Bilim insanları sivrisinekleri yok edecek yöntem geliştirdi

Bilim insanları, Çin’in güneyinde yer alan iki adadaki tüm sivrisinek popülasyonunu erkek sivrisinekleri kısırlaştırarak yok etti. Nature dergisinde yayımlanan bu çalışma, sivrisinekler tarafından taşınan ölümcül hastalıklara karşı verilen savaşta büyük bir adım olabilir.

Bilim insanları sivrisinekleri yok edecek yöntem geliştirdi

Araştırmacılar iki yıl boyunca, Guangzhou’nun güneyinde yer alan ve dang hummasının en fazla görüldüğü bölgeler olan Shazai ve Dadaosha adalarına özel olarak üretilmiş erkek kaplan sivrisineği yaydı. Daha sonra sivrisinekleri kısırlaştırmak için çeşitli yapay enfeksiyonlar ve gama ışını kullandılar.

Deneyler sonucunda, adalardaki sivrisinek popülasyonlarının tamamen yok olduğu görüldü. Kaplan sivrisineğinin ismi, üzerindeki beyaz çizgilerden geliyor. Bu sivrisinek türü, dang hummasının yanı sıra Zika ve Batı Nil virüsü gibi çeşitli hastalıklar taşıyabiliyor.


Ada sakinleri önce karşı çıktı

Deneyin ardından canlı birkaç sivrisinek bulunduysa da bu sivrisineklerin adaya gemi ya da arabalarla geldiği fark edildi. Ada sakinleri başlangıçta projeye karşı mesafeliydi. Yaşadıkları yerde bu kadar fazla sivrisinek olması fikri hoşlarına gitmemişti. Ancak deneyin sonunda sivrisinek ısırmalarının oranının yüzde 96’dan fazla azaldığını gören ada sakinlerinin fikri değişti.

Adada restoran sahibi olan bir vatandaş “Eskiden o kadar çok sivrisinek vardı ki öğleden sonraları dışarıda durmaya cesaret edemezdik. Şimdi tek tük sivrisinek görüyoruz. Gördüklerimiz de pek ısırmıyor. Bu teknoloji mucize gibi bir şey. Başlangıçta şüpheliydik ama şimdi projenin en büyük destekçileriyiz.” dedi.


“Sivrisineklerin ortadan kalkması en iyisi”

Guangdong’un güneyinde yer alan ve hükumetin işlettiği sivrisinek yetiştirme tesisi, haftada 10 milyon genetiği değiştirilmiş erkek sivrisine üretebiliyor. Ancak bilimciler açısından bakacak olursak bu projenin ekolojik etkisi ikilem oluşturuyor. Çünkü sivrisinek larvaları balıklar için önemli bir besin kaynağıyken sivrisinekler ise kuşların beslenmesinde büyük rol oynuyor.

Ancak 2010 yılında Nature tarafından gerçekleştirilen bir anket gösteriyor ki çoğu biyolog, sivrisineklerin tamamen ortadan kalkması taraftarı. Zira sivrisinekler çok sayıda ölümcül hastalık taşıyor. Her yıl dünya genelinde 700 binden fazlainsanın ölümüne sebep olan sivrisinekler, insanlar açısından en ölümcül canlı olarak sayılıyor.


Kaynak: Nature, Dünya Halleri

Lavanta yağı ile sinek ısırıklarından korunabilirsiniz