İstanbul’daki Suriyeliler eyleminde arbede: İlk görüntüler

İstanbul’un Fatih ilçesi Saraçhane semtinde toplanan Suriyelilere destek vermek isteyen grubun karşısına çıkan ve “Türkiye Türk’tür Türk kalacak” şeklinde slogan attan grup arasında arbede yaşandı. Açıklamaya tepki gösteren bir grup vatandaş polis ekiplerince uzaklaştırıldı.

Özgür-Der üyeleri Suriyelilerle ilgili İstanbul Valiliği’nin aldığı kayıtlı olmayan kişilerin şehirden çıkartılması kararını protesto etmek için Fatih’e bağlı Saraçhane Parkı’nda toplandı.

Arbede yaşandı

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı alana yerli ve yabancı birçok basın mensubu hazır bulunurken, Suriyeliler ise alınmadı. Özgür-Der üyeleri basın açıklaması yaparken, bir grup Özgür-Der üyelerine tepki gösterince arbede yaşandı.


istanbul suriyeliler eylemi protesto arbede türk

Gözaltına alındılar

“Türkiye Türk’tür Türk kalacak” sloganları atan gruba Özgür-Der üyeleri müdahale etmeye çalışınca araya polis girdi. Slogan atan grubu alandan çıkaran ekipler, biri kadın iki kişiyi de gözaltına aldı.

istanbul suriyeli eylemi protesto arbede
İstanbul’daki Suriyeliler eyleminde arbede çıktı. Polisin olay yerinde bazı vatandaşları gözaltına aldığı görüldü.

Suriyelilere destek veren grup çeşitli pankartlarla alana geldi. Suriyelilere destek için alana gelen grubun kendi arasında da zaman zaman arbede yaşadığı görüldü.

istanbul suriyeli eylemi protesto arbede
Polis “Türkiye Türk’tür Türk kalacak” sloganları atan gruba müdahale etti.

istanbul suriyeli eylemi protesto arbede türk yabancı basın mensupları

Suriyeliler İstanbul’da ayda 50 şirket kuruyor