UBER Türkiye’den çekiliyor mu?

Dün akşam Binali Yıldırım’ı ziyaret eden UBER sürücüleri bugün saat 12:00 itibariyle şirketin faaliyetlerini sona erdireceğini ifade etti. Firma, faaliyetlerine sarı taksi çağırma hizmeti vererek devam edecek.

UBER sürücüleri Sütlüce’deki AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na gelerek AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’dan yardım istedi. AK Parti İl Başkanlığı binasından çıkan Binali Yıldırım, araç sahibi ve sürücülerin şikayetlerini dinledi.

“Bayram üstü bu yapılır mı?”

Sürücüler, Uber’in bugün saat 12,00 itibariyle sistemini kapatacağını belirtirken bir sürücü, “Bayram üstü bu yapılır mı? Benim evde 2 yaşında ikiz bebeklerim var. Bayramlarını geçirecekler ve ben bayramlık alamayacak durumdayım şu anda. Bu bize hak mı? Bu kadar insana hak mı?” dedi.


“Bu saatten sonra iş yapma şansları yok”

Bunun üzerine Binali Yıldırım, önce niye çekildiklerini sordu. Kesilen cezalar nedeniyle çekildiklerini öğrenen Yıldırım, “Bunu tabii doğru konuşmuyorlar. Onu da bilin. Çekilme kararını bundan çok önce aldılar. Size açıklamadılar. Bu bahaneye sığınıyorlar. Sizin Uberle işiniz yok. Bu adamların burada bu saatten sonra iş yapma şansları yok, bunu bilin. Bu kararı da Cumhurbaşkanımızın konuşması üzerine falan almış değiller. Bunların mahkemeleri var biliyorsunuz. Bunlar bu kararı çok önce almışlar. Normalde bu kararı sizinle paylaşmaları gerekiyordu. Dürüst davranmadılar” dedi.

UBER Türkiye den çekiliyor mu?

“Taksiler UBER yapıyor”

Daha önce Uber sürücüleri ile taksiciler arasındaki bazı kavgalara değinerek, şu an da Uber’i en çok taksi esnafının kullandığını söyleyen sürücülerden biri, “Bize korsan diyen taksiler, şu anda Uber yapıyor hepsi. Bunların hepsi Uberci taksi. Şu anda çağırsak sarı taksi gelecek başkanım” şeklinde konuştu.

“Çözüm üretmek zorundayız”

Sürücülerin milli yazılım taleplerini de dikkatle dinleyen Yıldırım, “Siz aranızda 3 arkadaş belirleyin. Bir hazırlık yapın getirin. Arkadaşlar Uber var yok, önemli değil. Ama siz bana lazımsınız. Biz bu şehirde yaşıyoruz. Sevincimiz de ortak, üzüntümüz de ortak. Yanınıza iki kişi daha alın, çalışmanızı yapın gelin, konuşalım. Biz, size çözüm üretmek zorundayız” ifadelerini kullandı.


Ekşi Sözlük’ten yorumlar:

• millet olarak daha iyi olan herhangi bir şeye o kadar layık görülmüyoruz ki, bir örneğini daha yaşamış olduk. geçmiş olsun. (zec84ify)

• bayram üstü taksi plakası sahipleri için çok güzel bir haber 🙂
tam günlük limiti arttırayım diyordum söförlerin. (yari ustad)


• mantıklı olay. fazlaydı zaten bu ülkeye. (iyi denemeydi moliere)

• taksici terörünün ve tek elinin önünü açmaya çalışan akp de inşallah uber gibi türkiye’den çekilir dedirtmiştir. (issox)

• kredi çekip vip minibüs alan kişileri kara kara düşündürecek haber. güzel, kullanışlı ve akıllıca olan herşey gibi bunun da sonu geldi. bir diğeri için, (bkz: booking.com) (ekinox)

• yerli ve milli uber’in önünü açacak hadise. iktidar yakını biri yaparsa kimse de bir şey diyemez. (wamblee)

• yandaş bir firma gelip uber’in yaptığı işi yapacak, seçim bir bitsin beraber göreceğiz. taksiciler yine dizini dövecek. (voodo)

• insanlar hak ettikleri gibi yaşarlar. yüzleri, kötülükten kapkara olmuş taksicilerin “yo abey, yagın mesafe urası. gütürmem uraya.” demeleri hoşumuza gidiyor demek ki… yıllardır kaldırılmaya çalışılıyordu. kimse de çıt çıkarmadı. vallahi hak ediyoruz bu düzeni. iyi düzüyor. (fascist genesis)


• yukarıdaki yazarın söylediği gibi ben de bir yandaştan hamle bekliyorum ancak çok zor.
taksi plakası sahipleri kimler kimler var duysanız şaşar kalırsınız (galektersiz)

İstanbul’da seçimden sonra taksi ücretlerine zam geliyor!