den beri güncellenmedi.


Ekrem İmamoğlu: Çocuklarınızın yüzüne bakamazsınız!

Ekrem İmamoğlu: AA’nın verileri uzun süredir güncellenmiyor, AA yetkililerine çağrıda bulunuyorum.


CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu 7. kez açıklama yaptı.

İmamoğlu kendi ellerindeki ıslak imzalı tutanakların yüzde 80’inden biraz fazlasını girdiklerini, buna göre oylarının yüzde 50.36, Binali Yıldırım’ın oy oranının ise yüzde 46.70 olduğunu açıkladı.

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle:

— Şu an yine çarpıcı bir olay yaşıyoruz. Az önce buraya gelişim itibariyle tam 36 dakikadır AA’nın verilerinde bir değişiklik yok. Tekrar söylüyorum TC’nin köklü kuruluşu, 82 milyon insanın vergisiyle ülkeye hizmet etmek zorunda olan AA yetkililerine çağrıda bulunuyorum. Lütfen manipülasyonun parçası olmayın. Yaptığınız görevin tarihi görev olduğunun altını çiziyorum.Yyarınlarda utanacağınız bir durumua düşmeyin. Sizi istanbul’dan tam 16 milyon hemşehrim adına uyarıyorum. Şunu da ekliyorum; bir yerden haber mi bekliyorsunuz, kaygınız mı var, tedirginliğiniz mi vari anlamış değilim. Mesuliyetiniz, olanı Türkiye’ye aktarmaktır. Bu bir demokrasi sürecidir. Türkiye’nin demokrasisi için sorumluluk anıdır. Bu parti meselesi değildir. Bu Türkiye’nin demokrasi meselesidir. Herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.


— Ve buradan tekrar onbinlerce görev yapan arkadaşlarım, lütfen süreci terk etmeyin. Asla ve asla göreviniz bitene kadar, ister saatler ister günler olsun, asla sorumluluğunuzu terk etmeyin.

— Kazandığımızı biliyorum ama benim vicdanım, ahlakım, siyasi duruşum, benim devlet adamlığından anladığım şey benim bunu açıklamama müsaade etmiyor. Neticelerin netleşmesini ve tutanakların son halini almasını bekliyorum.


— Yine de elimizdeki verileri açıklayacağım; zira 35 dakikayı bulan AA’nın suskunluğu benim nezdimde AA’yı itibarsız hale düşürmüştür. Çok net söylüyorum yüzde 80’ı bir miktar aşmış olan kendi imzalı tutanaklarımız üzerinden girilmiş veriler; şu anda bizim oyumuz yüzde 50.36’dır, rakibimzin oyu yüzde 46.70’tir.

AK Parti Genel Merkezi’ne göre de zafer Ekrem İmamoğlu’nun!