13 yaşındaki çocuk Müslüman yapıldı; Nihat Hatipoğlu’nun programına suç duyurusu

Geçtiğimiz günlerde Nihat Hatipoğlu’nun sunduğu iftar programında 13 yaşındaki Arthur isimli çocuk din değiştirerek Müslüman olmuştu. Hatipoğlu yayın sırasında çocuğun annesinin rızasının alındığını belirtmişti. 

Bugün çocuğun ebeveyni ile görüştüğünü belirten HDP Milletvekili Garo Paylan, annesinin onayı alınmadan yayına çıkartıldığını belirtti.

Hristiyan olduğunu belirten Arthur canlı yayında kelime-i şehadet getirerek din değiştirmişti.


Nihat Hatipoğlu programda, “Annesi ‘Evet Arthur Müslüman olmak istiyor benim bilgim dahilinde’ biz de Arthur’a kelimeişehadet getirteceğiz, ailesinin bilgisi dahilinde” ifadelerini kullanmıştı.

Garo Paylan bugün Arthur’un annesi ile görüştüğünü ve suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Milletvekili Garo Paylan’ın Twitter’dan konu ile yaptığı açıklama şöyle:

“Nihat Hatipoğlu’nun istismar ettiği Arthur’un annesi ile görüştüm. 13 yaşındaki oğlunun kendisinin onayı olmadan programda ekrana çıkarıldığını söyledi. Çocuk istismarı yapan program hakkında yarın RTÜK’e ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağım.”

13 yaşındaki çocuk Müslüman yapıldı; Nihat Hatipoğlu'nun programına suç duyurusu
13 yaşındaki çocuk Müslüman yapıldı; Nihat Hatipoğlu’nun programına suç duyurusu

Arthur’un annesi konuştu: 13 yaşında saf bir çocuktur

Agos’ta yer alan habere göre, çocuğun annesi Alina Y. Ermenistan’da yayın yapan Lurer.com’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:


“Çocuğum Müslüman olmadı. Biz Ermeniyiz, Hristiyanız. Ben bilseydim kendim, çocuğumun yanına giderdim, ama bilmiyordum. Dükkanda çalışıyorum. Aniden bana haber geldi. Artur 13 yaşında, saf bir çocuktur. Suriyeli arkadaşı ‘gel beraber canlı yayında konuşalım sonra bize hediyeler verirler, onlarla da oturup yemek yeriz’ demiş, çocuğum da saf saf onunla gitti. Çocuktur o, yanlış yaptı. O Müslüman olmadı, sünnet olmadı.”

MEB yeni eğitim takvimi: 2019 – 2020 tatil günleri ve ara tatil tarihleri