Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasını ekonomistler nasıl yorumladı?

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı. Yerine Murat Uysal getirildi. Görevden almayı ekonomistler nasıl yorumladı?

Merkez Bankası Başkanı nın görevden alınmasını ekonomistler nasıl yorumladı?

Atamaya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.Karara göre, Murat Çetinkaya 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci maddesi gereğince görevden alındı.

Bu suretle boşalan TCMB Başkanlığına, kurumda Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Murat Uysal getirildi. Hal böyle olunca çok sayıda ekonomist konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.


Görevden alma kararını ekonomistler nasıl yorumladı?

Uğur Gürses:

Durmuş Yılmaz

18 Nisan 2006 yılında Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Durmuş Yılmaz, 2009 yılında Euromoney dergisi tarafından ‘Yılın Merkez Bankası Başkanı’ seçildi. Bu görevini, görev süresinin sona erdiği 13 Nisan 2011 tarihine kadar sürdürdü. Durmuş Yılmaz, halen İYİ Parti Ankara Milletvekili. Yılmaz, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, görevden alınması ile ilgili açıklamalarda bulundu. yılmaz twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:


Madde 27- Başkanlık görevi, özel bir kanuna dayanmadıkça Banka dışında teşrii, resmi veya özel herhangi bir görev ile birleşemez. Bundan başka Başkan, ticaretle uğraşamayacağı gibi, bankalar ve şirketlerde de hissedar olamaz. Hayır dernekleri ile amacı hayır, sosyal ve…


Madde 28-
Başkan (Guvernör) ancak, 27 nci maddedeki yasakların gerçekleşmesi ve bu Kanunla kendisine verilen görevlerin devamlı surette ifasını imkansız kılacak durumların ortaya çıkması hallerinde, atanmasındaki usule göre görevinden af olunabilir.


Murat Çetinkaya:

Mahfi Eğilmez:

Atilla Yeşilada:

İbrahim Turhan:

Mersin büyük bir ekonomik çıkmazda: 32 bin 500 esnaf kepenk kapattı!