İlber Ortaylı tarikat üyesi Ömer Tuğrul İnançer’in elini öptü

İlber Ortaylı imza gününde kitap imzalarken bir anda Ömer Tuğrul İnançer’in elini öpmeye çalıştı. Cerrahi tarikatı üyesi olan Ömer Tuğrul İnançer geçmişte kadınlar hakkında tepki çeken sözleriyle gündeme gelmişti. Ortaylı’dan açıklama geldi; “Birbirimizin elini öptük, eski bir İstanbul adetidir, yobazlık değil.”

Sosyal medyada paylaşılan bu videoda, bir imza gününde olduğu görülen Ortaylı, İnançer ve eşini görünce ayağa kalkıyor ve İnançer’in elini öpüyor.

Görüntü İlber Ortaylı’nın bir imza gününde çekilmiş. Tarihçi Ortaylı’nın kitaplarını imzaladığı standa eşiyle birlikte İnançer geliyor. Ortaylı İnançer’i görünce ayağa kalkıyor ve elini öpmeye çalışıyor.


Görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine Ortaylı’dan açıklama geldi. Tarafsız Haber Ajnası’na konuşan Ortaylı, İnançer’in elini öpmesinin şeyh olmasıyla ilgisi olmadığını söyleyerek, “Benim çok eski bir arkadaşımdır. Bu arkadaşlığa binaen bu yapılır. Biz okul arkadaşımız olan ablalara da böyle yaparız” ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı: Bu çok eski bir adettir, yobazlık değil

İlber Ortaylı tartışılan görüntüyü Tarafsız Haber Ajansı’na anlattı. “Ben onun elini öpmüyorum. O benim elimi öpüyor ben de onun elini öpüyorum. Bu çok eski bir İStanbul adetidir, yobazlık değildir.” dedi.


İmza gününde kadın düşmanı Cerrahi tarikatı üyesi Ömer Tuğrul İnançer’in elini öperek tepki çeken İlber Ortaylı’dan açıklama geldi. Ortaylı, “Ben onun elini öpmüyorum. O benim elimi öpüyor ben de onun elini öpüyorum. Bu çok eski bir İstanbul adetidir, yobazlık değildir.” sözleriyle kendini savundu.

İlber Ortaylı nın elini öptüğü Ömer Tuğrul İnançer kimdir?

İlber Ortaylı’nın elini öptüğü Ömer Tuğrul İnançer kimdir?

İlber Ortaylı’nın elini öpmeye çalıştığı Cerrahi tarikatı üyesi Ömer Tuğrul İnançer,  “Hamile kadınların sokakta gezmesi doğru değil’ ve “Çalışan kadın ben kocama muhtaç değilim deyip yuvasını dağıtıyor. Kocasına muhtaç değil ama elin adamının patronunun hizmetinde olmayı haysiyetine uygun buluyor” sözleriyle gündeme gelmiş ve büyük tepki toplamıştı.

İnançer, TRT’deki programında kadının ekonomik özgürlüğü için ‘aldatmaca’ demiş ve ‘Çalışan kadınların yuvasını dağıttığını’ iddia etmişti. İnançer ayrıca “Eş yoktur, zevce vardır” sözleriyle de tepki toplamıştı.


İnançer’in sözleri şöyleydi:

“Ekonomil hürriyet aldatmaca”

— Evlilik kurumunun bugünkü empoze edilen, ‘Ben kendi ayaklarımın üzerinde dururum’, ‘kadının ekonomik hürriyeti’ gibi aldatmacalardan vazgeçilmesi lazımdır. İstatistikle meşgul olanlar boşanmaların kimler arasında olduğunu bir istatistiki anket yapıversinler.


“Patronun hizmetini yapıyor”

— Çalışan kadından bahsediyorum. ‘Ben kocama muhtaç değilim’ diye evvela ailesini dağıtıyor. Kocasına muhtaç değil ama elin adamının patronunun hizmetinde olmayı haysiyetine uygun buluyor. Kocasının emrinde olmayı haysiyetine uygun bulmuyor.

“Eşim değil, zevcem olur”

— Ben eş demem. Eş yoktur, eşitlik yoktur. Ben karımla, çocuğumla eşit değilim. Eşim değil, zevcem olur. Karı da kurumsallığı anlatmak için kullanılır.

İnançer, Meclis çatısı altında “Bu ülkede inkilaplaştırma (köpekleştirme) yapıldı” demişti.

“Hamile kadın sokağa çıkmasın”

Cerrahi Tarikatı’nın şeyhleri arasında anılan İnançer en son “Hamile kadının sokakta gezmesi uygun değil” sözleriyle büyük tepki çekmişti.

— Çalışan kadın ben kocama muhtaç değilim deyip yuvasını dağıtıyor. Kocasına muhtaç değil ama elin adamının patronunun hizmetinde olmayı haysiyetine uygun buluyor.


İlber Ortaylı, Kültür ve Turizm Bakanlığı danışmanı olmuştu

Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı bakanlık danışmanı olmuştu. Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Haluk Dursun, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın bakanlık danışmanı olduğunu Twitter’dan duyurmuştu.

Dursun, “İlber Ortaylı hepimizin hocasıdır. Kültürel konularda Bakanlık danışmanı olarak bize katkı verecek. Hepimiz Türk kültürünün hizmetindeyiz” demişti.


Prof. Ortaylı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmiş ve kişisel kütüphanesini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne armağan etmişti.

Hakan Atilla Türkiye’ye döndü; Berat Albayrak VIP’te karşıladı